eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2010

Koniunktura przemysłowa IV 2010

2010-04-23 12:31

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2010


Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w marcu. Wpływają na to korzystne oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji, lepsze niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Mimo iż wzrastają należności przedsiębiorstw, producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nie zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość dalszej poprawy. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż przewidywano w marcu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to bardziej korzystne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Utrzymują się pozytywne prognozy w tym zakresie. Mimo iż wzrastają należności przedsiębiorstw, nieco zmniejszają się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość dalszej poprawy. W tej grupie przedsiębiorstw można oczekiwać nieznacznego zwiększenia zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw nadal zamierzają obniżać ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

Producenci metali oceniają koniunkturę negatywnie, choć lepiej niż w marcu. Wpływają na to optymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji, a także bardziej korzystne niż przed miesiącem prognozy w tym zakresie. Zwiększa się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż rosną należności przedsiębiorstw, nieco zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Przedsiębiorcy tego działu przetwórstwa przemysłowego planują mniejsze niż przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Możliwy jest znaczący wzrost cen metali.

Dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż w marcu. Portfel zamówień utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca, natomiast wzrasta produkcja. Prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są nieco gorsze od formułowanych w marcu. Nieznacznie zmniejszają się zapasy wyrobów gotowych, jednak w dalszym ciągu uznawane przez przedsiębiorców za nadmierne. Zmniejsza się poziom należności przedsiębiorstw. Zarówno oceny diagnostyczne jak i przewidywania dotyczące terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych są mniej pesymistyczne. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze od przewidywanych w marcu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy, podobnie jak przed miesiącem, prognozują niewielki wzrost cen wyrobów tekstylnych.

W kwietniu 7,5% (6,9% w II kwartale 2009 r.) badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach zgłaszających występowanie przeszkód najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (58% przedsiębiorstw w II kwartale 2010 r., 63% w II kwartale ub. roku), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (50% przedsiębiorstw w II kwartale 2010 r., 62% przed rokiem – znaczenie tej bariery w skali roku spadło w największym stopniu), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (43% przedsiębiorstw w kwietniu 2010 r., 49% w II kwartale ub. roku), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (41% przedsiębiorstw w II kwartale 2010 r., 40% przed rokiem).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 73% (w I kwartale wynosiło 72%, przed rokiem 69%). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych sygnalizują: prowadzący działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji oraz producenci: papieru i wyrobów z papieru, mebli, urządzeń elektrycznych, a także zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń. Najniższe wykorzystanie mocy produkcyjnych odnotowywane jest u producentów: metali, wyrobów z metali, wyrobów tekstylnych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych. W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, urządzeń elektrycznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, maszyn i urządzeń. W skali roku obniżyło się natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów pozostałych wyrobów oraz mebli.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: