2019-08-20 12:33
Więcej niezapłaconych faktur © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I kw. 2019
Przed nami wyniki najnowszego badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, cyklicznego projektu prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów we współpracy z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Czego dowodzi jego najnowsza odsłona? Okazuje się, że w drugim kwartale bieżącego roku mierzący poziom zatorów płatniczych w polskich firmach Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) spadł do najniższego od sześciu lat poziomu 85,7 punktów. Ta wiadomość raczej nie nastraja optymizmem - im bowiem mniejsza jest wartość INP, tym większe są problemy z zatorami płatniczymi. Dla spadków wartości INP kluczowe znaczenie miały dwie kwestie: wzrost udziału przeterminowanych należności w portfelach przedsiębiorców oraz znaczne wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na pieniądze.– Jak pokazuje najnowsze badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, 89 procent firm ma problem z nieterminowym opłacaniem należności przez swoich klientów. Wydłużył się także czas oczekiwania na płatności. Co ósma niezapłacona faktura jest przeterminowana od sześciu miesięcy do roku. Jeszcze trzy miesiące temu była to co dziesiąta faktura. Coraz więcej przedsiębiorców skarży się także na wzrost skali problemów z nieterminowym opłacaniem należności od kontrahentów. Na początku roku taki problem miało 19 procent firm, obecnie mówi o tym 21,5 procent badanych przedsiębiorców, a prawie co czwarty przewiduje narastanie tego problemu w przyszłości – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Więcej niezapłaconych faktur
W II kwartale 2019 roku wydłużył się średni czas oczekiwania na zapłatę ze strony kontrahentów z 3 miesięcy i 24 dni do 4 miesięcy i 6 dni.
– Mimo dobrej koniunktury w Polsce, przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia terminowości spłat od klientów, a zatem spada wzajemne zaufanie. Spadek zaufania z kolei może wpłynąć na ograniczenie skali kredytowania w formie kredytu kupieckiego. Dobrym rozwiązaniem na przetrwanie tego trudnego czasu jest finansowanie faktur w ramach nowoczesnego i bezpiecznego faktoringu online – ocenia Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu NFG.
– Szansą na poprawę sytuacji może się okazać ustawa antyzatorowa, mająca na celu pomoc w ograniczeniu zatorów płatniczych, a która wejdzie w życie w przyszłym roku. Do tego czasu nastroje przedsiębiorców mogą się pogarszać – podsumowuje Adam Łącki.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeterminowane należności uderzają w przemysł i średnie firmy
Polskie firmy: portfel należności III kw. 2019
Polskie firmy: portfel należności IV kw. 2018
Polskie firmy: portfel należności III kw. 2018
Polskie firmy: portfel należności II kw. 2018
Polskie firmy: portfel należności I kw. 2018
Polskie firmy: portfel należności IV kw. 2017
Przedsiębiorcy pobłażają firmom, które im nie płacą
Polskie firmy: portfel należności II kw. 2017
Czy Urząd Skarbowy może zająć pieniądze na koncie, jeżeli przysłał tylko upomnienie żeby zapłacić należny podatek w terminie siedmiu ...
Od 1 września zostałam zatrudniona w przedszkolu na umowie jednak wpisana jest firma X. Po kilku miesiącach usłyszałam od współpracowników ...
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto
EUR/CHF poniżej parytetu
Sprzedaż mieszkań spadła