eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nieruchomości luksusowe: rynek wciąż w powijakach

Nieruchomości luksusowe: rynek wciąż w powijakach

2010-04-19 11:05

Nieruchomości luksusowe: rynek wciąż w powijakach

Cechy apartamentu © fot. mat. prasowe

Polski rynek nieruchomości luksusowych wydaje się że okrzepł. Na pierwszy rzut oka każdy interesujący się nieruchomościami jest w stanie wskazać konkretne, drogie inwestycje lub przykłady ekskluzywnych domów. Wnikając jednak w szczegóły tego segmentu, łatwo uzmysłowić sobie jak wiele jeszcze ten rynek ma przed sobą, aby upodobnić się do swoich dojrzałych odpowiedników w Anglii, Francji czy Szwajcarii - podała firma Północ Nieruchomości SA.

Przeczytaj także: Nieruchomości luksusowe - obalamy mity

Rynek nieruchomości luksusowych możemy podzielić na kilka segmentów.

Rezydencje

Północ Nieruchomości SA na wstępie wyróżnia tzw. rezydencje – są kupowane do stałego osiedlenia się i przypominają polskie dworki, zameczki lub pałace. Pół biedy jeśli są to kupione stare i często zaniedbane budynki, których oryginalnej architektury nie zasłoni zupełnie nawet najgorsza rekonstrukcja. Niestety polski przedstawiciel klasy milionerów rzadko kiedy ma gust. Stąd, jak wskazują eksperci, powstają koszmarne „współczesne zameczki” lub współczesna forma dworkowa zupełnie zazwyczaj nieadekwatne do czasów, jak i do miejsca, w których właściciel ją umieścił. Północ Nieruchomości notuje wzrost ofert sprzedaży „luksusowych” (w zamyśle właściciela) rezydencji z racji tarapatów finansowych zamożnych osób w 2009 r. Co do transakcji natomiast, spółka nie notuje ich dużo z tej prostej przyczyny, iż jako że są szyte na miarę właściciela, praktycznie nigdy nie znajdują one zainteresowania wśród kupujących. Rodzimi deweloperzy próbują oferować tego typu projekty w różnych zakątkach kraju, często jednak z opłakanym skutkiem sprzedażowym.

Eksperci rynku nieruchomości wciąż nie mogą doczekać się wtórnego rynku luksusowych domów, których luksus nie jest widzimisiem wątpliwego gustu właściciela, lecz jest wynikiem dobrego projektu uznanego już zazwyczaj architekta. Rynek taki jest czymś zwyczajnym w zachodnich regionach Europy, gdzie najczęściej w rejonach górskich – Austria, Szwajcaria, lub nadmorskich – Lazurowe Wybrzeże, wśród warstwy zamożnych właścicieli nieruchomości występuje rynek obrotu takimi nieruchomościami. Najczęściej są to wille rekreacyjne, jednak i duże, ekskluzywne domy także zmieniają swoich właścicieli.

Zasada obrotu tego typu nieruchomościami jest prosta – słabej jakości architektura zadowala tylko pierwszego inwestora, dobra architektura zawsze zyska chętnego.

Wille, apartamenty wakacyjne

Następnym segmentem są nieruchomości, które wpisują się w segment „second-home” (wspomniany powyżej). Są to nieruchomości, które służą do wypoczynku weekendowego i wakacyjnego. Usytuowane zazwyczaj w górach lub nad morzem są też często spotykane w Polsce na Mazurach. Wynika to z nieodległej w porównaniu z innymi obszarami lokalizacji Warszawy, która będąc stolicą i najbogatszym polskim miastem generuje największą na tle innych miast ilość zamożnych właścicieli mogących sobie pozwolić na taką nieruchomość. Mieszkania wakacyjne są kupowane (w odróżnieniu od willi i domów wakacyjnych) czasami z myślą o wynajmowaniu, jednak tacy inwestorzy nie są już inwestorami w dobra luksusowe, tylko najczęściej zwykłymi przedsiębiorcami. Osoby, które stać na wysokiej klasy dom wakacyjny dysponują środkami, które zupełnie im wystarczają do wygodnego życia bez potrzeby poszukiwania dodatkowych środków z wynajmu.

Północ Nieruchomości zauważa, iż w Polsce mamy do czynienia raptem z kilkoma konkretnymi inwestycjami, które oferują wysokiej klasy apartamenty wakacyjne. Usytuowane są one często w Zakopanem i na półwyspie Helskim. W przypadku tego drugiego obszaru wynika to głównie z praktycznie zamkniętej już możliwości budowy kolejnych domów w tamtej okolicy. Luksusowy dom lub apartament wakacyjny oprócz wysokiej klasy materiałów powinien obligatoryjnie posiadać wyjątkowy widok na morze lub góry.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: