eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Luty 2004

Mapa Rynku Pracy - Luty 2004

2004-03-10 17:39

Mapa Rynku Pracy - Luty 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wzrost gospodarczy jest już faktem. W Polsce mamy coraz lepsze wskaźniki makroekonomiczne. Jak zapewniają ekonomiści nie powinno być już gorzej - może być tylko lepiej. Mimo to poprawiająca się ciągle sytuacja gospodarcza nie ma przełożenia na rynek pracy. Pracodawcy ciągle zatrudniają niewielu pracowników, a stopa bezrobocia ani drgnie.
W grudniu 2003 wyniosła tyle samo co w analogicznym okresie 2002 - 18% (a po korekcie po wynikach spisu powszechnego 20%).

Pocieszające jest, że firmy nie sygnalizują potrzeb zwolnień, co świadczy o tym, że uporały się przerostem zatrudnienia. Kolejny pozytywny sygnał z rynku to postępujący wzrost eksportu. Sprzedajemy za granicę coraz więcej i choć po części przyczyną takiej sytuacji jest osłabienie złotego, to część ekonomistów zapewnia, że świadczy to także o wzroście gospodarczym. Nie słabnie również wzrost produkcji przemysłowej – w styczniu była o 14,3% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Rośnie optymizm konsumentów. Polacy coraz odważniej planują wydatki – także te wymagające zaciągnięcia kredytów - jak mieszkanie czy samochód. Wzrosła także wartość wskaźnika optymizmu w strefie euro. Konsumenci i biznesmeni patrzą z optymizmem w najbliższą przyszłość, mimo kolejnego pogorszenia wyników makroekonomicznych Francji i Niemiec. W obu tych państwach po raz kolejny wzrosła stopa bezrobocia.

Przybyło z kolei pracy za oceanem. Liczba nowych miejsc pracy w USA w styczniu była największa od ponad trzech lat.

Praca w internecie:

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w styczniu w internecie w poszczególnych portalach:

topjobs - 400
cv.online - 132
jobpilot - 1351
pracuj.pl - 1104
onet.pl - 1918 *
wp.pl - 2447
Aaaby.pl - 10080

(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, określonych wg szacunków Hudson). Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.

Praca - Branże

Czołówka branż zamieszczających najwięcej ogłoszeń pozostała w lutym bez zmian. Na czele mamy ciągle sektor produkcyjno-przemysłowy z wynikiem 16%. Za nim uplasował się sektor FMCG, który zmniejszył swój udział w rynku ogłoszeń do 9,2% (z 11,8% w styczniu). Trzecie miejsce zajęła bankowość i finanse, również ze stratą - 3 punktów procentowych i wynikiem 8,2%.

Spadło zapotrzebowanie na nowych pracowników w sektorze usług. Branża ta w lutym odnotowała spadek liczby ogłoszeń do poziomu 8,2%. Mniej ogłoszeń pochodziło także z firm farmaceutycznych. Liczba ofert z tego sektora spadła do 5,3% z 6,9% w styczniu. Branża ta rekrutowała mniej niż w ubiegłym miesiącu pracowników marketingu, sprzedaży oraz badań klinicznych.

Zmalała także liczba ogłoszeń od pracodawców z firm motoryzacyjnych. Ten spadek był spowodowany brakiem ofert dla przedstawicieli stanowisk rzemieślniczych: elektromechaników, elektryków oraz mechaników.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: