eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości i płynność finansowa firm w 2008

Upadłości i płynność finansowa firm w 2008

2009-02-06 14:12

Upadłości i płynność finansowa firm w 2008

Upadłości w 2008 r. wg województw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Osłabienie finansów publicznych w końcówce 2008 roku skłoniło rząd do rewizji założeń budżetowych i szukania oszczędności. Czy analiza ostatnich wyników finansowych na poziomie przedsiębiorstw daje podstawy do zmian w ich strategii? Grupa Euler Hermes, specjalizująca się w zakresie ubezpieczeń transakcji handlowych, przygotowała raport analizujący liczbę upadłości w Polsce a także zmiany płynności finansowej przedsiębiorstw z poszczególnych branż.

Przeczytaj także: Wzrasta liczba upadłości na świecie

Upadłości – wskaźnik uzupełniający

W omawianym 2008 roku w Polsce zanotowano wg zebranych przez Euler Hermes danych 425 upadłości (podczas gdy w 2007 roku zanotowano 480 upadłości). Spadek wyniósł więc 11%, jednak jest to de facto efekt sytuacji gospodarczej sprzed średnio kilkunastu miesięcy. Powszechne jest bowiem opóźnienie w składaniu samych wniosków przez zarządy i wspólników. Dlatego należy traktować dane o upadłościach jako wskaźnik historyczny, który może być dobrym prognostykiem na przyszłość przy jednoczesnym uwzględnieniu innych, aktualniejszych danych – m.in. z analizy bieżących opóźnień płatności.

Regiony – rozkład upadłości oraz bieżąca moralność płatnicza

fot. mat. prasowe

Upadłości w 2008 r. wg województw

Upadłości w 2008 r. wg województw

W okresie 2008 roku najwięcej bankructw dotyczyło firm zarejestrowanych na terenie województw: mazowieckiego (110), śląskiego (59) oraz dolnośląskiego (55). Wśród województw, gdzie odnotowano najmniej upadłości, znajdują się: podlaskie (5) oraz opolskie (6).

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadkowa tendencja liczby upadłości dotyczyła większości województw. Wzrost upadłości odnotowano jedynie w województwie dolnośląskim – o 20%, oraz zachodniopomorskim o 9%.

Zdaniem Euler Hermes ciekawa może być aktualna analiza średnich opóźnień płatności w poszczególnych województwach. Na jej podstawie można wysnuć wniosek, iż firmy z zachodu i północy kraju, żyjąc w stosunkowo większej symbiozie z gospodarką niemiecką, szybciej odczuły jej recesję. Odrębnym zupełnie przypadkiem jest Podkarpackie: niewątpliwe tak duże średnie opóźnienia w płatnościach może mieć związek z sytuacją na Ukrainie, gdzie od kilku miesięcy inwestorzy z Polski napotykają znaczne trudności, a duża ich część pochodzi właśnie z tego nadgranicznego województwa. Jest to także pokłosie wcześniej wprowadzonych ograniczeń w swobodnym przepływie towarów i w efekcie mniejszych obrotów polskich firm.

fot. mat. prasowe

Średnie opóźnienia płatności wg województw

Średnie opóźnienia płatności wg województw

Skupiając się na pozostałych województwach – można powiedzieć, że regiony najprężniejsze gospodarczo (np. Śląsk, Mazowsze, Wielkopolska) przedsiębiorstw notują także z reguły większe opóźnienia w regulowaniu zobowiązań niż te mniej rozwinięte. To w tych województwach jest największy odsetek eksporterów, a inwestycje realizuje się dzięki finansowaniu zewnętrznemu – w efekcie działające tam firmy najwcześniej ucierpiały wskutek recesji na rynkach zagranicznych jak i zastopowania akcji kredytowej.

Upadają firmy większe, o czym świadczy forma prowadzenia działalności

Wśród firm, które ogłosiły upadłość, podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej jest spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (283 upadłości).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: