eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 40/2003 (29.09-05.10.2003)

Tydzień 40/2003 (29.09-05.10.2003)

2003-10-05 01:45

  • W USA w dalszym ciągu utrzymuje się stopa bezrobocia na poziomie 6,1%.

  • Bank Światowy, ONZ i MFW szacują, że na odbudowę Iraku potrzeba będzie w ciągu następnych czterech lat 55 mld USD (35,6mld USD, żeby zaczęły funkcjonować kluczowe dziedziny gospodarki irackiej i ok. 20mld USD, na modernizację instalacji naftowych oraz szkolenie wojska i policji). To dane, które były przedstawione na spotkaniu przygotowawczym przed konferencją darczyńców, mającą się odbyć 23-24 października w Madrycie.

  • Wydatki amerykańskich konsumentów wzrosły w sierpniu o 0,8%, a zamówienia w przemyśle spadły o 0,8%.

  • Według banku inwestycyjnego Goldman Sachs, w ciągu najbliższych czterech lat amerykański przemysł samochodowy zmniejszy zatrudnienie o 50 tys. osób. Zmusza go do tego konkurencja zagraniczna i konieczność ograniczania kosztów produkcji.

  • Jukos za 14mld USD kupił 20% udziałów w spółce Sibnieft i jest szóstym na świecie producentem ropy. Po fuzji firmy te wydobywają dziennie 2,3 mln baryłek, czyli ponad 25% łącznej produkcji rosyjskich firm. Teraz firma jest zainteresowana dalszą ekspansją na zagraniczne rynki. Mówi się, że za 25mld USD ExxonMobil -największa na świecie spółka naftowa, ma kupić 40% udziałów Jukosa. ExxonMobil w eksploatacje złóż na Sachalinie zainwestował do tej pory 12mld USD i jest zainteresowany dalszym rozwojem działalności w Rosji.

  • Nordea to jedna z największych skandynawskich grup finansowych. Teraz tworzy z IBM spółkę joint venture. Nowa firma będzie działać w informatycznych usługach bankowych. Będzie zatrudniać ok. 900 pracowników.

  • Ford poinformował o zamiarze zwolnienia do końca roku około 1700 osób w swoich zakładach w Niemczech, a we wszystkich swoich zakładach przewiduje ograniczenie zatrudnienia o około 12 tysięcy.

  • Zamierza też zredukować do końca tego roku koszty płac o 10%.

  • Koncern Chrysler poinformował o zamiarze odesłania na wcześniejszą emeryturę 5 tys. spośród pracowników.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Postępująca globalizacja gospodarki ma różne oblicza. Coraz mniejszą przeszkodę dla biznesu stanowią tradycyjne granice polityczne. Coraz większą barierą jest niedorozwój techniczny i technologiczny.

Także rywalizacja we współczesnym świecie zmieniła swój charakter. W coraz większym stopniu zaczynamy rozumieć, czym jest współczesna gospodarka oparta na wiedzy.

Dziś w oferowanych rynkowych produktach w pierwszej kolejności liczy się wiedza oraz jej jakość, a sam produkt jest przede wszystkim nośnikiem zawartej w nim wiedzy. Za partnera rynkowego uważany jest ten, kto ma wyróżniającą się wiedzę + doświadczenie i potrafi te atuty tworzyć, kto umie je od innych pozyskiwać, rozwijać, adaptować i wykorzystywać. Liczy się ten, kto potrafi wiedzę i doświadczenie wprowadzać do obrotu rynkowego, transferując ją do różnych, niekiedy nawet bardzo odległych od siebie dziedzin.

W tym dzisiejszym świecie możliwości produkcyjne są na dalszym planie, bo rąk do pracy jest pod dostatkiem (a nawet w nadmiarze) w prawie każdej części świata. W tej sytuacji coraz niższą rangę mają dotychczasowe atuty krajów Europy Środkowej, które tak dobrze były wykorzystywane w ostatniej dekadzie XX wieku. Coraz częściej widzimy, jak środek ciężkości procesów inwestycyjnych przenosi się do Azji. Coraz więcej firm z dziedziny IT jest lokowanych w Indiach. Coraz częściej inwestorzy wybierają Chiny na miejsce swoich nowych zakładów produkcyjnych. Bowiem w tych krajach koszty robocizny stanow? 1/4 do 1/3 kosztów w USA i w Unii, a dodatkowym atutem są ich olbrzymie rynki zbytu. Jako miejsce lokalizacji inwestycji zagranicznych liczą się też: Rosja, Filipiny, Indonezja, Malezja...

Tę atmosferę zaczyna się wyczuwać także w Polsce i sąsiednich krajach. Szereg interesujących projektów inwestycyjnych ominęło już nasze kraje. Światowe firmy zaczynają też przenosić na azjatyckie rynki swoje europejskie oddziały, jeszcze tak niedawno z fanfarami otwierane w krajach "10", która za kilka miesięcy będzie w Unii.

Jak ukształtuje się gospodarcza mapa świata za kilka lat, przy takiej jak dzisiaj dynamice?

Warto się nad tym zastanowić...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: