eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kupno lub budowa domu: preferencje Polaków

Kupno lub budowa domu: preferencje Polaków

2010-03-16 12:54

Przeczytaj także: Jakie domy poszukiwane w Warszawie i Krakowie?


Wyniki ankiety „Wymarzony dom Polaka”

W lutym 2010 roku w serwisie Szybko.pl przeprowadzona została ankieta pod hasłem ”Dom Twoich marzeń”. Ankietę wypełniło 398 użytkowników serwisu nieruchomości www.szybko.pl. Najliczniejsza 46% grupa reprezentowała przedział wiekowy od 26 do 35 lat, kolejne 25% to osoby pomiędzy 36 a 55 rokiem życia, 6% powyżej 55 lat, a pozostali to osoby w wieku do 25 lat.

Zadając kilka pytań uzyskaliśmy obraz preferencji dotyczących formy nieruchomości, która najlepiej zaspokoiłaby potrzeby mieszkaniowe ankietowanych oraz cech, które powinien posiadać idealny dom.
Odpowiedź na pierwsze pytanie ankiety potwierdziła, iż właśnie dom jest wymarzoną i idealną formą mieszkania dla Polaka. 82% ankietowanych zamieszkałoby w domu, gdyby nie musiało brać pod uwagę ograniczeń budżetowych. Większość - 42% - wybrałaby dom w granicach miasta (38% wolnostojący, 4% w zabudowie szeregowej). 40% osób najchętniej zamieszkałoby w domach wolnostojących poza miastami. Ponieważ 60% spośród ankietowanych zamieszkuje miasta powyżej 150 tys. mieszkańców, oznacza to że część mieszkańców miast chciałaby wyprowadzić się poza ich granice.

Niewielka grupa osób na swoje wymarzone lokum wybrałaby mieszkanie – nawet te o podwyższonym standardzie apartamentu (7%) czy penthausu (5%).
Główna przyczyna dla której nie realizujemy swoich marzeń jest bardzo prozaiczna. 57% osób nie buduje ani nie kupuje domu z powodu zbyt wysokich kosztów. Kolejnym ważnym argumentem, który powstrzymuje Polaków przed budową lub kupnem domu są długie i uciążliwe dojazdy, na które wskazało 32% ankietowanych. Dla ponad ¼ przeszkodą jest także styl życia, który nie współgra z posiadaniem domu.

Z kilku możliwości wejścia w posiadanie gotowego domu najczęściej wybierano zlecenie budowy firmie zewnętrznej, według wybranego wcześniej projektu. Rozmija się to z polską rzeczywistością, w której zdecydowana większość osób samodzielnie realizuje i nadzoruje budowę. Powód także w tym wypadku jest jak najbardziej prozaiczny – wynagrodzenie dewelopera dla większości indywidualnych inwestorów jest wysokim kosztem. 27% osób od razu deklaruje chęć samodzielnej budowy. Prawie ¼ w ogóle nie bierze pod uwagę budowy, a preferuje kupno gotowego i wykończonego domu na rynku wtórnym.

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: