eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 11/2008 (10-16.03.2008)

Tydzień 11/2008 (10-16.03.2008)

2008-03-15 19:24

Przeczytaj także: Tydzień 10/2008 (03-09.03.2008)

  • Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu wzrosła o 0,9% m/m i o 3,8% r/r, a w całej Unii wzrost ten wyniósł odpowiednio 0,9% m/m i 3,5% r/r.
  • Według MFW niemieckie PKB w 2008 roku może wzrosnąć o 1,5% (po wzroście w 2007 r. o 2,5%).
  • Niemiecki eksport wzrósł w styczniu o 3,8% (najmocniej od 16 miesięcy), po spadku w grudniu 2007 r. o 1,3%, a import wzrósł o 4,2%, po wzroście w grudniu o 5,4% (wskaźniki te są liczone (r/r).
  • Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w styczniu 2008 roku o 0,5 m/m (w grudniu wzrosła o 0,6% m/m) i o 2,7% r/r (w grudniu o 1,2% r/r).
  • Konsekwencją kłopotów gospodarki USA i amerykańskiego dolara jest to, że gospodarka strefy euro wyprzedziła PKB Stanów Zjednoczonych. Według ekonomistów banku Goldman Sachs w zeszłym roku PKB Stanów Zjednoczonych osiągnął ponad 13,84 bln USD, a gospodarka strefy euro prawie 8,85 bln euro. A to przy ubiegłotygodniowym kursie 1,5688 USD/euro daje przewagę europejskiej gospodarce (13,88 bln USD).
  • Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat, w 2006 roku Europejczycy wydali prawie 2% PKB na proinnowacyjne działania krajów wspólnoty. W tym rankingu najlepiej wypadła Szwecja przeznaczając na badania i rozwój ok. 4%, a najgorzej Cypr – mniej niż pół procenta. Polska na ten cel przeznaczyła 0,56% PKB (1,5 mld euro). Polska wśród zatrudnionych ma 5% ludzi wysoko wykwalifikowanych (inżynierów i naukowców), a w tej klasyfikacji prowadzi Belgia (8%), Irlandia i Szwecja (7%), a listę zamykają Bułgaria, Austria i Słowacja (3%).
  • Przy obecnej cenie rosyjskiej ropy na poziomie powyżej 100 USD/baryłkę, Rosja zarabia na eksporcie ropy 755 mln USD dziennie, na eksporcie ropy i gazu razem wziętych - 945 mln USD. Według obowiązujących w Rosji reguł podatkowych w stosunku do branży surowców energetycznych praktycznie wszystkie zyski ze sprzedaży ropy za granicę powyżej 35USD za baryłkę, reszta w formie podatków trafia do budżetu państwa. Część z tych środków jest przeznaczona na tzw. fundusz stabilizacyjny, na którym zgromadzono już ponad 163 mld USD. Rosyjskie rezerwy kruszcowo-walutowe przekroczyły 481 mld USD.
  • Produkcja przemysłowa Czech wzrosła w styczniu o 9,3% r/r ( w grudniu 2007 r. wzrost ten wyniósł 3,1%).
  • Inflacja w Czechach w lutym wyniosła 7,5% r/r (podobnie jak w styczniu). To najwyższy poziom od niemal 10 lat.
  • Inflacja na Węgrzech w lutym wyniosła 6,9% r/r (7,1% w styczniu). Cel inflacyjny wynosi 3% r/r i jest przekraczany od sierpnia 2006 r.
  • Lutowa inflacja na Litwie wzrosła do 10,8% r/r (w styczniu wyniosła 9,9%).To najwyższy poziom od lutego 1997 r.
  • Bezrobocie w Czechach w lutym spadło do 5,9% z 6,1% w styczniu (w lutym 2007 roku stopa bezrobocia wynosiła w Czechach 7,7%).
  • PKB Estonii wzrósł w IV kwartale 2007 roku o 4,8% r/r. To najgorszy wynik w ciągu ostatnich 6 lat(w III kw. 2007 roku PKB wzrósł o 6,4 %). Według Banku Centralnego że tempo wzrostu PKB w tym roku może być poniżej 4,3%.
  • Lutowa inflacja na Łotwie wyniosła 1,3 % m/m i 16,7% r/r (najwięcej od ponad 11 lat). W styczniu inflacja wyniosła na Łotwie 15,8% r/r i 2,8% m/m.
  • Bezrobocie w Estonii w lutym wzrosło do 2,6% (z 2,5% w styczniu). To najwyższy jej poziom od 26 miesięcy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PARTIA SZACHOWA ROSJI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ

Wygląda na to, że zbliża się do końca dwuletni okres blokowania przez Polskę rozmów Unii z Rosją na temat nowego traktatu. Embargo na produkty mięsne zostało już zniesione w końcu 2007 roku, na pierwszą część produktów roślinnych na początku tego roku, a w sprawie owoców i warzyw rozmowy zbliżają się do końca (porozumienie ma zostać podpisane w Brukseli w drugiej połowie marca).

Pewne uwagi zgłasza jeszcze Litwa, ale wiele wskazuje na to, że ulegnie ona presji Brukseli i czołowych, gospodarczych państw Unii. Litwa chce przy tej okazji postawić problem dostaw ropy do rafinerii w Możejkach, które Rosjanie przerwali w połowie 2006 roku zamykając dostawy odnogą ropociągu Przyjaźń i mówiąc, że naprawa byłaby zbyt kosztowna. Chcą namówić dla poparcia ich stanowiska także Polskę (Możejki należą do PKN Orlen).

Nieoficjalne informacje z Komisji Europejskiej wskazują, że na początku kwietnia Unia Europejska zatwierdzi mandat na rozmowy z Moskwą o nowym traktacie i mogłyby się one rozpocząć jeszcze przed czerwcowym szczytem unijno-rosyjskim. Jednak przeszkodą dla takiego scenariusza mogą być problemy różnic poglądów w sprawach energetycznych i tzw. Karta Energetyczna.

Karta Energetyczna to traktat, który został podpisały w 1994 r. przez kraje Europy i b. ZSRR. Określa on zasady dotyczące inwestycji w sektorze energetycznym, i mówi np. o niedyskryminowaniu zagranicznych inwestorów, określa też zasady handlu i przesyłu oraz mechanizmy rozwiązywania sporów. Traktat podpisała także Rosja, ale nie doszło do jego ratyfikacji.

Polska stoi na stanowisku, by Unia zażądała od Rosji zaakceptowania tych zasad, które zapisane były w Karcie Energetycznej. Polska chce też skłonić unijne kraje do "większej solidarności w kwestiach energetycznych", a celem winny tu być takie ustalenia, które dotyczą warunków handlu nośnikami energii, które zapewnią całej Unii bezpieczeństwo dostaw.

Rosja też ma problemy z wstąpieniem do WTO. Kilkunastoletnie zabiegi jak dotąd nie dały rezultatów. Nie ulega wątpliwości, że Unia wywiera presję na Rosją poprzez wsparcie kandydatury Ukrainy do tej organizacji Jak wiadomo Rada Światowej Organizacji Handlu zakończyła ostatni etap prac, przed wejściem Ukrainy w skład tej organizacji. Mówi się też, że w połowie 2008 r. Ukraina może zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE. Ponieważ wejście do WTO wymaga zgody wszystkich państw członkowskich tej organizacji, więc niewiadomą będzie teraz to, jakie stanowisko zajmie później Kijów wobec starań Rosji o wejście do tej organizacji. Nie ulega wątpliwości, że niewiele różnią się systemy gospodarcze Rosji i Ukrainy poza tym, że rosyjska gospodarka działa bardziej prężnie i jest bogatsza. Dlatego poparcie przez Unię kandydatury ukraińskiej jest uznawane za decyzję polityczną i nie należy dziwić się ostatnim działaniom Gazpromu, który wywiera coraz silniejsza presję na słaba finansowo Ukrainę...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: