eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Energia słoneczna: Europa z potencjałem

Energia słoneczna: Europa z potencjałem

2009-06-07 00:59

Przeczytaj także: CEE: energia odnawialna zyskuje na znaczeniu


Francja była tradycyjnie zwolennikiem fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (Building Integrated Photovoltaic - BIPV), zastosowania, które oferuje najwyższą taryfę w wysokości 0.55€/kWh. „Mimo że w kraju tym w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano stosunkowo dobre tempo wzrostu” – dodaje Bakhareva – „ogólna opinia jest taka, że rynek energii słonecznej mógłby się tam rozwinąć znacznie szybciej, gdyby stosowano jednakowe podejście do różnych typów instalacji”.

Od chwili wprowadzenia nowego systemu stałych dopłat wiosną 2007 roku, Hiszpania stała się ważnym miejscem popytu dla światowych rynków związanych z pozyskiwaniem energii słonecznej. Deweloperzy starali się zainstalować jak najwięcej systemów przez wrześniem 2008 roku, aby skorzystać z bardzo atrakcyjnej taryfy w wysokości 0,42€/kWh, co sprawiło, że rząd został zasypany wnioskami i powstały poważne opóźnienia w realizacji. Po zatwierdzeniu 382 projektów rząd nałożył ograniczenia na instalacje oraz wprowadził niższe taryfy. W rezultacie istnieje niewielka szansa, że wydajność systemów nowo zainstalowanych w 2009 roku osiągnie ten poziom, co w roku 2008.

Według Frost & Sullivan Włochy i Grecja mają potencjał, aby stać się dobrze prosperującymi rynkami wschodzącymi z uwagi na atrakcyjne taryfy, jednak bariery administracyjne sprawiają, że kraje te wciąż pozostają uśpionym gigantem. Inny rynek wschodzący, Czechy, rozpoczął swoje działania na polu energii słonecznej w 2007 roku w bardzo energiczny sposób – zainstalowano tam 4,5 MW energii słonecznej. Republika Czeska może stać się jednym z najsilniejszych graczy w 2009 roku, jeśli chodzi o tempo wzrostu.

Polska, mimo że sąsiaduje z Niemcami i dysponuje bardzo podobnymi warunkami do rozwoju rynku energii słonecznej, prezentuje zupełnie inne podejście do tej możliwości wytwarzania energii elektrycznej. Moc zainstalowanych ogniw wynosi łącznie mniej niż 1 MW i wygląda na to, że robi się niewiele w kierunku zwiększenia tempa wzrostu. Co równie ważne, do 2020 roku Polska zobowiązana jest osiągnąć 15% udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii. Eksperci zauważają, że ten ambitny cel będzie bardzo trudny do osiągnięcia bez udziału energii słonecznej.

Niezależnie od rosnącego znaczenia energii słonecznej w innych krajach regionu CEE, Polska wydaje raczej nie doceniać tego źródła energii odnawialnej. Długo oczekiwany dokument „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”, którego kolejny projekt został opublikowany przez Ministerstwo Gospodarki wskazuje, że fotowoltaika wygeneruje tylko 0,1% ogólnej energii elektrycznej uzyskanej ze wszystkich źródeł odnawialnych w kraju w roku 2030. Zdaniem Frost & Sullivan jest to wyjątkowo pesymistyczny scenariusz, który znacząco nie docenia krajowego potencjału rozwoju rynku energii słonecznej.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: