eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 15/2004 (05-11.04.2004)

Tydzień 15/2004 (05-11.04.2004)

2004-04-12 22:33

  • Według WTO wartość handlu międzynarodowego w 2003 roku wyniosła 7,3 bln USD i była o 16% większa w stosunku do roku poprzedniego, przy czym:
    • Największym importerem świata są Stany Zjednoczone. Import do USA wzrósł w ubiegłym roku o 5,7%, a eksport amerykańskich towarów wzrósł o 3% (po raz pierwszy od trzech lat),
    • wymiana handlowa Chin wzrosła o 40% (Chiny stały się trzecim eksporterem na świecie)
    • największym eksporterem w dalszym ciągu są Niemcy (przypada na nie 10% światowego eksportu).
  • Według danych Światowej organizacji Handlu (WTO) wymiana handlowa w latach dziewięćdziesiątych wzrosła o 6,7%, w 2001 roku spadła o 1%, w 2002 wzrosła o 2,5%, a w 2003 roku zwiększyła się o 4,5%. Według jej prognoz w 2004 wzrost ten wyniesie ok. 7,5%.
  • W roku 2003 Chiny wyeksportowały samochody i części samochodowe za 4,7mld USD, co stanowi wzrost o 34% r/r. W roku 2005 eksport towarów tej branży ma wynieść 15-20mld USD, a w 2010 ma wynieść 70-100mld USD. W Chinach są już dzisiaj obecne czołowe koncerny motoryzacyjne Europy, USA, Japonii i Korei.
  • Kreatywna księgowość w wielkich światowych firmach nie ma końca. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rozpoczęła dochodzenie w sprawie niedozwolonych praktyk księgowych największego w Ameryce Północnej producenta sprzętu telekomunikacyjnego Nortel Networks.
  • Philip Morris International wkrótce zawrze układ z władzami Unii Europejskiej w sprawie zarzutu o udział w przemycie papierosów na jej obszar. Kwota układu wyniesie 1 mld USD.
  • W ubiegłym miesiącu ze stanowiska dyrektora generalnego MFW zrezygnował Horst Kohler - kandydat na przyszłego prezydenta Niemiec. Na jego następcę typowani są:
    • Hiszpan Rodrigo Rato, który nie uzyskał poparcia Francji i Niemiec, bo dotąd silnie krytykował te kraje za nieudolną politykę finansową.
    • Jeana Lemierre - który jest popierany przez Berlin i Paryż, a o którym mówi się, że "jak nikt inny potrafi liczyć i oszczędzać cudze pieniądze".
  • Decyzja zapadnie podczas walnego zgromadzenia EBOR (18 - 19 kwietnia w Londynie), a oficjalny wybór dokonany będzie przed 24 kwietnia, kiedy rozpoczyna się wiosenne zgromadzenie Banku Światowego - MFW

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO SIĘ KRYJE ZA WSPÓŁPRACĄ CHIN, JAPONII I KOREI POŁUDNIOWEJ W TELEFONII 4G ?

Mówimy, że obecny etap rozwoju gospodarczego świata to gospodarka oparta na wiedzy. Oznacza to, że:
  • wiedza jest głównym zasobem każdego z nas i każdej firmy,
  • w obszarze pozyskiwania, rozwijania i stosowania wiedzy koncentruje się konkurowanie na globalnym rynku,
  • rynkowa konkurencyjność zależy od jakości i ilości wiedzy zawartej w oferowanym produkcie.

Czas dla każdego produktu i wiedzy w nim zawartej jest niczym korozja dla metalu. Na każdą innowację konkurenta jedyną skuteczną odpowiedzią może być tylko bardziej zaawansowana innowacja. To zasadnicze punkty w każdej ocenie współczesnej gospodarki.

Największe ryzyko biznesowe we wprowadzaniu zmian wnoszą zmiany produktowe, które w sobie zawierają elementy nieciągłości rozwojowej w danej dziedzinie (np. w elektronice mieliśmy do czynienia z kolejnymi nieciągłościami: lampy... tranzystory,... układy scalone małej skali integracji... układy wielkiej skali integracji wykonywane w nanotechnologii...). Ryzyko duże, olbrzymie koszty, ale korzyści rynkowe trudne do przecenienia.

Chiny, Japonia i Korea Południowa łączą siły, by wspólnie opracować protokół komunikacyjny dla transmisji danych multimedialnych w telefonii 4G. Stosowne porozumienie ma zostać podpisane już w lipcu. Jeśli kraje te stworzą i najszybciej wprowadzą je do powszechnego użytku, zyskają przewagę konkurencyjną nad innymi operatorami, mają też szansę narzucić swój standard jako światowy. Mają realne szanse sukcesu, bo w ich krajach znajduje się ponad 30% wszystkich dzisiejszych abonentów sieci komórkowych na świecie!

Przewagę 4G nad 3G polega przede wszystkim na maksymalnym transferze danych ( w 4G sięga 100 megabitów na sekundę, podczas gdy w 3G wynosi on 2 tylko megabity). Docelowo 4G ma umożliwiać transmisję wysokiej jakości sygnału telewizyjnego w czasie rzeczywistym, a wprowadzenie jej do masowego użytku przewidywane jest około roku 2010.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: