eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 10/2008 (03-09.03.2008)

Tydzień 10/2008 (03-09.03.2008)

2008-03-08 17:36

Przeczytaj także: Tydzień 9/2008 (25.02-02.03.2008)

  • Ministerstwo Finansów szacuje inflację w lutym 2008 roku na poziomie 4,6 % r/r i o 0,5 % m/m.
  • Według MpiPS stopa bezrobocia w lutym spadła do 11,5% z 11,7% w styczniu.
  • Dotychczas sejmowa komisja "Przyjazne Państwo" sformułowała 250 postulatów zmian prawnych, likwidujących bariery biurokratyczne. To dziś najbardziej aktywna komisja naszego parlamentu. Na wezwanie tej komisji napłynęło z kraju ok. 2,5 tys. wniosków o zmianę prawa.
  • Rząd formułuje listę strategicznych spółek nie przeznaczonych do dalszej prywatyzacji. Na niej mają się znaleźć między innymi: PKN Orlen, Grupa Lotos, KGHM Polska Miedź, a także Polskie Radio i Telewizja Polska, GazSystem, PSE, Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP), Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN), Lasy Państwowe. Mówi się, że na listę trafią także: Totalizator Sportowy, Bank Gospodarki Krajowej (BGK), Naftoport, Port Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście, jak również kopalnie soli Wieliczka i Solino oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
  • Propozycja KE zakłada, że już od 2013 roku elektrownie musiałyby kupować 100% pozwoleń na emisje CO2. Oznacza to, że polski sektor energetyczny kosztowałoby to 5 mld euro. Cena energii elektrycznej wzrosłaby w Polsce o co najmniej 50-70% w 2013 roku, gdyby przyjęto propozycje KE dotyczące redukcji emisji CO2 w elektroenergetyce.
  • Wielkość aktywów w funduszach krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) w lutym zmniejszyły swoją wartość o 1,3% do 111,1 mld zł. Inwestorzy wycofali z funduszy zarządzanych przez krajowe TFI o 1 mld zł więcej, niż do nich wpłacili. Tym samym wartość odpływu środków z krajowych funduszy inwestycyjnych w ciągu kolejnych 4 miesięcy na przełomie 2007 i 2008 roku wyniosła blisko 15 mld zł
  • Analitycy banku Morgan Stanley sugerują, że należy obawiać się, iż następnymi krajami, które dotknie globalny kryzys związany z kredytami hipotecznymi będzie Polska, Czechy i Węgry.
  • Komisja Europejska wyraziła gotowość do zawarcia porozumienia z ISD (Przemysłowa Unia Donbasu) - właścicielem Stoczni Gdańskiej w sprawie restrukturyzacji i rozliczenia pomocy publicznej udzielonej stoczni. Komisja chciałaby połączyć przedstawiony przez ISD plan restrukturyzacji z szerszym planem polskiego ministerstwa skarbu zmierzającym do uratowania dwóch innych stoczni - w Gdyni i w Szczecinie. ISD przejmując w ubiegłym roku kontrolę nad stocznią, liczyła się z koniecznością zwrócenia około 60 mln złotych otrzymanych przez stocznię gdy była ona własnością państwa. W pierwszej swojej decyzji Bruksela zażyczyła sobie zwrócenia nawet siedmiokrotnie większej sumy i domagała się znacznego zredukowania mocy produkcyjnych. ISD chciałby zrestrukturyzować stocznię i zainwestować 700 mln złotych w jej modernizację.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

1. Cieszyć może zmiana polityki polskiego rządu wobec Brukseli. Poprzednia ekipa odpowiadała na negatywne opinie kierowaniem spraw pod osąd Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Taka polityka okazała sie nieskuteczna, bo rzeczywiście zastąpienie dialogu i negocjacji wymiana ciosów nie było najlepszym pomysłem. Powrót do partnerskiej wymiany poglądów należy więc uznać za pozytywna zmianę. Rząd ma zamiar wycofać skargę w sprawie Unicredit i w sprawie połowów dorsza na Bałtyku. Spór z Unicredit rozpoczął się w 2006 roku i był związany z fuzją Pekao SA i BPH w którym Bruksela zgłosiła zastrzeżenia wobec blokowania przez rząd polski tej transakcji. Druga sprawa dotyczyła reakcji Brukseli na to, że polscy rybacy łamią prawo i łowią dużo więcej dorszy, niż wynosi przyznany nam limit połowowy. Wówczas Bruksela wydała zakaz połowów dla polskich rybaków, co w takich przypadkach jest zwyczajowym posunięciem. Wygląda na to, że oba konflikty zostaną w najbliższym czasie wygaszone. Bruksela także rewanżuje się Polsce i też wygasza konflikty, wycofując swoje pozwy przeciwko Polsce z ETS (z 10 zredukowano je do 7). Poza zasygnalizowanymi wyżej dwoma sprawami polski rząd ma jeszcze w ETS sześć pozwów.

2. Komisja Europejska wyraziła gotowość do zawarcia porozumienia z ISD (Przemysłowa Unia Donbasu) - właścicielem Stoczni Gdańskiej w sprawie restrukturyzacji i rozliczenia pomocy publicznej udzielonej stoczni. Komisja chciałaby połączyć przedstawiony przez ISD plan restrukturyzacji z szerszym planem polskiego ministerstwa skarbu zmierzającym do uratowania dwóch innych stoczni - w Gdyni i w Szczecinie. ISD przejmując w ubiegłym roku kontrolę nad stocznią, liczyła się z koniecznością zwrócenia około 60 mln złotych otrzymanych przez stocznię gdy była ona własnością państwa. W pierwszej swojej decyzji Bruksela zażyczyła sobie zwrócenia nawet siedmiokrotnie większej sumy i domagała się znacznego zredukowania mocy produkcyjnych. ISD chciałby zrestrukturyzować stocznię i zainwestować 700 mln złotych w jej modernizację.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: