eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczny flirt online

Bezpieczny flirt online

2009-10-31 00:42

Przeczytaj także: Fałszywe strony WWW sporym zagrożeniem


Wirtualne zagrożenia, realne ryzyko

Na szczęście jednak najpowszechniejsze zagrożenia związane z randkami internetowymi nie mają nic wspólnego z morderstwami, zabójstwami czy kradzieżą. Szkody są mniej materialne. Patrząc na maila trudno powiedzieć, czy rzeczywiście został wysłany przez dwudziestokilkuletnią studentkę o blond włosach czy robota pocztowego próbującego załadować na Twój komputer szkodliwy program. Chociaż operatorzy stron podejmują działania, aby zapobiec tego typu incydentom, wielu oszustów traktuje osoby szukające miłości jako źródło potwierdzonych adresów e-mail. Adresy te z kolei mają dużą wartość dla spamerów. Jeszcze bardziej niebezpieczne są elektroniczne listy miłosne z zainfekowanymi załącznikami. W końcu, każdy, kto z niecierpliwością czeka na zdjęcie swojego nowego internetowego znajomego, o wiele chętniej kliknie załączniki. Aktualne oprogramowanie bezpieczeństwa ochroni Cię przed niepożądanymi skutkami ubocznymi flirtu online, skutecznie blokując wszystkie załączone szkodliwe programy.

Ryzyko wzrasta wraz z pikanterią tematu. O ile poważnym serwisom randkowym zależy na reputacji i robią wszystko, co leży w ich mocy, aby zwalczać spam, wirusy i trojany, nieco inaczej przedstawia się sytuacja w "branży dla dorosłych". Portale te, skierowane do osób poszukujących spotkań erotycznych bez zobowiązań, są znanymi źródłami oprogramowania crimeware. Badanie przeprowadzone przez Web of Trust3 w maju 2008 roku pokazało, że 31% portali internetowych dla dorosłych zawierało pewną formę niebezpiecznej zawartości, od odsyłaczy zainfekowanych wirusami lub trojanami, po strony aktywnie poszukujące luk w zabezpieczeniach przeglądarek odwiedzających.

Nie jesteś jednak bezbronny wobec takich ataków. Ponieważ atakujący mogą jedynie próbować wykorzystywać słabe punkty i zaniedbane obszary, zainstalowanie na komputerze aktualnego programu antywirusowego, zamyka główną bramę dostępu. Oprogramowanie nie tylko chroni przed wirusami i trojanami, ale również odfiltrowuje niechciane wiadomości spamowe i chroni przed zagrożeniami podczas internetowych sesji czatowych za pośrednictwem ICQ i innych komunikatorów internetowych. Dobre oprogramowanie bezpieczeństwa powinno również uruchomić alarm, jeżeli podczas surfowania w Internecie trafisz na stronę phishingową. Idealnie byłoby, gdyby rozwiązanie zapobiegło temu, abyś kiedykolwiek odwiedził tę stronę.

Rozpoznawanie twarzy dla stron internetowych

W każdym wypadku, gdy pojawi się potencjalne zagrożenie, powinien zostać wyświetlony komunikat ostrzegający. Różni producenci wykorzystują w tym celu różne metody. Kaspersky Lab sprawdza w bazie danych każdą stronę internetową napotkaną podczas surfowania w Internecie i jeżeli któraś z nich została wymieniona jako platforma phishingowa, blokuje użytkownikom dostęp do niej. Filtrowanie adresów URL wykorzystuje kodowanie przy pomocy koloru w celu powiadomienia użytkowników, czy dana strona jest nieszkodliwa, czy raczej odwiedzenie jej jest ryzykowne. Po aktywacji moduł filtrowania adresów URL przydziela strony internetowe do odpowiednich kategorii, takich jak "Phishing" lub "Crimeware", jak również dostarcza dodatkowe informacje dotyczące typu zagrożenia. Jeżeli użytkownik nadal chce odwiedzić daną stronę internetową, Kaspersky Lab oferuje tryb Bezpieczne uruchamianie, który wyświetla ją w oddzielnym, zamkniętym obszarze, w którym crimeware nie może uzyskać dostępu do danych ani programów przechowywanych na komputerze, powodując ich uszkodzenie.

Istotna jest również ochrona przed banerami, które często są infekowane oprogramowaniem crimeware i umieszczane na legalnych stronach internetowych. Inny rodzaj oprogramowania crimeware, keylogger, można zablokować przy pomocy prostego - i stosunkowo starego - środka bezpieczeństwa. Ponieważ keyloggery rejestrują każde uderzenie klawisza, a następnie przekazują te informacje cyberprzestępcom, wiele programów bezpieczeństwa po prostu wyświetla na ekranie wirtualną klawiaturę za każdym razem, gdy użytkownik ma wprowadzić hasło. W ten sposób kliknięcia myszką pozostają ukryte przed niepowołanymi osobami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: