eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zadłużenie Polaków przekroczyło 8 mld zł

Zadłużenie Polaków przekroczyło 8 mld zł

2008-12-01 13:49

Zadłużenie Polaków przekroczyło 8 mld zł

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań – od sierp © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z nowego raportu InfoDług, publikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., wynika, że łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wynosiła w listopadzie 2008 r. 8,12 miliarda złotych.

Przeczytaj także: Rośnie zadłużenie Polaków

W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła dwukrotnie szybciej niż średnio w poprzednich pięciu kwartałach. O 5%, do 1,264 miliona wzrosła liczba osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła przez ostatni kwartał o 10% do 6425 złotych.

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań – od sierp

Łączna kwota zaległych płatności klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań – od sierpnia 2007 do listopada 2008

Zgodnie z danymi opublikowanymi rok wcześniej, w listopadzie 2007 roku, zaległe płatności wynosiły 5,6 miliarda, wzrost rok do roku wyniósł więc 45%.

Najwyższy poziom zadłużenia, mierzony kwotą zaległości, niezmiennie notuje się w województwie śląskim. Jego mieszkańcy nie spłacają zobowiązań na łączną kwotę 1 741 milionów złotych, natomiast w województwie mazowieckim kwota zaległych zobowiązań przekroczyła w tym kwartale miliard, sięgając kwoty 1 077 miliona złotych. Nadal najrzetelniej ze swoich zobowiązań wywiązują się mieszkańcy województwa podlaskiego – zaległe zobowiązania w tym województwie to w tej chwili 110 milionów złotych.

Na całościową kwotę zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, wynoszącą w listopadzie 2008 roku 8,12 miliarda złotych, składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów, opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie. W sierpniowym raporcie InfoDług zaległe zadłużenie wynosiło 7,06 miliarda. Analizując sześć kwartalnych edycji raportu warto zwrócić uwagę, że obecnie wzrost zaległego zadłużenia jest dwukrotnie większy niż średniokwartalny wzrost w przeszłości (kiedy wynosił on około 0,5 miliarda).

fot. mat. prasowe

Łączna liczba klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań – od lutego 2008 do listopada

Łączna liczba klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań – od lutego 2008 do listopada 2008

W ciągu ostatnich 15 miesięcy, odkąd ukazuje się InfoDług, średnie zadłużenie zwiększyło się o 1425 złotych czyli o 28%. Obecnie wynosi 6425 zł.

Większość uczestników obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo, budując swoją pozytywną historię kredytową i biznesową. Grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, liczy w tej chwili około 1,26 miliona osób.

Biorąc pod uwagę stosunek liczby klientów czasowo niewywiązujących się z zobowiązań do liczby mieszkańców okazuje się, że największy odsetek takich osób mieszka w województwie zachodniopomorskim, najmniejszy natomiast w województwach podkarpackim, podlaskim i małopolskim.

„W najnowszej edycji raportu InfoDług odnotowaliśmy dwukrotnie wyższy wzrost ogólnego zaległego zadłużenia niż w poprzednich kwartałach. Trudno jednak wyrokować, czy jest to już efekt zawirowań na rynkach finansowych, jakich doświadczamy w ostatnim czasie. Dlatego szczególnie istotne będą wyniki kolejnego badania, które odbędzie się w lutym 2009 r.” - powiedział Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu InfoMonitora. - „Pozytywnym sygnałem jest to, że coraz więcej banków oraz firm dostarczających usługi masowe weryfikuje swoich nowych klientów i kontrahentów. Można to ocenić po liczbie raportów z informacjami gospodarczymi udostępnianych przez InfoMonitor. Udostępniliśmy już ponad 4 miliony raportów.”
Przeczytaj także: Polacy mniej zadłużeni Polacy mniej zadłużeni

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: