eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 25/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 25/2010

2010-06-19 14:25

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 24/2010

  • Poziom stworzonego przez agencję Bloomberg indeksu zaufania w globalnej gospodarce (ang. professional global confidence) uległ redukcji o 14,73 pkt do 36,63 pkt w miesiącu maj.
  • Conference Board poinformował, iż w maju nastąpił wzrost wskaźnika wyprzedzającego koniunktury dla USA o 0,4 proc.
  • Departament Pracy USA poinformował, że wzrosła o 0,11 mln do 4,57 mln liczba osób otrzymujących zasiłki dla bezrobotnych. Dodatkowo ogłoszono, iż o 6 tys. do 450 tys. spadła liczba nowo zarejestrowanych osób bezrobotnych. Ponadto zwiększyła się liczba osób wnioskujących pierwszy raz o zasiłek dla bezrobotnych o 12 tys. w porównaniu do zeszłego tygodnia, wynosząc 472 tys.
  • Według Departamentu Pracy USA w miesiącu maj nastąpił spadek cen konsumpcyjnych o 0,2 proc. m/m.
  • Rezerwa Federalna ogłosiła, iż w amerykańskiej gospodarce nastąpił wzrost produkcji przemysłowej w maju o 1,2 proc. - było to o 0,3 pkt proc. więcej niż prognozy analityków.
  • Ceny złota na giełdzie w Londynie osiągnęły rekordowy poziom 1258 dolarów, czyli 4134 złote za uncję. Przewiduje się, że w najbliższych tygodniach jest możliwy dalszy wzrost cen do 1300 USD.
  • Według Departamentu Pracy w USA w maju spadł poziom cen produkcji sprzedanej przemysłu o 0,3 proc. m/m (bez cen żywności i energii nastąpił wzrost tego wskaźnika o 0,2 proc.), a rok do roku wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. (bez cen żywności i energii nastąpił wzrost tego wskaźnika o 1,3 proc.).
  • Zgodnie z danymi Departamentu Handlu USA zanotowano spadek o 66 tys. do 593 tys. rozpoczętych budów domów mieszkalnych w USA. Dodatkowo w amerykańskiej gospodarce nastąpił wzrost 0 17,7 proc. indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA.
  • Według Departamentu Skarbu USA w miesiącu kwiecień wzrósł o 83 mld USD (o 13 mld więcej niż prognoza) stan posiadania aktywów netto przez zagranicznych inwestorów.
  • Według japońskiego ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu produkcja przemysłowa Japonii w miesiącu kwiecień wzrosła o 1,3 proc. m/m – zgodnie z oczekiwaniami analityków. Natomiast wzrost produkcji r/r w kwietniu był mniejszy w stosunku do marca o 5,9 pkt proc. i wyniósł 25,9 proc.
  • Według Departament Skarbu USA zagraniczni inwestorzy zwiększyli w kwietniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 83,0 mld USD. W marcu zwiększyli stan posiadanych przez siebie amerykańskich aktywów o 140,5 mld USD.
  • Od 20 kwietnia 2010 r. koncern naftowy BP wydał już 1,6 mld USD na działania związane z wychwyceniem zanieczyszczającej Zatokę Meksykańską ropy oraz na roszczenia odszkodowawcze.
  • Chiny planują zainwestować 1 mld EUR w grecką gospodarkę, co przyczyni się do zmniejszenia jej problemów z długiem. Inwestycje mają być skoncentrowane na działach: logistyce, transporcie i lotniskach.
  • Centralny Ban Japonii planuje pożyczyć 3 bln JPY 18 branżom, charakteryzującym się dużym potencjałem rozwojowym (m.in. medycyna, rolnictwo, energetyka). Pożyczki o oprocentowaniu 0,1 proc. będą udzielane na rok począwszy od sierpnia.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA POLSKA, EUROPEJSKA i ŚWIATOWA Z DUŻEGO DYSTANSU...

Poczucie niepewności dotyczące gospodarek wielu krajów, duża zmienność na rynkach finansowych – to wszystko sprzyja ucieczce do aktywów uważanych powszechnie za bezpieczne. W efekcie upływający tydzień oznaczał osiąganie coraz wyższych poziomów notowań złota. Dziś (17.06) przed godz. 17:00 jego cena wyniosła 1259,68 dolarów amerykańskich za uncję trojańską. Zapewne nie jest to ostatnie słowo na rynku tego kruszcu, bowiem niektóre banki centralne zabrały się za powiększanie zapasów. Na razie robią to bez rozgłosu, jednak symptomy takiej działalności są widoczne na krzywej obrazującej zmiany cen złota. W złoto obrastają również fundusze złota notowane na giełdach, tzw. ETF-y. Zatem osiąganie kolejnych, coraz wyższych poziomów to tylko kwestia czasu. Nawet sceptycy zaczynają wierzyć, że tylko złoto ma sens, jako uniwersalna waluta.

Tymczasem, jak podał GUS po raz kolejny spadła inflacja w naszym kraju – w maju wyniosła 2,2 proc. r/r, wobec 2,4 proc. w kwietniu. W okresie letnim może spaść nawet do 2,0 proc. Bilans obrotów bieżących za kwiecień wykazał niedobór 424 mln euro, na co miało wpływ ujemne saldo handlowe. Saldo napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kwietniu 2010 roku wyniosło 899 mln euro, wobec 1285 mln euro w marcu. Powiększa się nam deficyt budżetowy, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy wyniósł 31,1 mld zł, co stanowi ponad 60 proc. planu na ten rok. Pozytywnie zaskoczyły dane o wynagrodzeniach - okazało się, że w maju zarabialiśmy o 4,8 proc. więcej, niż rok wcześniej. Jak podał NBP, podaż pieniądza M3 w zeszłym miesiącu była o 2,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rewelacyjnie wypadł odczyt majowej produkcji przemysłowej, która w ciągu miesiąca wzrosła o 2,0 proc. oraz o 14,0 proc. w ciągu 12 miesięcy, po uwzględnieniu czynników sezonowych wzrost wyniósł 10,9 proc. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka oraz Minister Finansów, Jacek Rostowski podjęli kolegialną decyzję o uruchomieniu nowej elastycznej linii kredytowej w MFW w kwocie 20,1 mld dolarów. Uodporni to nasz kraj na wstrząsy ekonomiczne, jakie mają miejsce w innych krajach a mając w zanadrzu taką rezerwową amunicję nowy prezes NBP będzie odstraszać amatorów spekulacji na polskiej walucie.

Maj był kolejnym pomyślnym miesiącem dla inwestycji mieszkaniowych w Polsce - odnotowano wzrost o 37 proc. w skali roku. Rozpoczęto budowę blisko 19 tys. mieszkań. Warto dodać, że w okresie pięciu miesięcy bieżącego roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto była o ponad 1/4 wyższa niż w 2009 roku. Niestety w zeszłym miesiącu zmniejszyła się znacząco (o 7,7 proc.) liczba pozwoleń na budowę.

Za za granicą? Pomimo licznych problemów, kwietniowa produkcja przemysłowa Strefy Euro była o 9,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Pogorszył się natomiast w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynik sprzedaży budowlanej, która była niższa o 6,1 proc. Ponadto, o 0,3 proc. zmniejszyła się w kwietniu wartość zamówień budowlanych. Kwietniowy bilans handlu zagranicznego Strefy Euro wykazuje nadwyżkę 1,4 mld euro. Pogorszyły się czerwcowe wskaźniki sentymentu ekonomicznego oraz oceny bieżącej sytuacji dla Eurolandu, publikowane przez instytut ZEW. Inflacja dla krajów "piętnastki" wyniosła w maju 1,6 proc. Na horyzoncie pojawił się kolejny maruder Europy, niegdyś wzór do naśladowania - słoneczna Hiszpania.

W Stanach Zjednoczonych pogarsza się natomiast sytuacja na rynku budowlanym -liczba rozpoczętych budów domów spadła z 659 tys. w kwietniu do 593 tys. w maju. Należy jeszcze dodać, że w maju wydano o 36 tys. mniej niż w kwietniu pozwoleń na budowę. W kwietniu skończyła się ulga mieszkaniowa, widzimy więc spadek zainteresowania budownictwem indywidualnym. Miniony miesiąc okazał się pomyślny dla amerykańskiej produkcji przemysłowej, która odnotowała wzrost o 1,2 proc. i była o 7,6 proc. wyższa niż przed rokiem. Bilans obrotów bieżących USA za pierwszy kwartał br. wykazał deficyt na poziomie 109 mld dolarów. Indeks wskaźników wyprzedzających dla amerykańskiej gospodarki wzrósł, zgodnie z oczekiwaniami, o 0,4 proc.

W przyszłym tygodniu GUS opublikuje informację o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w Polsce. Eurostat poda wstępne wartości indeksów aktywności w przemyśle i usługach. W Niemczech Instytut Ifo opublikuje wartość indeksu nastrojów niemieckich przedsiębiorców a firma badawcza Gfk - indeks zaufania konsumentów. W Stanach Zjednoczonych najważniejsza informacja będzie dotyczyć PKB za I kwartał 2010 roku.

Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: