eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 36/2009 (31.08-06.09.2009)

Tydzień 36/2009 (31.08-06.09.2009)

2009-09-05 18:37

Przeczytaj także: Tydzień 35/2009 (24-30.08.2009)

  • Dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn wyraził duże zaniepokojenie, że reforma regulacji finansowych nie postępuje wystarczająco szybko i że w skali światowej "nadal istnieje poważne ryzyko destabilizacji finansowej". Zaapelował też o "sformułowanie jasnych strategii wychodzenia z kryzysu".
  • Według OECD (organizacja skupia 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata) w III kw. PKB USA wzrośnie o 1,6% kw/kw, a w strefie euro o 0,3% kw/kw. Według tego raportu w III kw. PKB Wielkiej Brytanii spadnie o 1% kw/kw, Kanady o 2% kw/kw, natomiast PKB Japonii wzrośnie o 1,1% kw/kw.
  • W lipcu do 5,7% wzrosło bezrobocie w Japonii i jest to najwyższy od czasów II wojny światowej poziom bezrobocia w tym kraju.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy w lipcu stopa bezrobocia spadła po raz pierwszy od 15 miesięcy do 9,4% (z 9,5% w czerwcu). Jednak potwierdzane są prognozy, że jeszcze w tym roku przekroczony zostanie poziom 10%. stopy bezrobocia, natomiast w przyszłym roku średnie bezrobocie wyniesie 9,8%. W opinii jednego z wysokich urzędników amerykańskiego Fed-u prawdziwa stopa bezrobocia wynosi 16%.
  • Izba Handlowa Unii Europejskiej w Chinach opublikowała raport zwracający uwagę na stopniowe wprowadzenie ograniczeń, utrudniających działalność zagranicznych firm na chińskim rynku. Niektóre z nich mają charakter protekcjonistyczny. Zwracana jest uwaga na niezgodność tych działań z regułami WTO. Przykładami takich działań są: utrzymywanie zasady, że zagraniczni producenci aut mogą działać wyłącznie w spółkach o kapitale mieszanym, w których nie mogą mieć więcej jak 50% udziałów, irmy zagraniczne są wykluczane z przetargów, chiński firmy korzystają z subsydiów, lub mają niższe wymagania dot. np. ochrony środowiska.
  • W tym roku w USA upadło już 81 instytucji finansowych, a według prognoz w ciągu najbliższych dwóch lat upadek czeka przynajmniej 1000 amerykańskich instytucji finansowych. Problem dotyczy mniejszych instytucji, a ich upadek to poważne kłopoty dla drobnych przedsiębiorców, którzy mają tam kredyty i trzymają pieniądze. Rządowy pakiet pomocowy pomógł tylko dużym instytucjom.
  • Koncern naftowy BP poinformował o odkryciu nowego, wielkiego złoża ropy w zatoce Meksykańskiej, na głębokości 1300 m. Jego zasoby oceniono się na 4-5 mld baryłek (czyli na podobnym poziomie co złoża Forties u wybrzeży Wielkiej Brytanii na Morzu Północnym). BP ma 62% udziałów w tym złożu, 20% państwowa brazylijska firma Petrobas, a 18% ConocoPhillips. Złoże znajduje się w obszarze podlegającym kontroli Stanów Zjednoczonych. Warto tu dodać, że koszt produkcji baryłki saudyjskiej ropy wynosi 2USD (irackiej jeszcze mniej), a przy wydobyciu ropy spod dna morskiego koszt ten wzrasta do 20-40 USD.
  • Największy w świecie producent leków ma zapłacić rekordową karę 2,3 mld USD za nieuczciwe praktyki marketingowe. Chodzi o to, że w reklamach i materiałach promocyjnych czterech leków podawał błędne informacje o właściwościach specyfików.
  • Bank of America rozważa spłacenie rządowi 20 mld USD z 45 mld, które otrzymał w ramach programu pomocy TARP. Spłacając całą pomoc wyzwoliłby się z ograniczeń, jakie nakłada rząd na wynagrodzenia menedżerów firm objętych rządową pomocą finansową TARP.
  • Kolejny pomysł na rozwiązanie problemu energetycznego. Trwają próby prowadzone przez firmę Solar Roadways wdrożenia do masowej produkcji wysokowydajnych i superwytrzymałych ogniw słonecznych. Cena panelu o wymiarach 3,6mx3,6m to dziś ok. 7000 USD za sztukę, a można z niego uzyskać 7,6 kWh energii na dobę.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JAKA BĘDZIE PRZYSZŁOŚĆ JAPOŃSKIEJ GOSPODARKI ?

Japońska gospodarka w dalszym ciągu jest drugą gospodarką świata. Jednak jej pozycja jest coraz bardziej zagrożona przez Chiny, których tempo wzrostu gospodarczego jest w dalszym ciągu imponujące, mimo światowego kryzysu. Jednak dzisiejsze problemy japońskiej gospodarki nie są tylko skutkiem kryzysu w ostatnich dwóch latach. Tego problemu Japończycy nie potrafią rozwiązać w ostatnich dwudziestu latach! Analitycy zwracają uwagę, że dziś japońska gospodarka ma podobną wielkość co w 1996 r. podczas gdy w tym samym okresie gospodarka amerykańska urosła o ponad 50%, nie mówiąc już wspomnianych na wstępie Chinach.... Gospodarka tego kraju to od wielu dziesiątków lat najczęściej wzór jakości, wysokiej precyzji, solidności handlowej, a przede wszystkim innowacyjności. Jeszcze w latach 70-tych i 80-tych japońska ekspansja eksportowa była siłą napędową ich gospodarki i niedoścignionym wzorcem dla innych krajów. Teraz niewiele zmieniły się atuty ich przedsiębiorstw. Jednak Japonia nie potrafi znaleźć recepty na trwały wzrost. Obecnie prawdziwą kulą u nogi jest coraz większy problem demograficzny (nieustannie rosnąca długowieczność Japończyków) oraz bardzo wysoki poziom długu publicznego (dwukrotna wartość PKB).

Światowy kryzys dodatkowo osłabił ten kraj. Spadek PKB w pierwszym kwartale o 11,7% r/r, obecny poziom bezrobocia nienotowany od lat (5,7%), deflacja (ceny towarów i usług spadły o 2,2% r/r) to dziś przykłady sytuacji w kraju, który od lat jest światowym gigantem gospodarczym. Eksperci zaczynają mówić, że kraj ten jest na najlepszej drodze, by podobnie jak w latach 90-tych pogążyć się w procesach deflacyjnych.

Te nie najlepsze prognozy są prezentowane mimo programu stymulacyjnego o wartości 270 mld USD i raczej dobrych wyników II kwartału. Co prawda OECD prognozuje dla Japonii wzrost gospodarczy na poziomie 1,1% kw/kw w III kwartale br, to jednak spadek w ubiegłym miesiącu wydatków gospodarstw domowych o 2% nie rokuje dobrze.

Niestety niedawne wybory i przegrana partii rządzącej na razie nie zapowiadają zmian polityce gospodarczej tego kraju. W głoszonych przez partie programach wyborczych nie było mowy o programie tworzenia nowych miejsc pracy oraz o dopuszczeniu na rynek obcokrajowców (by odmłodzić rynek pracy), nie było też mowy o nowym programie stymulacyjnym i o sposobach redukcji wydatków budżetowych oraz o sposobach na zatrzymanie wzrostu długu publicznego (nie mówiąc już o jego redukcji)...

A więc, jaka będzie najbliższa przyszłość japońskiej gospodarki w pokryzysowej, światowej gospodarce?...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: