eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości II 2010

Wtórny rynek nieruchomości II 2010

2010-03-09 13:41

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2010


Warto również wspomnieć iż kurczy się liczba mieszkań najdroższych (z analizy wykluczone są apartamenty). W cenie powyżej 10 tysięcy za metr w lutym 2010 było około 17,7% mieszkań w Warszawie i 3% w Krakowie. W tym roku jest to odpowiednio 13,1% i 0,7%. We Wrocławiu w lutym 2009 oferowano mieszkania w cenie powyżej 9 tysięcy złotych za metr, których nie było wśród ofert zamieszczonych w serwisie Szybko.pl w lutym 2010.

Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok, Katowice

W lutym 2009 średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego spadła o 1,2% w Olsztynie i 2,2% w Opolu. W pozostałych miastach wzrosła od 0,9% w Toruniu do aż 4% w Katowicach. Wskaźnik zmiany średniej ceny we wszystkich miastach wynosi +1%.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

Już tylko w 3 na 8 lokalizacji średnia cena jest niższa niż w lutym 2009, jest to różnica rzędu 3,1% w Szczecinie i 1,1% w Olsztynie i Toruniu. Także w tej grupie miast prawdopodobny jest dalszy nieznaczny wzrost cen średnich, z tym że górną granicą w tym przypadku jest kwota około 5 tysięcy złotych za metr. Już teraz na tym poziomie kształtują się ceny w Lublinie i jest to cena porównywalna z okresem hossy na rynku nieruchomości – w marcu 2008 metr kwadratowy mieszkania w Lublinie kosztował 5 041 złotych.

STRUKTURA CENOWA OFERT

Nadal najtańszą spośród analizowanych lokalizacji pozostają Katowice i w zasadzie tylko tam można mówić o dostępności mieszkań w cenie poniżej 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. We wszystkich miastach poza Lublinem najłatwiej jest nabyć mieszkanie w cenie między 4 a 5 tysięcy złotych za metr. Takie oferty stanowią od 47% do nawet 71% wszystkich ogłoszeń. W Lublinie, najdroższym spośród 8 miast, dominują natomiast ceny od 5 do 6 tysięcy za metr – tak wycenionych zostało ponad 50% mieszkań. Do rzadkości należą natomiast mieszkania droższe niż 6 tysięcy za metr kwadratowy. Od początku 2010 roku takie oferty nie pojawiły się wcale w Łodzi i Opolu.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: