eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 37/2008 (08-14.09.2008)

Tydzień 37/2008 (08-14.09.2008)

2008-09-13 21:08

Przeczytaj także: Tydzień 36/2008 (01-07.09.2008)

  • KE skorygowała w dół prognozy tegorocznego wzrostu PKB dla strefy euro z 1,7 do 1,3%, oraz dla całej UE - z 2,0 do 1,4%. W strefie euro KE prognozuje wzrost inflacji z zakładanych wcześniej 3,1 do 3,6 %, a w całej UE tegoroczna inflacja ma wynieść 3,8% wobec prognozowanych wcześniej 3,6%.
  • Według KE PKB Niemiec wzrośnie w 2008 roku o 1,8%.
  • Według francuskiego rządu tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie niewiele ponad 1 procent, podczas gdy wcześniejsze prognozy mówiły o 1,7 - 2,0%. Paryż rewiduje też wysokość deficytu (wcześniej prognozowano 2,5% PKB w roku bieżącym i 2% w roku przyszłym).
  • Rosyjska giełda od maja zanotowała spadek o 40%, a indeks giełdowy RTS we wtorek zanotował dalszy spadek o 7,5% i ma obecnie najniższą wartość od czerwca 2006 r.
  • Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w lipcu o 1,2% m/m (w czerwcu spadła o 0,6%). W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa w lipcu we Francji spadła o 2 %., po tym gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,9%.
  • Wielka Brytania i Włochy porozumiały się w środę w sprawie współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Celem jest zmniejszenie uzależnienia gospodarki od drogiej ropy naftowej i gazu. Wcześniej kraje te związały się współpraca w tej dziedzinie z Francją, która w dziedzinie energetyki jądrowej jest światowym liderem. Włochy jako jedyny członek G8 nie mają elektrowni atomowych, odrzucili je w referendum w 1987 roku, po katastrofie w Czarnobylu.
  • Produkcja przemysłowa Czech wzrosła w lipcu o 6,7% r/r (w czerwcu o 3,4%).
  • Inflacja na Węgrzech w sierpniu spadła do 6,5% r/r (z 6,7% w lipcu).
  • Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w II kwartale 2008 r. zaledwie o 0,1% r. To najsłabsze tempo wzrostu od IV kwartału 1995 r.
  • Produkt Krajowy Brutto Estonii spadł w II kwartale 2008 r. o 1,1% r/r (gospodarka Estonii skurczyła się o 0,8 proc. wobec pierwszego kwartału).
  • Gazprom zapowiedział podwyżkę cen gazu dla Europy Zachodniej już od października. Nowa średnia cena za 1000 m³ gazu będzie o 90 USD wyższa niż dotychczasowa. Według ekspertów do końca roku cena gazu wzrośnie do 550USD.
  • Rząd Rosji zaproponował Czechom bezpośrednie dostawy ropy naftowej. Jest to o tyle zastanawiajace , że PKN Orlen kontroluje kapitałowo większość czeskich rafinerii i scentralizował zakupy ropy naftowej dla wszystkich swoich rafinerii, w Polsce i za granicą.
  • Renault zamierza zwolnić 6 tys. pracowników w Europie. W kwietniu przyszłego roku chce zwolnić we Francji 4 tys. osób - jedną dziesiątą wszystkich swoich pracowników w tym kraju i 2 tys. pracowników poza Francją, głównie w Turcji i Rumunii. Koncern liczy, że przez dwa najbliższe lata zaoszczędzi 850 mln euro.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIEPOKÓJ NA ROSYJSKICH RYNKACH FINANSOWYCH

Kryzys na światowych rynkach finansowych ogarnął także rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Od szeregu miesięcy widać to na warszawskiej giełdzie, ostatnimi miesiącami widać to także na rosyjskim rynku. Trwała wyprzedaż akcji rosyjskich spółek. Zagraniczni inwestorzy wycofują środki z moskiewskiej giełdy. Konsekwencją jest sytuacja rosyjskiej waluty i spadki wartości akcji. Po raz pierwszy od ponad dwóch lat indeks giełdowy znalazł się poniżej poziomu 1300 pkt. W ciągu ostatnich 6 tygodni wartość spółek na RTS zmalała już o ponad 300 mld USD. Notowania flagowej firmy energetycznej – Gazpromu spadły z 260 mld USD do 180 mld USD. Przyczyny tego stanu nie należy upatrywać w wydarzeniach na Kaukazie, chociaż jakiś wpływ ma to na obecne procesy.

W moim przekonaniu przyczynę należy dostrzegać w sytuacji, jaka wytworzyła się już w roku ubiegłym. Zjawiska kryzysowe w USA oraz ich konsekwencje na innych rynkach (w tym w Europie) spowodowały dynamiczny wzrost cen surowców energetycznych, cena baryłki ropy zbliżyła się wtedy do 150USD. Rynek rosyjski wydawał się być atrakcyjny dla inwestorów, bo nie widziano na nim tych zagrożeń, które zdemolowały rynek amerykański, a prócz tego umacnianie się współpracy rosyjskich firm energetycznych z firmami energetycznymi azjatyckich krajów przyciągało zagraniczny kapitał. W ciągu ostatnich tygodni ceny ropy spadły o przeszło 1/3 do poniżej 100USD/baryłkę. To stało się impulsem do obecnego spadkowego trendu na tym rynku.

Rosja w dalszym ciągu ma olbrzymie wpływy z eksportu ropy i gazu, a wysokie podatki na eksport tych surowców nieustannie przyczyniają się do wzrostu rosyjskich rezerw walutowych (sięgają już poziomu ok. 600 mld USD). Sytuacja na rosyjskim rynku finansowym uszczupla teraz te rezerwy (ostatnio o ok. 15 mld USD). W tej sumie są koszty interwencji Centralnego Banku na rynku walutowym by ratować kurs rubla, który w ciagu miesiąca obniżył się o blisko 10%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: