eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Certyfikaty językowe coraz popularniejsze

Certyfikaty językowe coraz popularniejsze

2009-04-27 00:17

Certyfikaty językowe zdobywają coraz młodsze osoby. Doskonale zdają sobie sprawę z tego jakie przynoszą korzyści. Odpowiedni certyfikat pozwala automatycznie zaliczyć lektorat na studiach, otwiera drzwi zagranicznej uczelni i umożliwia podjęcie atrakcyjnej pracy oraz awans - podała firma Profi-Lingua.

Przeczytaj także: Nauka języków obcych: jakie są powody?

Z doświadczeń szkół językowych wynika, że co roku wzrasta liczba zdających egzaminy językowe i przygotowujących się do nich słuchaczy. Większość uczących się już na początku nauki zakłada uzyskanie w konkretnym czasie określonego certyfikatu językowego. Znajomość języków jest dziś trendy. Modne jest także posiadanie co najmniej jednego z najpopularniejszych świadectw językowych.

Certyfikaty językowe Cambridge ESOL na około 200 polskich uczelniach pozwalają na zaliczenie lektoratu z języka obcego. Na wielu uczelniach państwowych oraz społecznych z egzaminów wstępnych lub końcowych zwalnia także certyfikat językowy LCCI i TELC. Świadectwo językowe przydaje się też jeśli chcemy podjąć studia za zagranicą.

Egzaminy językowe, do których można przystąpić w renomowanych szkołach językowych w kraju uznawane są przez większość instytucji i firm na całym świecie. Dla pracodawców są natomiast bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym zweryfikować deklarowaną przez kandydatów znajomość języków.

- Pracodawcy najczęściej są doskonale zorientowani jakie kompetencje wiążą się z posiadanymi przez aplikantów dyplomami językowymi. Najbardziej interesujące dla nich są certyfikaty językowe potwierdzające znajomość biznesowego angielskiego. [...] - mówi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. Studiów ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua.

Najpopularniejsze egzaminy

Egzamin LCCI sprawdza umiejętność posługiwania się językiem angielskim w środowisku biznesowym. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród pracowników różnego rodzaju firm i korporacji oraz studentów kierunków ekonomicznych. Honorowany jest w ponad 80 krajach przez pracodawców, uczelnie i instytucje finansowe.

Certyfikat TELC ocenia poziom umiejętności komunikowania się i ogólną wiedzę językową. Popularny wśród uczniów szkół średnich, studentów i pracowników administracji, od których często wymagane jest posiadanie certyfikatu na poziomie B1 lub B2. Uznawany przez administracje państwowe, instytucje publiczne i gospodarcze, w tym Izby Przemysłowo-Handlowe, w krajach Unii Europejskiej.

Świadectwo TOEFL – egzamin wymagany od kandydatów na anglojęzyczne uczelnie oraz pracodawców.

Certyfikaty Cambridge FCE, CAE, CPE to popularne egzaminy ogólnojęzykowe, uznawane zarówno w kręgach akademickich, jak i zawodowych.

Do najbardziej znanych niemieckich certyfikatów należą ZD, ZMP, ZOP.

We wszystkich krajach Europy możliwe jest porównywanie rezultatów nauki języków obcych dzięki wprowadzeniu przez Radę Europy jednolitego systemu oceny. Jest nim dokument Common European Framework of Reference for Languages (CEFR – Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Określa stopnień zaawansowania językowego opisywany przez dany certyfikat. Korzystają z niego osoby odpowiedzialne za zatrudnianie pracowników, które dotąd miały problem z oceną umiejętności językowych wynikających z różnych certyfikatów - poinformowała Profi-Lingua.

Przeczytaj także: Angielski w biznesie to norma Angielski w biznesie to norma

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: