eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jakie korzyści przynosi spółce IPO?

Jakie korzyści przynosi spółce IPO?

2010-06-18 10:18

Przeczytaj także: Proces IPO: czynniki sukcesu


Druga kategoria kosztów to koszty i opłaty sądowe oraz administracyjne, związane z procedurami dopuszczeniowymi. Ich wysokość jest precyzyjnie określona aktami prawnymi, a możliwość ich negocjacji jest znacznie ograniczona.

Kolejną, równie ważną kategorię kosztów, stanowią nakłady poniesione na wypromowanie oferty publicznej. Akcje spółki są swego rodzaju produktem, który wymaga odpowiedniej promocji. O wielkości budżetu marketingowego decyduje emitent. W praktyce zależy to od takich czynników jak wielkość oferty, ogólna sytuacja na rynku kapitałowym, czy profil działalności spółki. Należy również pamiętać, że oprócz obowiązkowych punktów nałożonych przepisami prawa (obowiązek publikacji prospektu, publikacja wszystkich zmian w prospekcie) bardzo ważną rolę odgrywają spotkania z inwestorami, na których potencjalni nabywcy papierów wartościowych mogą porozmawiać się z zarządem.

Jeżeli spółka obawia się o sukces emisji, może dodatkowo zdecydować się na skorzystanie z usług subemitenta. Za odpowiednim wynagrodzeniem zobowiązuje się on do objęcia papierów wartościowych emitenta, na które nie złożono zapisów podczas publicznej subskrypcji.

Partnerzy w drodze na IPO

Proces przygotowania spółki do oferty publicznej jest procesem długotrwałym i czasochłonnym, wymaga szerokich umiejętności w zakresie analizy finansowej, znajomości prawa oraz doradztwa w zakresie reorganizacji podmiotów gospodarczych. Decyzję każdej spółki o debiucie należy rozpatrywać indywidualnie. W zależności od wielkości oferty, stopnia skomplikowania profilu działalności przedsiębiorstwa, wskaźników ekonomiczno-finansowych, może zaistnieć konieczność współpracy z podmiotami zewnętrznymi, które pomogą doprowadzić do debiutu giełdowego. To właśnie od profesjonalizmu i sprawności działań partnerów zależy w duże mierze powodzenie IPO, w szczególności w czasie niekorzystnej sytuacji na rynkach kapitałowych.

Dom maklerski

Jest obligatoryjnym podmiotem rynku kapitałowego. W myśl obowiązujących przepisów prawa, każda spółka planująca debiut na warszawskim parkiecie zobowiązana jest przeprowadzić publiczną ofertę za pośrednictwem domu maklerskiego, posiadającego zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Dom maklerski, dzięki kontaktom z inwestorami i organami nadzoru, posiada fachową wiedzę, niezbędną do pomocy przy napisaniu prospektu emisyjnego oraz przeprowadzenia publicznej oferty. Poza tym jedynie dom maklerski posiada techniczne możliwości przyjęcia i rozliczenia zapisów na akcje w emisji pierwotnej. Podczas przeprowadzania oferty, dom maklerski pełni rolę oferenta papierów wartościowych oraz pomaga w uplasowaniu oferty wśród inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych.

Doradca finansowy

Udział doradcy finansowego w procesie IPO nie jest obowiązkowy, ale ze względu na posiadanie specjalistycznej wiedzy jego rola w procesie wprowadzania spółki na rynek główny jest istotna. Spółka, która planuje debiut na warszawskim parkiecie może skorzystać z domu maklerskiego, który dysponuje odpowiednio wyspecjalizowanym działem analiz ekonomicznych lub skorzystać z usług podmiotu, posiadającego fachową wiedzę na temat specyfiki działania emitenta. Początkowo, rola doradcy finansowego polega na przygotowaniu strategii finansowej rozwoju spółki i ewentualnych przekształceń organizacyjnych. W drugim etapie przygotowuje kluczowe dla powodzenia oferty części prospektu dotyczące planów i perspektyw rozwoju.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: