eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy III-XII 2008

Polski rynek pracy III-XII 2008

2009-01-16 13:53

Przeczytaj także: Rynek pracy 2012 - podsumowanie

fot. mat. prasowe

Liczba i odsetek ofert pracy wg województw

Liczba i odsetek ofert pracy wg województw

Z analiz wynika, że najwięcej ofert mieli do przejrzenia mieszkańcy Mazowsza. Jak pokazują bardziej szczegółowe dane - sama Warszawa i jej najbliższe okolice skupiły 20% wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Szybkopraca.pl! Na dalszych pozycjach plasuje się województwo śląskie, potem wielkopolskie i małopolskie. Niestety, to kolejne badania, które potwierdzają, że najmniejszy wybór mają mieszkańcy Podlasia, Warmii i Mazur, Ziemi Lubuskiej, Świętokrzyskiego i Opolszczyzny.

Handel i finanse zatrudniają najwięcej…

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy w Polsce wg najpopularniejszych branż

Odsetek ofert pracy w Polsce wg najpopularniejszych branż

Jak zauważa serwis Szybkopraca.pl, polski rynek pracy zapewnia możliwość realizowania swoich planów zawodowych w różnych sektorach. Nie ma w Polsce sektora gospodarki, który zdominowałby cały rynek. W niektórych województwach są wprawdzie branże wiodące, wybijające się wśród pozostałych pod względem liczby otwieranych rekrutacji, jednak w skali całego kraju żadna z branż nie ma w rynku ofert udziału większego niż 10%.

Z badania wynika, że na czele plasują się finanse i bankowość oraz handel (rozumiany jako firmy zajmujące się handlem przede wszystkim detalicznym) z 10% udziałem w rynku ogłoszeń. Na trzeciej pozycji znajduje się sprzedaż (rozumiana jako firmy świadczące usługi dla innych podmiotów gospodarczych) – 9%. Brak dominujących branż powoduje, że różnice między poszczególnymi pozycjami w zestawieniu są niewielkie.

Eksperci zaznaczają, że nie są to jedyne branże, których przedstawiciele zamieszczali swoje oferty w serwisie Szybkopraca.pl. Z mniejszych udziałem w skali całego kraju, ale w niektórych województwach znaczącą rolę odgrywały też: edukacja, promocja i reklama, marketing i badania rynku, branża hotelowa, branża gastronomiczna, telekomunikacja, FMCG.

…ale wśród zawodów dominują prace fachowe i fizyczne

Fakt, że na czele najwięcej zatrudniających branż znajdują się finanse, handel i sprzedaż, nie oznacza wcale, że najczęściej pożądanymi zawodami są te bezpośrednio związane z tymi sektorami, jak pokazują badania. Przecież największe firmy dają zajęcie pracownikom o różnych specjalizacjach.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: