eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2010r.

Debiuty giełdowe w Europie w I kw. 2010r.

2010-04-12 11:13

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


KOMENTARZ DO RYNKU POLSKIEGO

Warszawa po raz kolejny w czołówce najaktywniejszych rynków IPO w Europie pod względem liczby ofert pierwotnych dzięki 14 debiutom na rynku NewConnect

Z badania IPO Watch wynika, że w pierwszym kwartale 2010 r. GPW w Warszawie była drugim po Londynie rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz ósmym pod względem wartości pierwszych ofert publicznych. Tradycyjnie już, początek roku cechowała niska aktywność na rynku IPO zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich.

W okresie od stycznia do marca 2010 r. na warszawskim parkiecie zadebiutowało 15 spółek. Oznacza to nieznaczny spadek w stosunku do czwartego kwartału 2009 r., kiedy to odnotowano 16 debiutów, ale jednocześnie znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy to miało miejsce jedynie sześć IPO.

Łączna wartość ofert przeprowadzonych na giełdzie w Warszawie w pierwszym kwartale 2010 r. wyniosła 32 mln euro i stanowiła zaledwie 0,7% wartości wszystkich IPO odnotowanych w tym czasie na najważniejszych giełdach europejskich. Oznacza to znaczący spadek w stosunku do 1.454 mln euro odnotowanych w czwartym kwartale 2009 r. (głównie za sprawą oferty PGE Polskiej Grupy Energetycznej o wartości 1.407 mln euro, która była największym IPO w Europie w 2009 r.). Jednocześnie odnotowano wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2009 r., kiedy to łączna wartość ofert wyniosła jedynie 7 mln euro. Na stosunkowo niską łączną wartość IPO na GPW w pierwszym kwartale 2010 r. wpłynął fakt, iż zaledwie jedna spółka zadebiutowała na rynku głównym, przyciągającym z reguły oferty o większej wartości niż rynek alternatywny.

PwC podaje, że największym IPO w Warszawie w pierwszym kwartale 2010 r. była oferta o wartości 24 mln euro, przeprowadzona na rynku głównym przez spółkę EKO Holding, zajmującą się handlem detalicznym. Oferta ta była jednocześnie jedynym IPO na rynku głównym GPW. Spółki debiutujące w tym okresie na rynku NewConnect pozyskały łącznie 8 mln euro, przy czym średnia wartość oferty wyniosła zaledwie 0,6 mln euro, a tylko w jednym przypadku (Black Pearl Capital) przekroczyła kwotę 1 mln euro. W jednym przypadku (Agroma) miało miejsce jedynie dopuszczenie akcji do obrotu, bez przeprowadzenia oferty.

Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PricewaterhouseCoopers, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Warszawie: „Statystyki z lat ubiegłych wskazują, że aktywność na rynku IPO jest zazwyczaj najniższa w pierwszym kwartale roku. Dlatego też podobna liczba debiutów na warszawskiej giełdzie jak w czwartym kwartale roku ubiegłego jest kolejnym wyraźnym sygnałem poprawy sytuacji na rynku, a wyraźny wzrost aktywności w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego może napawać optymizmem w stosunku do nadchodzących miesięcy. Tym bardziej, że coraz więcej spółek deklaruje podjęcie działań zmierzających do debiutu giełdowego, co w wielu przypadkach oznacza powrót do planów odłożonych w czasie ze względu na wybuch globalnego kryzysu finansowego.”

Odnosząc się do perspektyw i zmian na rynku w najbliższym czasie, Jacek Socha, wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce, dodał: „Obecna sytuacja zdaje się potwierdzać nasze wcześniejsze prognozy dotyczące powrotu do szerszej aktywności na rynku IPO w Warszawie w 2010 r. Pierwszy kwartał nie przyniósł jeszcze wprawdzie spektakularnych debiutów, ale wcześniejsze zapowiedzi pierwszych ofert publicznych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa (w tym przede wszystkim PZU oraz Tauron Polska Energia) zaczynają nabierać realnych kształtów i jeśli dojdą do skutku to znacząco wpłyną na pozycję warszawskiego rynku w Europie w nadchodzących miesiącach. Na uwagę zasługują także przeprowadzane oferty wtórne (w tym m.in. emisja akcji Banku Millennium przeprowadzona w styczniu 2010 r., czy przygotowywana obecnie emisja akcji BRE Banku), które również wzbudzają znaczne zainteresowanie inwestorów i podkreślają wiodącą rolę GPW wśród rynków naszego regionu. Należy oczekiwać, że rok 2010 upłynie pod znakiem dużych IPO, jednak liczne zapowiedzi debiutów mniejszych podmiotów pokazują, że na rynku bez wątpienia jest wciąż miejsce i dla takich spółek. Spodziewana aktywność na warszawskim parkiecie daje podstawy sądzić, że nasza giełda może w 2010 r. okazać się wiodącym rynkiem IPO w Europie.”

Informacje o badaniu
Ankieta IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie w najważniejszych segmentach rynku akcji (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech) i jest przeprowadzana kwartalnie. Opcje nadsubskrypcji („greenshoe offerings”), debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwotną ofertę publiczną na jednym z rynków objętych niniejszą ankietą oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w zakresie jednej giełdy nie zostały uwzględnione w statystykach. Ankieta dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. i została sporządzona w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: