eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny transakcyjne nieruchomości IV 2010

Ceny transakcyjne nieruchomości IV 2010

2010-05-07 12:17

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości III 2010


Od początku bieżącego roku obserwujemy także stopniowy spadek czasu potrzebnego na sprzedaż nieruchomości. Wstępne wyniki pokazują, że w kwietniu od wprowadzenia oferty do podpisania umowy finalnej mijało średnio 123 dni, podczas gdy pod koniec ubiegłego roku było to 134 dni. Transakcje zawierane są więc obecnie minimalnie szybciej. Jest to efekt tego, że banki nieznacznie usprawniły procesy kredytowe. Niestety mamy też do czynienia z czynnikiem o przeciwnym działaniu. Sprzedający, którzy czują ożywienie na rynku, nie są już skłonni do szybkiej sprzedaży na gorszych warunkach.

Ciekawe atrakcje cenowe można znaleźć na rynku pierwotnym. Na wczesnych etapach budowy deweloperzy skłonni są bowiem oferować tańsze mieszkania. Wiąże się to z przeniesieniem części ryzyka na kupującego, przez co deweloper musi zaoferować dyskonto w cenie lokalu.

Pozytywną zmianą na rynku jest także rosnąca liczba nowych inwestycji mieszkaniowych. Potwierdzają to dane GUS, według których w marcu zaczęto budować o 44,2 proc. więcej lokali niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Jak obliczamy cenę metra kwadratowego?

Począwszy od sierpnia 2009 roku ceny transakcyjne metra kwadratowego w danym miesiącu obliczamy na podstawie transakcji przeprowadzonych w okresie ostatnich trzech miesięcy. Czyli przykładowo dla marca będzie to: marzec, luty i styczeń. Dla każdego miasta wyznaczana jest mediana spośród transakcji dokonanych w trakcie danego miesiąca przez klientów Open Finance i Home Broker. Ostateczna cena powstaje z połączenia uzyskanych wyników, po uprzednim przyznaniu im różnych wag, według wzoru nr1:
Cena = (m1 * 0,5) + (m2 * 0,3) + (m3 * 0,2)

gdzie:

m1 to mediana ceny metra kwadratowego w ostatnim miesiącu kalendarzowym,
m2 to mediana ceny metra kwadratowego w miesiącu m1-1,
m3 to mediana ceny metra kwadratowego w miesiącu m1-2.

Jak obliczamy indeks?

Indeks cen mieszkań Open Finance jest publikowany co miesiąc, poczynając od sierpnia 2009 roku. Jego wartość początkowa – 1000 pkt – została wyznaczona wstecznie na grudzień 2007 roku. Indeks powstaje w oparciu o transakcje dokonane w 16 polskich miastach: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Obliczany jest według wzoru nr2: gdzie:

C1, C2, C3, C4...C16 to ceny metra kwadratowego mieszkania w poszczególnych miastach, obliczone na podstawie wzoru nr1,
l1, l2, l3, l4… l16 to liczba transakcji dokonanych w każdym z miast,
St to suma transakcji dokonanych we wszystkich miastach.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: