eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża meblarska w Polsce w kryzysie

Branża meblarska w Polsce w kryzysie

2008-08-04 12:46

Branża meblarska odczuwa zmniejszenie popytu na rynkach światowych. Zaważy to na jej wynikach w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu miesięcy. Skutki tego odczują dostawcy surowców, komponentów, opakowań - wynika z raportu Euler Hermes.

Przeczytaj także: Branża meblarska wykłada na stół 111 mln zł długów

Struktura branży meblarskiej w Polsce


Branża wybitnie pro-eksportowa

Przemysł meblarski należy do branż mających w Polsce wieloletnie tradycje, rozwijając się jednocześnie bardzo dynamicznie na przestrzeni ostatnich lat. Dane Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) pozwalają podsumować branżę w liczbach:
  • polskie meble są jednym z najlepszych polskich towarów eksportowych – stanowią ok. 6% całego polskiego eksportu,
  • w ub. roku wyeksportowaliśmy meble za ok. 5,5 mld euro, z czego większość do Unii Europejskiej – za ok. 4,4 mld euro (wg. szacunków Centrum Badań Przemysłowych w Mediolanie),
  • w tym czasie import mebli do polski był pięciokrotnie mniejszy,
  • wartość produkcji branży meblarskiej w 2007 roku wyniosła 27 mld. złotych.
Dynamika rozwoju eksportu w latach 1989-2006 była imponująca – we wskazanym okresie eksport wzrósł ponad 30-krotnie. W 2005 roku Polska awansowała na 4miejsce wśród eksporterów mebli na świecie, za Chinami, Włochami, Niemcami a przed Kanadą, USA, Meksykiem, Danią oraz Francją.

Dotychczasowe atuty

W porównaniu z rynkami zagranicznymi Polska dysponowała relatywnie niskimi kosztami produkcji (dostępność i niski koszt surowców oraz siły roboczej). Rozwojowi sprzyjał także ciągle rozwijający się rynek krajowy.

Większość polskich producentów powstało w czasach rozkwitu wolnej konkurencji, część spółek powstała dzięki prywatyzacji państwowych zakładów meblarskich (ich korzenie sięgają nawet do czasów z przed II Wojny Światowej). Na początku nowego ustroju produkcja charakteryzowała się wąską, dokładnie określoną specjalizacją. W miarę upływu czasu powstało wiele firm z nowoczesną i niekonwencjonalną ofertą.

Specyficzna struktura polskiej branży meblarskiej

OIGPM szacuje, iż tylko ok. 1% firm spośród ok. 6500 można określić jako firmy duże. Według zatrudnienia przedstawia się to następująco – dwie skrajne grupy to:
  • Firmy zatrudniające powyżej 250 osób – jest ich ok. 80,
  • Firmy zatrudniające poniżej 9 osób – jest ich ok. 5000.
Małe firmy powstawały i rozwijały się także dzięki temu, iż w latach 2004-2006, po latach stagnacji w branży, rozpoczął się rekordowy rozwój produkcji i sprzedaży mebli. Chociaż wzrost dotyczy całej produkcji mebli, wyraźne tendencje wzrostowe widać szczególnie w produkcji wybranych asortymentów: mebli ‘do siedzenia i spania’, mebli kuchennych oraz drewnianych do sypialni.
Przeczytaj także: Branża meblarska w kryzysie Branża meblarska w kryzysie

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wirusy i robaki VII 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: