eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rodziny zastępcze nie mają pieniędzy

Rodziny zastępcze nie mają pieniędzy

2009-12-15 12:22

Przeczytaj także: Maleje liczba rodzin zastępczych

fot. mat. prasowe

Wpływ współpracy z rodzicami biologicznymi dziecka na funkcjonowanie rodziny zastępczej

Wpływ współpracy z rodzicami biologicznymi dziecka na funkcjonowanie rodziny zastępczej

W badaniach zwrócono także uwagę na ważny aspekt współpracy rodzin zastępczych z rodzicami biologicznymi. Mimo prawnego obowiązku, aż 52% badanych deklaruje brak jakiejkolwiek współpracy, 21% tylko w przypadku niektórych dzieci, a tylko 24% z rodzicami wszystkich wychowanków. Zdaniem 58% ankietowanych współpraca z rodzicami biologicznymi negatywnie wpływa na funkcjonowanie rodziny zastępczej.

„Rodzicielstwo zastępcze jest najlepszą formą opieki nad dziećmi osieroconymi, głównie ze względu na warunki wychowawcze, które umożliwiają optymalny rozwój i uczą funkcjonowania w prawdziwej rodzinie. Niestety, ta forma opieki rozwija się bardzo powoli. Bariery, które są tego główną przyczyną zostały zdiagnozowane dzięki badaniom zrealizowanym na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wszyscy zaangażowani w ten projekt mają jeden cel – jak najszybciej doprowadzić do zmian w zakresie pieczy zastępczej i pomóc osierocanym dzieciom zapewniając im dom, w którym będą szczęśliwe i kochane” – mówi Michał Rżysko, koordynator kampanii „Grunt to rodzina” z Fundacji Świętego Mikołaja.

Zdecydowana większość badanych pytana o motywację do założenia rodziny zastępczej wskazywała chęć pomocy dzieciom i potrzebę serca (57%). Wpływ na decyzję miała także historia konkretnego dziecka (18%) i brak własnych dzieci (18%).

Deklaracje ankietowanych znajdują potwierdzenie w wymienianych przez nich sukcesach i niepowodzeniach w prowadzeniu rodziny zastępczej. Wśród pozytywnych aspektów najczęściej pojawiały się: poprawa wyników dziecka w nauce, sukcesy w szkole, szczęście dzieci, ustąpienie choroby sierocej, poprawa stanu zdrowia wychowanków czy znalezienie rodziny adopcyjnej. Do swoich niepowodzeń natomiast rodzice zastępczy zaliczyli powrót wychowanka do domu dziecka, problemy w szkole i bezradność wobec chorób psychicznych.

W dniu 3 grudnia 2009 r. Fundacja Świętego Mikołaja zainaugurowała 6. edycję akcji Grunt to rodzina. Podczas zorganizowanego z tej okazji spotkania przedstawiciele Fundacji – wspólnie z ekspertami z zakresu polityki rodzinnej – poruszyli najistotniejsze kwestie związane z problemami dotykającymi rodziców zastępczych. Konferencja zapoczątkowała również coroczną zbiórkę środków na Fundusz Edukacyjny finansujący przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych. Tylko w 2009 roku Fundacja przeznaczyła 1,126 mln zł na realizację 158 wybranych inicjatyw. Honorowy patronat nad kampanią Grunt to rodzina objęła prezydent m. st. Warszawy p. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: