eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mazowieckie firmy tną wydatki na szkolenia

Mazowieckie firmy tną wydatki na szkolenia

2010-04-02 09:45

Przeczytaj także: Strategia CSR wciąż mało znana firmom


Analiza planów inwestycyjnych mazowieckich przedsiębiorstw w 2009 roku wskazuje, że można oczekiwać dalszego spadku liczby przedsiębiorstw, które zamierzają uruchomić inwestycje, przynajmniej w takich obszarach, jak: szkolenia i rozwój pracowników oraz dodatkowe świadczenia socjalne. Jest bardziej prawdopodobne, że to przedsiębiorstwa deklarujące optymalny poziom zatrudnienia będą ograniczały takie inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Mazowieckie przedsiębiorstwa deklarują dalsze drastyczne ograniczanie inwestycji w takich obszarach, jak: szkolenia i rozwój pracowników oraz dodatkowe świadczenia socjalne.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Planowane inwestycje w mazowieckich przedsiębiorstwach w ciągu 12 miesięcy

Tabela 2. Planowane inwestycje w mazowieckich przedsiębiorstwach w ciągu 12 miesięcy

Tylko co czwarte mazowieckie przedsiębiorstwo planuje uruchomić inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Plany inwestycyjne mazowieckich przedsiębiorców prezentuje tabela 2.

Częściej inwestycje w szkolenia i rozwój pracowników planują przedsiębiorstwa wymagające restrukturyzacji zatrudnienia – 24.9% niż przedsiębiorstwa deklarujące optymalny poziom zatrudnienia – 10.2%.

Generalnie, badane przedsiębiorstwa, zarówno te wymagające restrukturyzacji zatrudnienia, jak i deklarujące optymalny poziom zatrudnienia nie planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy inwestować w opiekę socjalną. Jedynie dwa z badanych przedsiębiorstw wymagających restrukturyzacji zatrudnienia, planują takie inwestycje!

Wyniki badań wskazują, że mazowieckie przedsiębiorstwa w roku 2009 ograniczyły nakłady na inwestycje we wszystkich wymienionych obszarach, choć najczęściej robiły to w przypadku inwestycji w szkolenia i rozwój pracowników.

Na poziomie analiz branżowych planuje uruchomienie inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy (tj. od momentu badania, a więc sierpnia/września 2009), co czwarta firma z sekcji przetwórstwo przemysłowe i budownictwo z optymalnym poziomem zatrudnienia oraz jedno na trzy przedsiębiorstwa deklarujące potrzebę restrukturyzacji planują inwestycje. Zbliżone wyniki zanotowano w przypadku firm z sekcji „transport, gospodarka magazynowa i łączność” oraz „handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego”. Stosunkowo najmniejsza skłonność do uruchamiania inwestycji cechowała natomiast sekcje „hotele i restauracje” oraz „pośrednictwo finansowe”.

Firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe i budownictwo deklarują częściej plany inwestowania w maszyny i urządzenia, nowe technologie oraz szkolenia i rozwój pracowników. Ostatnią z wymienionych inwestycji częściej planują także firmy z branż „hotele i restauracje” oraz „pośrednictwo finansowe”, a także firmy z sekcji „transport, gospodarka magazynowa i łączność” oraz „handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego”.

Paradoksalnie okazuje się, że wstrzymanie większych nowych inwestycji jest charakterystyczne dla firm z optymalnym poziomem zatrudnienia. Potwierdzają to również wyniki badań jakościowych. W trakcie wywiadów przedstawiciele firm argumentowali, że inwestowały jedynie w bieżące potrzeby. Jest to jednak korzyść krótkookresowa.

Mazowieckie przedsiębiorstwa od początku 2009 roku drastycznie ograniczyły nakłady na inwestycje we wszystkich obszarach, choć najczęściej robiły to w przypadku w inwestycji w szkolenia i rozwój pracowników oraz dodatkowe świadczenia socjalne. Można przewidywać, że tendencja ta utrzyma się w ciągu najbliższych miesięcy. Przedsiębiorstwa deklarujące optymalny poziom zatrudnienia częściej planują ograniczać inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy niż przedsiębiorstwa deklarujące potrzebę restrukturyzacji zatrudnienia. Tylko co czwarte mazowieckie przedsiębiorstwo planuje uruchomić inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przedsiębiorstwa deklarujące potrzebę restrukturyzacji zatrudnienia częściej planują uruchomić inwestycje w szkolenia i rozwój pracowników niż te z optymalnym poziomem zatrudnienia.

Drastyczny spadek nakładów na szkolenia i rozwój pracowników wskazuje na niską wartość kapitału intelektualnego w ocenie mazowieckich przedsiębiorców. W drugiej połowie 2009 roku zmalała wartość pracowników zatrudnionych w mazowieckich przedsiębiorstwach.

Spadek nakładów na dodatkowe świadczenia socjalne podważa społeczną odpowiedzialność mazowieckich przedsiębiorstw.

Autor: dr Anna Mazur

Przeczytaj także: Czy CSR zmieni polskie firmy? Czy CSR zmieni polskie firmy?

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: