eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności II kw. 2019

Polskie firmy: portfel należności II kw. 2019

2019-08-20 12:33

Polskie firmy: portfel należności II kw. 2019

Więcej niezapłaconych faktur © Andrey Popov - Fotolia.com

W II kwartale bieżącego roku na zapłatę za fakturę trzeba było czekać 4 miesiące i 6 dni. Dla porównania, w poprzednim kwartale było to "zaledwie" 3 miesiące i 24 dni. Cierpliwość przedsiębiorców wystawiana jest zatem na coraz większą próbę. Nie jest zatem zaskoczeniem, że ich nastroje nie prezentują się najlepiej. Na problemy z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów wskazuje już niemal 9 na 10 firm – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I kw. 2019

Przed nami wyniki najnowszego badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, cyklicznego projektu prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów we współpracy z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Czego dowodzi jego najnowsza odsłona? Okazuje się, że w drugim kwartale bieżącego roku mierzący poziom zatorów płatniczych w polskich firmach Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) spadł do najniższego od sześciu lat poziomu 85,7 punktów. Ta wiadomość raczej nie nastraja optymizmem - im bowiem mniejsza jest wartość INP, tym większe są problemy z zatorami płatniczymi. Dla spadków wartości INP kluczowe znaczenie miały dwie kwestie: wzrost udziału przeterminowanych należności w portfelach przedsiębiorców oraz znaczne wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na pieniądze.
– Jak pokazuje najnowsze badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, 89 procent firm ma problem z nieterminowym opłacaniem należności przez swoich klientów. Wydłużył się także czas oczekiwania na płatności. Co ósma niezapłacona faktura jest przeterminowana od sześciu miesięcy do roku. Jeszcze trzy miesiące temu była to co dziesiąta faktura. Coraz więcej przedsiębiorców skarży się także na wzrost skali problemów z nieterminowym opłacaniem należności od kontrahentów. Na początku roku taki problem miało 19 procent firm, obecnie mówi o tym 21,5 procent badanych przedsiębiorców, a prawie co czwarty przewiduje narastanie tego problemu w przyszłości – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Więcej niezapłaconych faktur

W II kwartale 2019 roku wydłużył się średni czas oczekiwania na zapłatę ze strony kontrahentów z 3 miesięcy i 24 dni do 4 miesięcy i 6 dni.


Dobra koniunktura i brak zaufania


W II kwartale 2019 roku w portfelach polskich firm wzrósł udział niezapłaconych w terminie faktur z 22,7% do 25,4%. Co za tym idzie, co 4. wystawiona faktura nie jest zapłacona na czas. Innymi słowy – na każde wystawione 1000 zł na fakturze, 254 zł nie trafia do kieszeni wierzyciela.

Zwiększyła się średnia wartość niezapłaconych w terminie faktur i wydłużył się czas oczekiwania na zapłatę. Pieniądze od kontrahentów wpływają na firmowe konto średnio po 4 miesiącach i 6 dniach, czyli o 13 dni później niż na początku 2019 r.
– Mimo dobrej koniunktury w Polsce, przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia terminowości spłat od klientów, a zatem spada wzajemne zaufanie. Spadek zaufania z kolei może wpłynąć na ograniczenie skali kredytowania w formie kredytu kupieckiego. Dobrym rozwiązaniem na przetrwanie tego trudnego czasu jest finansowanie faktur w ramach nowoczesnego i bezpiecznego faktoringu online – ocenia Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu NFG.

Niski koszt, ale duże obawy


Najnowsza edycja badania pokazuje, że dla 57,3% firm brak terminowych płatności ze strony kontrahentów jest barierą w prowadzeniu działalności. Co trzecia przez brak płatności klientów nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań. 31,6% badanych firm przyznaje, że przez zatory płatnicze musi ograniczyć inwestycje, a 8,5% firm (o 2% więcej niż w I kwartale) zatrudnienie.

Przeciętny koszt utrzymania faktury w polskich przedsiębiorstwach jest niższy niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Wynosi obecnie 5,9% kosztów firmy. Należy pamiętać, że im mniej funduszy przedsiębiorstwa przeznaczają na odzyskiwanie należności, tym więcej są one w stanie przeznaczyć na własną działalność i jej rozwój. To oznacza potencjalnie większą dynamikę gospodarki. Niestety przedsiębiorcy prognozują pogorszenie się sytuacji związanej z otrzymywaniem należności. Zaobserwowana poprawa może być więc krótkookresowa i w kolejnych kwartałach możemy spodziewać się wzrostu kosztów opóźnień. Zwłaszcza że aż 95% badanych firm boi się, że opóźniania w płatnościach będą występować w kolejnych kwartałach.
– Szansą na poprawę sytuacji może się okazać ustawa antyzatorowa, mająca na celu pomoc w ograniczeniu zatorów płatniczych, a która wejdzie w życie w przyszłym roku. Do tego czasu nastroje przedsiębiorców mogą się pogarszać – podsumowuje Adam Łącki.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: