eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności II kw. 2017

Polskie firmy: portfel należności II kw. 2017

2017-08-17 10:48

Polskie firmy: portfel należności II kw. 2017

Coraz więcej opóźnionych płatności © Andrey Popov - Fotolia.com

W drugim kwartale bieżącego roku czas oczekiwania na zapłatę należności wynikających z faktury sięgał średnio 3 miesięcy i 13 dni, okazując się tym samym o 10 dni dłuższym od odnotowanego w poprzednich trzech miesiącach. Równocześnie zwiększył się odsetek firm, które deklarowały trudności w uzyskaniem zapłaty od kontrahentów. Obecnie sięga on już 86 proc. - wynika z najnowszej odsłony badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", które od przeszło ośmiu lat realizowane jest przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i KRD BIG S.A.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I kw. 2017

O ile sytuacja w I kwartale br. przedstawiała się naprawdę dobrze, o tyle już w II kwartale mieliśmy do czynienia ze wzrostem odsetka firm negatywnie oceniających portfel należności w swoim przedsiębiorstwie. Odsetek firm wskazujących na kłopoty z terminowym otrzymaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi poszybował do poziomu 86 proc., a więc był o 5 proc. wyższy niż w poprzednich trzech miesiącach. Na zupełny brak tego rodzaju problemów wskazuje obecnie 14 proc. badanych (19 proc. w I kwartale br.).
– Największa eskalacja trudności z wyegzekwowaniem zapłaty od kontrahentów widoczna jest w przypadku firm zatrudniających powyżej 250 osób. Jeszcze w I kwartale co piąta z nich sygnalizowała, że problem zaległości płatniczych jej nie dotyczy. Dziś takiej odpowiedzi nie udzielił żaden respondent z tej grupy. Co więcej, 15 proc. przedsiębiorców posiadających przeszło 250 pracowników jest przekonanych, że skala tego problemu będzie rosnąć. Dla porównania, trzy miesiące temu taką opinię formułowało zaledwie 3 proc. firm - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG.

W polskich firmach wydłużył się też przeciętny okres oczekiwania na zapłatę. W II kwartale 2017 roku przedsiębiorcy na opłacenie faktur przez kontrahentów czekali średnio 3 miesiące i 13 dni. To o 10 dni dłużej niż w I kwartale.
– Mimo to, obecny okres oczekiwania na przelew od klienta jest prawie o dwa tygodnie dłuższy od długookresowej średniej. W ujęciu ostatnich ponad ośmiu lat, od kiedy przeprowadzamy badanie, to i tak zadawalający wynik – zaznacza prezes KRD.

Skutki braku płatności od lat te same


Zatory płatnicze w dalszym ciągu stanowią jedną z największych bolączek polskich przedsiębiorców przy prowadzeniu i rozwoju własnego biznesu. Nieotrzymane pieniądze od kontrahentów odbijają się przede wszystkich na innych klientach firmy. Przedsiębiorca ma bowiem poważny kłopot – nie jest w stanie uregulować własnych rachunków, ponieważ na jego koncie brakuje należnych mu środków za sprzedane towary czy usługi. W drugim kwartale ten problem dotknął co czwartą badaną firmę i to dla polskich przedsiębiorców najczęstszy skutek braku płatności od klienta.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Coraz więcej opóźnionych płatności

Zwiększa się ilość faktur niezapłaconych w terminie, szczególnie w dużych firmach.


– To dość częste wytłumaczenie, jakie podają dłużnicy w rozmowie z windykatorami – nie płacę, bo mnie nie zapłacili. Czasami jest to tylko wymówka, ale faktycznie jest i taka grupa przedsiębiorców, która ma zbyt mało własnych środków obrotowych i finansuje działalność tylko z bieżących wpływów. Staramy się im pomóc w spłacie ich zobowiązań, odzyskując pieniądze od ich dłużników. Czasami mamy do czynienia z łańcuszkiem 4-5 firm, z których jedna nie zapłaciła drugiej, a ta kolejnej i tak naprawdę nasza praca polega na udrożnieniu płatności – relacjonuje Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Ale poważniejszym, negatywnym skutkiem zatorów płatniczych jest ograniczanie inwestycji, zwłaszcza przez sektor MSP. Od kilku kwartałów jest to najpoważniejsza bariera wskazywana przez przedsiębiorców. W lipcu 2017 roku wskazywało na nią 25,8% polskich firm.
– To jest bardzo realny problem naszej gospodarki, nieco bagatelizowany przez część ekspertów z racji utrzymującego się już 3 lata wzrostu gospodarczego. Tymczasem przez znaczną część 2016 roku dynamika nakładów inwestycyjnych była ujemna i dopiero w I kwartale 2017 roku odnotowano jej wzrost do 4,1 proc. W obliczu trwającej już ponad trzy lata koniunktury, obecna dynamika inwestycji utrzymuje się na niskim poziomie i może nie zapewnić impetu potrzebnego do utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych latach – mówi Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, zrzeszającej około 50 tysięcy przedsiębiorców z sektora MSP.

W przyszłym kwartale może być jeszcze gorzej


Prognozy przedsiębiorców nie są tak optymistyczne, jak jeszcze trzy miesiące wcześniej. Wzrósł bowiem odsetek firm, które prognozują kłopoty z odzyskaniem należności w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. W II kwartale tego roku wskazuje na to 16,2 proc. badanych, gdzie jeszcze kwartał temu odpowiedziało w ten sposób tylko 12,0 proc. Zatory płatnicze pogłębią się szczególnie mocno wśród firm, w których pracuje ponad 250 osób. Po pierwszym kwartale 2017 roku tylko 2,2 proc. dużych przedsiębiorstw szacowało, że prognozy pogorszą się, gdzie teraz obawy ma przeszło co piąty biznesmen.

Informacje o badaniu
„Portfel należności polskich przedsiębiorstw” to wspólne badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: