eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 30/2004 (19-25.07.2004)

Tydzień 30/2004 (19-25.07.2004)

2004-07-24 23:55

Przeczytaj także: Tydzień 45/2004 (01-07.11.2004)

  • Według prognoz w 2005 roku wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie 2%-2,5%.
  • Unia zamierza wynegocjować z USA porozumienie lotnicze obejmujące wszystkie 25 państw. Zwróciła się do członków UE, by wypowiedziały dwustronne umowy z USA. Dotyczy to także Polski. Bruksela zagroziła, że jesli jakiś kraj nie podporządkuje sie tej decyzji KE, to skieruje sprawę do sądu unijnego, czyli do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Grozi też karami finansowymi.
  • Już cztery kraje Niemcy, Francja, Hiszpania i Holandia poszukują podobnych dróg dla obniżenia kosztów produkcji. Negocjojowane są nowe rozwiązania dotyczące warunków pracy i płacy z załogami fabryk. Marchewką w tych negocjacjach jest kontynuacja produkcji i ograniczenie planowanych redukcji zatrudnienia. Kijem wydłużenie czasu pracy bez wzrostu wynagrodzenia lub obniżka zarobków przy dotychczasowym czasie pracy. Groźbą ostateczną jest przeniesienie produkcji do innego kraju.
  • Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną (400 mln euro) dla włoskich linii lotniczych Alitalii i zażądała zwrotu ok. 1 mld euro od France Telecom niedozwolonej pomocy (firma skorzystała z ulgi podatkowej niesłusznie przyznanej jej w latach 1992-2002). Firma ogłosiła, że wystąpi do sądu i Trybunału Europejskiego ze skargą na brukselską decyzję.
  • Poziom rosyjskiego bezrobocia jest szacowany na 7,9%.
  • Włochy walczą z nadmiernym deficytem budżetowym. Zakłada on w 2005 roku, że deficyt ten spadnie do poziomu 2,7%. Gdyby obecnego programu oszczędnościowego nie wprowadzono, to w przyszłym roku wyniósłby on 4,4% PKB.
  • W pierwszym półroczu deficyt budżetowy Hiszpanii wzrósł o ok. 85% r/r.
  • Węgrzy rozważają możliwość wprowadzenia liniowego podatku od dochodów. Proponowana jest stawka 30% z równoczesną rezygnacją z wszystkich ulg.
  • Hiszpania poinformowała o spadku poziomu bezrobocia z 11,38% w I kwartale, do 10,93% w połowie roku.
  • Coraz bliżej finalizacji zakupu przez Siemensa dalszych 71% udziałów rosyjskiej firmy Siłowyje Masziny (Siemens ma już 5% udziałów tej firmy), która produkuje turbiny (a także ma w swojej produkcji wyposażenie wojskowe).
  • Trwają trudne rozmowy techniczne pomiędzy Unią Europejską, a południowoamerykańską strefą wolnego handlu Mercosur. Jej rezultatem ma być strefa wolnego handlu pomiędzy tymi dwoma organizacjami. Ostanio napłynęły informacje o tym, że negocjatorzy natrafili na poważne trudności i rozmowy przerwano.
  • Etihad Airlines z Abu Zabi to kolejny, perspektywiczny klient Airbusa. Pierwsze dostawy obejmą modele A380, A330-200, A340-500.
  • Turkish Airlines także zakupią 36 nowych maszyn pasażerskich od Airbusa.
  • Łukoil rozpoczął eksploatację nowego złoża na Bałtyku. Inwestycje wyniosły 7,6mld USD, eksploatacja jest przewidziana na 35 lat.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIE WYSTARCZY WYPRODUKOWAĆ I WYSŁAĆ TOWAR. TRZEBA JESZCZE OTRZYMAĆ PIENIĄDZE.

W miarę jak stabilizuje sie stała tendencja rozwojowa w gospodarkach amerykańskiej i japońskiej, maleje w tych krajach liczba bankructw. W 2003 roku w USA zbankrutowało o 9% mniej firm niż w 2002 roku, a w Japonii nawet o 15%. Tegoroczne prognozy przewidują dalszy spadek liczby firm ogłaszających upadłość.

W przeciwienstwie do tych dwóch czołowych gospodarczo krajów świata, kondycja krajów strefy euro pogarsza się w tym zakresie już od trzech lat. W ubiegłym roku liczba upadłości w krajach strefy euro wzrosła o 7%. Także w tym roku przewiduje sie wzrost liczby upadłości w stosunku do 2003 roku. Według raportu analityków Euler Hermes w pierwszym kwartale największy wzrost bankructw zanotowała Holandia (+30% r/r). W Niemczech w tym roku zbankrutuje ok. 40 tys. firm (na tym rynku sprzedajemy 34% naszej produkcji eksportowej).

Raport ten podkreśla, że w ciągu ostatniej dekady roczna liczba upadłości podwoiła się. Branże szczególnie podatne na upadłość to budownictwo, handel, nieruchomość i pośrednictwo biznesowe, dziś stanowią one ponad 60% ogółu upadających firm.

W unijnych krajach obowiązują różne procedury upadłościowe. Tam, gdzie funkcjonują i są popularne procedury polubowne, tam liczba bankructw jest znacznie niższa (np. We Włoszech i Hiszpanii). Tam, gdzie obowiązuje ostre prawo upadłościowe, tam nawet sprawnie działające firmy na skutek upadku jakiegoś dłużnika same stają przed perspektywą upadłości.

Liczby te podajemy w dzisiejszym mikrokomentarzu szczególnie do wiadomości tych firm, które widząc w jakim stopniu już od roku eksport pozytywnie wpływa na kondycję polskich eksporterów i w jaki sposób napędza naszą gospodarkę, obniżają one swoją czujność i podejmują większe ryzyko. W tej sprawie GE propaguje starą pokerową zasadę: wierzę, ale sprawdzam.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: