eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości IV 2009

Wtórny rynek nieruchomości IV 2009

2009-05-08 00:18

Wtórny rynek nieruchomości IV 2009

% zmiana wartości metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w IV 2009 w stosunku do IV 2008 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Już od kilku miesięcy zarówno sprzedający jak i kupujący oczekują na informacje o tym jak bardzo spadły ceny mieszkań. Nikt nie spodziewa się nagłego zwrotu akcji, aczkolwiek w niektórych lokalizacjach obniżki w skali roku są nieznaczne, a są miesiące kiedy mamy do czynienia z niewielkimi "skokami wzwyż" - wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I-III 2009

Raport podaje, że przykładem jest Gdynia, gdzie w skali roku cena obniżyła się jedynie o 1,5%, a w kwietniu wzrosła o 0,6%. Drugą taką lokalizacją jest Lublin, gdzie w ciągu roku średnie ceny spadły o 2,1%, a w ostatnim miesiącu wzrosły o 0,7%. W kwietniu wzrosła również średnia cena w Opolu (o 0,7%) i Białymstoku (0,2%), a nie uległa zmianie w Łodzi. Te nieznaczne wzrosty nie są jednak oznakami zmiany trendu, choć wskazują na stabilizację cen w tych konkretnych lokalizacjach.

fot. mat. prasowe

% zmiana wartości metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w IV 2009 w stosunku do IV 2008

% zmiana wartości metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w IV 2009 w stosunku do IV 2008





Największe obniżki cen średnich w kwietniu miały miejsce w Szczecinie(3%), Sopocie (3%) i Olsztynie (2,7%). Tym samym zmienił się lider klasyfikacji największych spadków cen w skali roku. W marcu był to Kraków, a w kwietniu pierwsze miejsce, ze spadkiem powyżej 13%, zajął Sopot. W przypadku Sopotu w zeszłym roku w kwietniu zaczynała się sezonowa zwyżka cen. Tegoroczna obniżka jest więc kolejnym potwierdzeniem ogólnego trendu spadkowego, choć w przypadku Sopotu nie można wykluczyć okresowej zwyżki w miesiącach letnich.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy radykalnie zmieniła struktura ofert we wszystkich miastach. Wszędzie kilkukrotnie zwiększyła się liczba najtańszych mieszkań. W Warszawie mieszkań w cenie poniżej 8 tys. za metr jest obecnie ponad 35%, kiedy w zeszłym roku stanowiły niecałe 16% oferty. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w pozostałych miastach. W Krakowie w I kwartale 2008 roku mieszkań w cenie do 6 tys. za metr było 5,7%, obecnie jest to 24,7%. We Wrocławiu mieszkania do 6 tys. stanowią obecnie niemal 1/3 oferty, podczas gdy rok temu było to 2,28%. W Gdańsku w tej samej cenie jest teraz 36,7% ofert, przed 12 miesiącami było to 13,1%.

fot. mat. prasowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań z serwisu www.szybko.pl, kwiecień 2009

Obniżki cen ofertowych mieszkań z serwisu www.szybko.pl, kwiecień 2009

Według raportu można pokusić się o tezę, iż na rynku nieruchomości mamy swoistą pokerową rozgrywkę. Zarówno kupujący jak i sprzedający sprawdzają się nawzajem i czekają. Najszybciej odkrywają karty ci, którzy mają najwięcej do stracenia. W chwili obecnej są to sprzedający, którzy z dużym prawdopodobieństwem stracą, jeśli sprzedaż będzie się odwlekać. Jako pierwsi musieli wykonać ruch i obniżyć ceny deweloperzy, ponieważ spadki cen są tu mnożone przez setki a nawet tysiące niesprzedanych mieszkań. Na rynku wtórnym, osoby prywatne, posiadające najczęściej pojedyncze nieruchomości, nadal nie są skłonne do bardziej radykalnych obniżek cen. W kwietniu jedynie w 4,2% ofert zamieszczonych w Szybko.pl obniżono ceny. Tylko w przypadku 10% z tej liczby cena spadła o więcej niż 10%. W ponad 64% przypadków obniżka była mniejsza niż 5%. W największych miastach obniżono ceny ofertowe o średnio 4,9%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: