eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka Francji a polskie firmy

Gospodarka Francji a polskie firmy

2008-07-04 01:27

Przeczytaj także: Gospodarka europejska 2006


– Obserwując statystykę polskiego eksportu do Francji, który ubezpieczamy, także widać wyraźną tendencję wzrostową – mówi Tomasz Starus, dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Euler Hermes. Tylko w ciągu sześciu miesięcy – okresie od XII.2007 do końca V.2008, wartość ubezpieczonej sprzedaży do Francji wzrosła o 9,4%.

– Jest to – a może w świetle obecnych prognoz „był” – najdynamiczniej rozwijający się kierunek polskiego eksportu - dodaje Tomasz Starus.

Jak odbije się to na kondycji polskich przedsiębiorstw?

Rynek krajowy jest dla polskich firm zbyt mały, już nie tylko ich rozwój, ale bieżąca działalność uzależniona jest w wielu branżach od eksportu. Spadek zamówień na tak istotnym i do niedawna wciąż rosnącym rynku – będzie dotkliwy. Odczuć to mogą zwłaszcza najszybciej zwiększające eksport branże: chemiczna, elektro-maszynowa oraz materiałów budowlanych – ocenia Tomasz Starus.

Świadczy o tym także zwiększająca się ostatnio ilość niezapłaconych przez francuskich odbiorców należności. Wartość zleceń od polskich firm eksportujących do Francji wzrosła ostatnio bardzo dramatycznie. Wystarczy powiedzieć, iż pierwsze półrocze 2008 roku zamknęliśmy na tym kierunku windykacją wartościowo większą o 30% niż wynik za cały 2007 rok – podsumowuje Zbigniew Korzeniewski, z-ca Dyrektora Działu Windykacji Euler Hermes.

Przyspieszone – w stosunku do wcześniejszych planów – otwarcie francuskiego rynku pracy dla polskich fachowców także nie jest przypadkowe. Francja liczy prawdopodobnie na powtórzenie scenariusza brytyjskiego, gdy napływ pracowników z Polski pozwolił ożywić i podtrzymać niektóre sektory tamtejszej gospodarki. Niestety, może to dodatkowo odbić się na wynikach polskich firm, zagrożonych odpływem swojej kadry. Francja – także z powodów językowych – wydawała się dotychczas mniej popularna niż kraje anglosaskie, ale mniejszy spadek wartości Euro niż brytyjskiego funta czyni ten rynek atrakcyjnym dla wielu specjalistów z naszego kraju.

W skali światowej – 15% wzrost ilości niespłaconych należności w 2008 r.

Gospodarka światowa w roku 2008 i 2009 będzie musiała zmagać się z trzema problemami - wspomnianym:
  • kryzysem na rynku finansowym kredytów hipotecznych o najniższym ratingu, który odczują kraje OECD i który pociągnie za sobą spowolnienie sektora budowlanego i nieruchomości
  • wzrostem cen żywności i energii
  • oraz najrzadziej dotychczas wymienianym - spadkiem światowej wymiany handlowej spowodowanej spowolnieniem gospodarki amerykańskiej.
- W roku 2008 i 2009 te trzy problemy przyczynią się do spadku wzrostu gospodarczego w skali światowej do poziomu nieco niższego niż 3% - mówi Karine Berger, Dyrektor ds. Badań w Euler Hermes SFAC, spółce zależnej Euler Hermes.

Dlatego też szacuje się, iż wartość Globalnego Wskaźnika Upadłości Przedsiębiorstw w roku 2008 wzrośnie także średnio o 15%.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: