eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Phishing: metody ataków

Phishing: metody ataków

2009-03-07 00:52

Przeczytaj także: Świąteczne prezenty: robaki i trojany

fot. mat. prasowe

Wykres prezentujący procentowy udział krajów w wysyłaniu phishingu.

Wykres prezentujący procentowy udział krajów w wysyłaniu phishingu.

Co najsmutniejsze, Polska jest na 8 miejscu wśród krajów wysyłających phishing. Sytuacja jest analogiczna i przedstawia się podobnie jak w przypadku analizy i raportów dotyczących krajów wysyłających spam. Dzieje się tak, ponieważ wiele maili klasyfikowanych jako spam, to phishing. Zawierają spreparowany adres URL, prowadzący do fałszywej witryny.

Również z PhishTank pochodzą dane przedstawiające znane instytucje, pod które najczęściej podszywali się fałszerze.

fot. mat. prasowe

Organizacje, pod które najczęściej podszywają się phisherzy

Organizacje, pod które najczęściej podszywają się phisherzy

Jak widać najczęściej były to witryny, bezpośrednio związane z finansami (serwisy aukcyjne, pośredniczące w płatnościach czy banki). Bywają także sytuacje, kiedy phisherzy wysyłają informacje o fałszywych aktualizacjach systemu Windows, nakłaniając użytkowników do instalacji aktualizacji. Tego typu praktyki są o tyle groźne, że wysłane do kogokolwiek, mają szansę na udane zarażenie. Wynika to bowiem z faktu, że systemu Windows używa ponad 90% użytkowników na świecie, więc jeżeli ktoś potraktuje sprawę poważnie - zainfekuje komputer. W przypadku wysyłania maili o innej tematyce np. konkretnego banku, szansa na to, że list trafi do odpowiedniego odbiorcy (posiadającego konto w tym banku) jest dużo niższa.

Przykładem może być podana w artykule wiadomość od rzekomego nadawcy "support@micosoft.com", adres którego trudno nie uznać za autentyczny. Co gorsza, sama treść ma znamiona autentycznej: mamy informacje o luce w systemie, jej kodową nazwę podobną do tej stosowanej przez sam Microsoft, odnośnik do strony z informacją o dziurze (oczywiście prowadzi w to samo miejsce co odnośnik "Pobierz i zainstaluj"). Można jednak w bardzo prosty sposób stwierdzić, że jest to podróbka. Microsoft udostępnia aktualizacje TYLKO poprzez witrynę Windows Update, a dla systemów Vista i wkrótce Seven - poprzez bezpośrednie aktualizacje z poziomu systemu. Firma Microsoft wiele razy podawała do wiadomości, że nigdy nie informuje użytkowników drogą mailową o aktualizacjach lub plikach do pobrania, nawet jeżeli użytkownik jest zapisany na liście mailingowej Microsoftu. Kliknięcie odnośnika w takiej fałszywej wiadomości przekieruje nas do innej witryny lub od razu zacznie się pobieranie szkodliwego oprogramowania.

Kolejny przykład phishingu to znajdujący się na drugim miejscu pod względem częstości podrabiania, mail podszywający się pod wiadomość z serwisu aukcyjnego Ebay. W wiadomości użytkownik jest informowany o błędach jakie wystąpiły w związku z jego kontem i jednocześnie proszony o jak najszybsze zalogowanie się na konto poprzez podany link, w celu zweryfikowania błędu. Oczywiście login i hasło zostaną przesłane do atakującego.
Przeczytaj także: Ataki phishing XII 2007 Ataki phishing XII 2007

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: