eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 8/2004 (16-22.02.2004)

Tydzień 8/2004 (16-22.02.2004)

2004-02-24 17:03

  • W ostatnim kwartale wartość PKB Japonii wzrosła aż o 7% r./r.
  • Według Fed (amerykański bank centralny) produkcja przemysłowa w USA wzrosła w styczniu br. o 0,8%. W całym roku 2003 produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2%, a w 2002 roku zanotowano jej spadek o 0,6%.
  • Ceny miedzi i aluminium nieustannie rosną. Miedź była najdroższa od ośmiu lat, a aluminium od czterech lat.
  • Na południowym zachodzie Iranu udokumentowano złoża ropy naftowej Azadegan, uważane za najbogatsze w tym kraju. Zasoby te oceniane są na minimum 26mld baryłek, a nawet na 35-45 mld baryłek ropy. Będą one eksploatowane wspólnie przez Iran i Japonię. Wartość inwestycji wyniesie 2,0-2,8 mld USD.
  • Chińska fabryka Hyundai wyeksportuje do Rosji 19 tys. aut Hyundai Sonata wartości 200 mln USD. Firma Beijing Hyundai Motor powstała w 2001 roku, a partnerem Koreańczyków w tej spółce jest Beijing Automotive Industry Holding, która współpracuje z partnerem strategicznym Hyundai - DaimlerChryslerem.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JAPOŃSKA GOSPODARKA WRACA DO GRY NA ŚWIATOWYCH RYNKACH

Japońska gospodarka to obecnie druga po USA światowa potęga gospodarcza. Dziś znana z wysokiej jakości swoich produktów bazujących na nieustannym wzroście poziomu techniki i technologii. Po okresie dynamicznego rozwoju i podboju przez japońskie wyroby rynków światowych, Kraj Kwitnącej Wiśni wpadł w spore kłopoty. Ich skutkiem był zastój gospodarczy i niskie tempo rozwoju, a do tego wysoki poziom złych długów w bankach i wysoka (jak na Japonię) stopa bezrobocia. Po trudnym, kilkunastoletnim okresie wydaje się, że kraj ten znalazł receptę na kryzys ostatnich lat. W czwartym kwartale 2003 roku japońskie PKB wzrosło o 1,7% kw./kw. i aż o 7% r./r. To najlepszy wynik od ponad dziesięciu lat. W tym miejscu warto dodać, że ostatnie cztery kwartały to okres wzrostu gospodarczego w Japonii.

Motorem tego wzrostu gospodarczego są dziś eksport i inwestycje. Głównymi zagranicznymi rynkami zbytu ich towarów są USA i Chiny. W czwartym kwartale 2003 roku wartość eksportu zwiększyła się o 4,2% kw./kw. i o 17,9% r./r. Motorem eksportu są tradycyjne dla japońskiej gospodarki elektronika i przemysł samochodowy. Powoli wzrastają wydatki na inwestycje. Wzrastają też wydatki konsumenckie.

Jednak dobre obecnie wyniki nie oznaczają końca kłopotów dla japońskiej gospodarki. Problemem może okazać się kurs jena wobec USD. By utrzymać go na korzystnym dla gospodarki poziomie, w ciągu ub. roku bank centralny Japonii interweniował w obronie swojej waluty kilkanaście razy. Wydał na te interwencje ok. 256mld USD, a mimo to jen umocnił się w tym czasie w stosunku do dolara o ponad 10%.

Czy Japonia utrzyma obecne, wzrostowe tendencje, czy po kilkunastu latach wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu, czy ponownie włączy się do wyścigu światowego? Na te pytania będziemy otrzymywać odpowiedzi w kolejnych miesiącach 2004 roku...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: