eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ubóstwo w Polsce na tle UE 2008

Ubóstwo w Polsce na tle UE 2008

2010-01-29 13:02

Ubóstwo w Polsce na tle UE 2008

Poziom relatywnej granicy ubóstwa w krajach UE (gospodarstwa 1-osobowe) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z aktualnie dostępnych szacunków Eurostatu przeprowadzonych na podstawie EU-SILC 2008 wynika, że w sferze ubóstwa relatywnego w 2007 r. żył co szósty obywatel Unii Europejskiej (17% osób - od 9% w Czechach, 11% w Słowacji i Niderlandach do 23% w Rumunii, 26% na Łotwie) - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Skrajne ubóstwo w Polsce, czyli słodko-gorzkie dane

Jak mierzy się poziom ubóstwa obiektywnego w Unii Europejskiej?

W ostatnich latach podstawą prowadzenia systematycznych analiz dotyczących zasięgu i społecznego zróżnicowania ubóstwa w Unii Europejskiej są wyniki prowadzonego przez wszystkie kraje członkowskie Europejskiego Badania Dochodów i Warunków Życia, zwanego w skrócie od angielskiej nazwy EU-SILC (EU Statistics on Income and Living Condition).

Według wspólnie uzgodnionej i przyjętej przez Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) metodologii, za zagrożone ubóstwem uważa się osoby żyjące w gospodarstwach domowych, których dochód do dyspozycji jest niższy od granicy ubóstwa ustalonej na poziomie 60% mediany dochodu w danym kraju. Przyjęto zatem relatywne podejście do pomiaru ubóstwa, w którym próg ubóstwa powiązany jest ze standardem życia w poszczególnych krajach. Miara ta określa zatem grupę ludności będącą w każdym z krajów, w relatywnie najtrudniejszej sytuacji dochodowej (bez odniesienia do poziomu dochodów w pozostałych państwach).

Jaki jest zasięg ubóstwa relatywnego w Unii Europejskiej i w Polsce?

fot. mat. prasowe

Poziom relatywnej granicy ubóstwa w krajach UE (gospodarstwa 1-osobowe)

Poziom relatywnej granicy ubóstwa w krajach UE (gospodarstwa 1-osobowe)

Z aktualnie dostępnych szacunków Eurostatu przeprowadzonych na podstawie EU-SILC 2008, w którym to badaniu zbierano generalnie informacje o sytuacji dochodowej gospodarstw domowych w 2007 r. wynika, że w sferze ubóstwa relatywnego żył w tym czasie co szósty obywatel Unii Europejskiej (17% osób - od 9% w Czechach, 11% w Słowacji i Niderlandach do 23% w Rumunii, 26% na Łotwie).

W Polsce wskaźnik zagrożenia ubóstwem relatywnym był taki, jak średnia dla 27 krajów Unii i wyniósł 17%. Jednocześnie jednak Polska zaliczała się do grona krajów charakteryzujących się najniższym poziomem granic ubóstwa.

Wartość granicy ubóstwa dla gospodarstwa jednoosobowego wynosiła w Polsce około 9,4 tys. zł rocznie, a po uwzględnieniu różnic cen w krajach Unii – 3,9 tys. PPS. Najniższy poziom granic ubóstwa odnotowano w Rumunii – 1,9 tys. PPS i Bułgarii – poniżej 2,8 tys. PPS; zbliżony chociaż nieco wyższy (4 - 4,4 tys. PPS) na Słowacji, Węgrzech, na Litwie i Łotwie natomiast najwyższy poziom - w Luksemburgu – 16,5 tys. PPS i w Wielkiej Brytanii – 11,6 tys. PPS). Tak więc próg ubóstwa dochodowego w Polsce, po uwzględnieniu różnic w poziomie cen między krajami, był około dwukrotnie wyższy niż w Rumuni ale np. około trzykrotnie niższy niż w Wielkiej Brytanii.

O społecznym zróżnicowaniu zasięgu ubóstwa...

W Unii Europejskiej relatywnie częściej niż przeciętnie ubóstwem zagrożone są dzieci (osoby w wieku 0 - 17 lat) oraz osoby starsze (w wieku 65 lat i więcej).

W sferze ubóstwa relatywnego żyło w Unii Europejskiej co piąte dziecko (20%).W przypadku dzieci stopa ubóstwa wahała się od 9% w Danii, 12% w Finlandii oraz w Słowenii do 25 % we Włoszech, na Łotwie, 26% w Bułgarii i 33% w Rumunii. W Polsce poniżej granicy ubóstwa relatywnego żyło 22% dzieci. Polska należała do krajów o najwyższym stopniu zagrożenia ubóstwem dzieci i młodzieży, chociaż w ostatnich latach obserwuje się poprawę sytuacji w tym zakresie (w porównaniu ze wskaźnikami ubóstwa szacowanymi na podstawie badania EUSILC 2007 odnotowano dwupunktowy spadek zasięgu ubóstwa relatywnego – z 24% do 22%).
Przeczytaj także: Ubóstwo w Polsce 2013 Ubóstwo w Polsce 2013

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: