eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › BIZ w Polsce: rośnie znaczenie Skandynawii

BIZ w Polsce: rośnie znaczenie Skandynawii

2010-05-25 12:45

Przeczytaj także: Inwestycje amerykańskie w Polsce warte 20 mld USD


W ostatnich kilku latach bardzo dobrze rozwija się także współpraca gospodarcza z Norwegią. Polski eksport do tego kraju zwiększył się 2007 roku o 7,9%, a import był mniejszy o 2,2%. Jednakże w porównaniu z 2001 rokiem eksport zwiększył aż czterokrotnie, a import o 2,4 razy. Takie ukształtowanie się relacji w zakresie importu i eksportu spowodowało, iż z każdym kolejnym okresem Polska odnotowuje dodatnie saldo handlowe. W 2007 roku wyniosło ono 523,8 mln EUR, podczas gdy w 2001 roku było ono ujemne i zamknęło się kwotą 90,5 mln EUR.

Z raportu wynika, że wzrost obrotów handlowych z Finlandią w 2007 r. należał do najwyższych spośród państw Regionu Morza Bałtyckiego. Eksport wzrósł o 22,5%, a import o 21,4%. Najważniejszą pozycję w obrotach handlowych stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego. Ich udział w eksporcie stanowił 40,6% całego polskiego eksportu do Finlandii i 30,6% całego importu z tego kraju. W 2007 roku eksport wyrobów przemysłu elektromaszynowego wzrósł o 40,5%, a import o 8,2%. W strukturze eksportu kolejnymi ważnymi grupami towarowymi są wyroby metalurgiczne – 19,5% udziału w eksporcie oraz wyroby przemysłu chemicznego – 9,0% udziału. W imporcie z Finlandii, oprócz wyrobów przemysłu elektromaszynowego, dominującą rolę odgrywają wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, których udział w całości importu wyniósł 21,1%, wyroby metalurgiczne – 14,6% i produkty mineralne –
16,3%.

fot. mat. prasowe

Obroty towarowe, 2008 (mln EUR)

Obroty towarowe, 2008 (mln EUR)

„Zainteresowanie skandynawskiego biznesu polskim rynkiem ciągle wzrasta. Firmy skandynawskie odgrywają dużą rolę w Polskiej gospodarce już nie tylko jako inwestorzy zagraniczni, ale także jako pracodawcy i odpowiedzialni obywatele” - mówi Peter Nielsen, Przewodniczący SPCC.

„Patrząc w przyszłość, konstruktywne zaangażowanie Polski i jej regionów w nową strategię Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego stwarza nam możliwość dalszego rozwoju współpracy gospodarczej, a także budowania partnerstwa pomiędzy polskimi i skandynawskimi firmami” - kontynuuje Peter Nielsen. „Region basenu Morza Bałtyckiego ma ogromny potencjał aby stać się wiodącym ośrodkiem zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju, który sprzyja dobrobytowi wszystkich jego mieszkańców” - podsumowuje.

SPCC zauważa, iż globalny kryzys finansowy, który dotarł do naszego kraju pod koniec 2008 roku spowodował poważne zmiany sytuacji w polskich obrotach handlowych. W wyniku niemal powszechnego załamania popytu importowego, zwłaszcza na kluczowych dla Polski rynkach unijnych, począwszy od listopada 2008 roku notuje się wyjątkowo głęboki spadek eksportu, a w ślad za nim – z dwumiesięcznym opóźnieniem – jeszcze głębszy spadek importu.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: