eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najczęściej cytowane media XI 2009

Najczęściej cytowane media XI 2009

2009-12-29 12:39

Przeczytaj także: Najczęściej cytowane media X 2009

W listopadzie w rankingu pojawiły się trzy najważniejsze tygodniki opinii. Uwagę zwraca przede wszystkim wynik tygodnika Newsweek (212), który publikował na swoich łamach wypowiedzi Ryszarda Chlebowskiego związane z jego sytuacją w PO po ujawnieniu afery hazardowej. Wprost (167) w listopadzie poświęcił się analizie sytuacji politycznej w Polsce oraz publikacji rankingów i sondaży, zaś Polityka (130) zajęła dwunaste miejsce dzięki powołaniom dotyczącym polityki polskiej, kultury, sztuki i rozrywki oraz ekonomii, rynku i finansów.

Pierwsze miejsce wśród najczęściej cytowanych portali internetowych w zestawieniu ogólnym uzyskał Onet.pl (151). Dziennikarze powoływali się także na przekazy internetowe pochodzące z serwisu sportowefakty.pl (108) oraz portalu tvn24.pl (90).

Wśród najczęściej powoływanych mediów biznesowych, które weszły w skład wyróżnionej piętnastki, znalazł się tylko Puls Biznesu (129). Parkiet, z liczbą cytowań na poziomie 68, zajął drugie miejsce w swojej kategorii tematycznej, lecz nie zakwalifikował się do ścisłej czołówki.

Podobnie do poprzednich miesięcy, w rankingu z listopada pojawił się codziennie wydawany Fakt, który osiągnął w badanym okresie 97 powołań. Tabloid niezmiennie najczęściej cytowany był w kontekście życia towarzyskiego i skandali obyczajowych.

W listopadzie, tak jak w poprzednim miesiącu, największe zainteresowanie mediów wzbudzała opisana przez jedną z gazet afera hazardowa. Spowodowała ona powołanie komisji śledczej oraz rozpoczęcie prac nad ustawą hazardową mającą zapobiec nieetycznej współpracy pomiędzy biznesem a polityką w przyszłości. Nagłośnionym medialnie tematem była również rozwijająca się na Ukrainie epidemia świńskiej grypy, której echa doszły do naszego kraju powodując liczne dyskusje na temat przygotowania Polski do wzrostu zachorowalności na tę chorobę. W analizowanym okresie środki masowego przekazu dużo miejsca poświęciły zbliżającym się wyborom prezydenckim i proponowanym przez różne ugrupowania polityczne kandydatom oraz negocjacjom gazowym z Rosją i kwestii Aleksandra Gudzowatego, szefa Bartimpexu, który zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży gazu. Publicznie dyskutowano głośne wywiady Ryszarda Chlebowskiego, w których odnosi się on do swojej sytuacji w polityce po ujawnieniu afery hazardowej czy też problem dalszej możliwości istnienia na rynku polskich stoczni. Kontrowersje wzbudzały zagadnienia inwigilacji przez służby kontrwywiadu wojskowego generała Waldemara Skrzypaczka oraz ciągle kontynuowany temat zatrzymania znanego polskiego reżysera Romana Pogańskiego. Dalsze miejsce poświęcano głośnej sprawie obecności krzyży w szkołach, sytuacji w telewizji publicznej oraz problemowi przyszłości polskiego systemu emerytalnego. W mediach pojawiały się też ciągle aktualne wzmianki o przygotowaniach do Euro 2012.

Informacje o badaniu
Od 1 do 30 listopada na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 7845 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7996 razy (5486 razy w prasie, 1535 w telewizji i 975 w radiu). Treści analizowane w zestawieniu obejmują tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: