eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys w Polsce 2009 - podsumowanie ZBP

Kryzys w Polsce 2009 - podsumowanie ZBP

2009-12-16 13:40

Kryzys w Polsce 2009 - podsumowanie ZBP

Sytuacja ekonomiczna i PENGAB - saldo © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rok 2009 był niewątpliwie jednym z najcięższych sprawdzianów dla polskiej bankowości. Wydarzenia na światowych rynkach pod koniec 2008 r. zachwiały międzynarodową gospodarką. Polski sektor bankowy, pomimo odczuwalnych problemów, spisał się dobrze w tym trudnym okresie. Dzięki zdecydowanym działaniom podjętym przez środowisko, NBP i władze regulacyjne, już w 3 kwartale 2009 r. zaobserwować można było poprawę nastrojów i zwiększenie akcji kredytowej - podał Związek Banków Polskich.

Przeczytaj także: Gospodarka polska po roku kryzysu wg KPP

Wyniki badań koniunktury bankowej, przygotowywane na zlecenie Związku Banków Polskich, z początku roku pokazywały spadki wartości większości wskaźników. Pomimo wzrostu wskaźnika PENGAB, wskaźniki prognoz oraz sytuacji ekonomicznej placówek banków kontynuowały trendy spadkowe z roku ubiegłego. Widoczna była również pogarszająca się sytuacja kredytowa – pomimo zahamowania gwałtownych wzrostów cen kredytów, akcja kredytowa wciąż malała. Przewidywania bankowców co do działalności banków w 2009 r. były bardzo negatywne – najgorsze od 11 lat.

fot. mat. prasowe

Sytuacja ekonomiczna i PENGAB - saldo

Sytuacja ekonomiczna i PENGAB - saldo

ZBP podaje, iż dzięki zdecydowanym działaniom sektora bankowego, już w trzecim kwartale b.r. udało się odnotować znaczące wzrosty wskaźników oraz polepszenie nastrojów i prognoz wśród pracowników banków. W grudniowym pomiarze koniunktury w bankowości odnotowano wyraźny wzrost wartości indeksu PENGAB, który doszedł do najwyższego poziomu od roku - o 6 pkt przewyższając wynik z tego samego okresu w roku ubiegłym. Wskaźniki ogólnej kondycji sektora pozwalają na optymistyczne spoglądanie w przyszłość.

"Rok 2009 stanowił bardzo duże wyzwanie dla sektora bankowego i dla władz regulacyjnych. Jednak dziś możemy stwierdzić, że młody polski sektor finansowy podołał temu wyzwaniu, unikając wielu problemów, które trapiły środowisko bankowe innych krajów Europy" - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich. - "Nadal jednak muszą być prowadzone prace zmierzające do zidentyfikowania przyczyn kryzysu i słabości także w naszym systemie bankowym. To nasza szczególna odpowiedzialność za stabilny także w przyszłości rozwój polskiej gospodarki i bezpieczeństwo powierzonych nam oszczędności."

fot. mat. prasowe

Depozyty złotowe - saldo

Depozyty złotowe - saldo

Na koniec 2009 r. sektor bankowy oczekuje, że utrzymane będą tendencje wzrostów na rynku depozytów złotowych, jak również poprawy i stabilizacji na wszystkich rynkach kredytowych. Eksperci zauważają, iż jeżeli porównamy wykresy przedstawiające wyniki indeksu PENGAB ze stycznia i z grudnia b.r. dostrzegamy odwrócenie trendu i utrzymujący się wzrost badanych wskaźników.

Z danych udostępnianych przez InfoMonitor BIG wynika, że również wśród przedsiębiorców zauważalna jest poprawa nastrojów w ostatnich miesiącach 2009 r., głównie wynikająca z malejącej liczby przedsiębiorstw mających problemy z nieterminowym otrzymywaniem należności.

Ogólna liczba kredytów udzielonych gospodarstwom domowym wzrosła w stosunku do początku roku, z 380,2 tys. w styczniu b.r. do 411,2 tys. w październiku b.r. Odnotowany przy tym był również wzrost udziału kredytów złotówkowych, głównie dzięki umacnianiu się polskiej waluty. Natomiast sytuacja finansowania przedsiębiorstw ciągle oczekuje na ożywienie. Zarówno liczba kredytów złotówkowych jak i walutowych dla przedsiębiorstw zanotowała spadki w stosunku do początku roku – w styczniu b.r. wynosiła ogółem 221,5 tys. a w październiku b.r. wynosiła 214,4 tys. Jednak wraz ze stabilizacją na rynku kredytów i pożyczek, pracownicy sektora bankowego spodziewają się rozwoju akcji kredytowej i zwiększonego kredytowania przedsiębiorstw.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: