eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rośnie rynek słodyczy

Rośnie rynek słodyczy

2008-12-31 14:14

Przeczytaj także: Rynek ciastek rośnie w siłę


Dla branży znaczący jest szczególnie fakt, iż zazwyczaj konsument obraca się w kręgu kilku ulubionych dobrze znanych marek batonów i wafli, którym ufa, i których wizerunek pasuje do jego stylu życia. Z tego powodu nowym markom bardzo trudno przebić się do świadomości konsumentów, toteż większość producentów wprowadza innowacje w ramach już istniejących marek. Dobrym przykładem takich wielowariantowych produktów są wśród wafli m.in. marki: Prince Polo (Kraft Jacobs), Princessa (Nestlé), a wśród batonów: Mars i Snickers (Mars Polska), Kit Kat (Nestlé Polska) czy Pawełek (Cadbury Wedel).

Ceniąc dobrze znane sobie marki, konsumenci pozostają jednocześnie otwarci na nowe smaki, a także niestandardowe kształty, formaty i atrakcyjne opakowania.

Producenci, chcąc zaspokoić ten popyt na nowości, przygotowują nowe propozycje słodkich przekąsek, na przykład czekoladki w formie batoników - dużo bardziej poręczne od tradycyjnej czekolady.

Coraz bardziej widoczna wśród polskich konsumentów staje się też potrzeba zdrowego odżywiania i wybierania produktów lżejszych, o obniżonej wartości kalorycznej, oferujących dodatkowe korzyści żywieniowe.

Chłód sprzymierzeńcem

Konsumenci kupują i jedzą batony i wafle przez cały rok. Jednak sprzedaż tych wyrobów obniża się w okresie letnim.

Wysoka temperatura nie sprzyja bowiem zachowaniu optymalnej konsystencji wyrobów czekoladowych. W okresie letnim konsumenci często zastępują je lodami oraz batonami lodowymi, które stanowią odpowiedź na sezonowość sprzedaży. Na rynku polskim batony lodowe oferuje obecnie tylko firma Mars Polska pod markami: Snickers, Mars, Twix i Bounty.

Najwyższą sprzedaż batonów i wafli odnotowuje się - zdaniem przedstawicieli branży - od września do listopada.

Batony i wafle, jako produkty impulsowe, sprzedają się bardzo dobrze we wszystkich kanałach dystrybucji.

Z danych firmy ACNielsen wynika, że od sierpnia 2007 r. do lipca 2008 roku ponad 58 proc. tych produktów sprzedano w kanale tradycyjnym, co stanowiło wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z analogicznym poprzednim okresem.

Pozostałe 42 proc. sprzedaży batonów i wafli zrealizowano za pośrednictwem super- i hipermarketów. Widać zatem, że ostatnio sprzedaż tych produktów w kanałach nowoczesnych uległa ograniczeniu na rzecz handlu tradycyjnego, a zwłaszcza średnich sklepów spożywczych.

"Marsjanie" atakują

Liderem w kategorii batony i wafle jest firma Mars Polska, której udział w tym segmencie rynku firma badawcza MEMRB szacuje na 24,7 proc. W rankingu wartościowym TOP 20 batonów i wafli (dane MEMRB M/A 2008) znajduje się osiem produktów tej firmy: Snickers (3 warianty), Mars (2 warianty), Bounty, Twix i Milky Way. Drugim graczem jest firma Nestlé Polska, która kontroluje ponad 20 proc. segmentu batonów i wafli. W jej portfolio znajdują się m.in. marki: Kit Kat, Lion, Aero, Princessa, Nesquik i Chocapic.

oprac. : Jacek Okrzesik / Rynek Spożywczy Rynek Spożywczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: