eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wykorzystanie sieci IP 2007-2012

Wykorzystanie sieci IP 2007-2012

2008-07-04 01:27

Firma Cisco opublikowała prognozę Visual Networking Index (VNI) na lata 2007-2012, podsumowującą trendy w dziedzinie wykorzystania sieci IP (Internet Protocol) przez osoby prywatne i firmy, na które najważniejszy wpływ ma rosnąca popularność treści wideo, społecznościowych sieci Web 2.0 oraz aplikacji wspomagających pracę zespołową. Połączenie tych technologii określane jest jako sieć wizualna.

Przeczytaj także: Wykorzystanie sieci IP 2009-2014

Nowy raport, oparty zarówno na analizach firmy Cisco jak i niezależnych analityków, przygotowano w ramach prowadzonych przez firmę działań mających na celu prognozowanie rozwoju i sposobów wykorzystania sieci IP na całym świecie.

Prognozy Cisco VNI wskazują, że ruch IP będzie się w latach 2007-2012 zwiększał, co roku o 46 procent, co oznacza niemal podwojenie w ciągu każdych dwóch lat. W efekcie roczne zapotrzebowanie na transfer w światowych sieciach IP sięgnie około 522 eksabajtów, czyli przekroczy pół zettabajta.

W sektorze konsumenckim upowszechnienie się rozrywki i komunikacji z wykorzystaniem bogatych treści wideo, a także sieci społecznościowych spowodowało wzrost wpływu przekazu wideo na obciążenie sieci. W roku 2012 sama transmisja wideo przez Internet będzie generować ruch 400 razy większy od całego ruchu w internetowej sieci szkieletowej USA w roku 2000. Reprezentatywny dla tego trendu jest fakt zwiększenia się udziału internetowych transmisji wideo z 12 procent globalnego internetowego ruchu konsumenckiego w roku 2006 do 22 procent w roku 2007. Przewiduje się, że transmisje takie jak wideo-na-żądanie, IPTV, wideo peer-to-peer (P2P) i wideo na witrynach internetowych będą w roku 2012 stanowić 90 procent całego konsumenckiego ruchu IP.

Globalny ruch IP związany z wykorzystaniem przez firmy będzie również dynamicznie rósł – roczna stopa przyrostu w latach 2007-2012 prognozowana jest na 35 procent. Głównymi czynnikami tego wzrostu będą upowszechnienie łączy szerokopasmowych wśród małych firm i rosnące wykorzystanie przez korporacje zaawansowanych rozwiązań do telekomunikacji wizualnej (takich jak Cisco TelePresence). Ruch IP związany z wykorzystaniem przez firmy będzie rósł najszybciej na rynkach rozwijających się i w rejonie Azji i Pacyfiku. Wiodącym rynkiem pod względem wielkości ruchu biznesowego pozostanie do roku 2012 Ameryka Północna, kolejne miejsca zajmować będą rejon Azji i Pacyfiku oraz Europa Zachodnia.

Spośród najważniejszych wniosków zawartych w prognozie Cisco VNI można wymienić następujące:
  • Globalny ruch IP sięgnie do 2012 roku 44 eksabajtów miesięcznie w porównaniu z 7 w roku 2007.
  • Dla porównania, globalny ruch IP w roku 2002 wynosił 5 eksabajtów miesięcznie, co oznacza stukrotny wzrost w ciągu 10 lat.
  • Miesięczny globalny ruch IP będzie w grudniu 2012 o 11 eksabajtów większy, niż w grudniu 2011 – roczny wzrost przekroczy przyrost, który dokonał się w ciągu 8 lat od roku 2000.
  • Mobilna transmisja danych będzie się w latach 2008-2012 podwajać co roku.
„Coraz większe upowszechnienie sieci wizualnych ma znaczny wpływ na wzrost ruchu IP zarówno w segmencie konsumenckim, jak i biznesowym na całym świecie” – powiedział Suraj Shetty, wiceprezes ds. marketingu w segmencie dostawców usług w Cisco. „Jeszcze kilka lat temu termin eksabajt niemal się nie pojawiał. Jednak ze względu na ogromny wzrost, który obserwujemy, do roku 2012 będziemy musieli znów rozszerzyć nasz słownik, ponieważ do wyrażania wielkości ruchu konieczne stanie się słowo zettabajt.”

Informacje o badaniu
Dokumenty Cisco Visual Networking Index Forecast and Methodology, 2007-2012 i "Approaching the Zettabyte Era" White Paper powstały w ramach projektu Cisco Visual Networking Index, którego celem jest opracowanie ilościowych i jakościowych informacji o trendach zapotrzebowania i wykorzystania potencjału sieci IP.

Przeczytaj także: Trendy technologiczne 2012 Trendy technologiczne 2012

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: