eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 2/2008 (07-13.01.2008)

Tydzień 2/2008 (07-13.01.2008)

2008-01-12 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 1/2008 (01-06.01.2008)

  • Według Eurostat-u bezrobocie w Unii Europejskiej spadło w listopadzie do 6,9%, a w strefie euro do 7,2%. To najniższe bezrobocie od 1993 roku. W Unii Europejskiej najniższe bezrobocie w listopadzie było w Holandii i Danii (ok. 3%), a najwyższe na Słowacji - 11% i w Polsce - 8,5% (liczone wg unijnych kryteriów).
  • Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w listopadzie 2007 r. o 0,9% m/m (w październiku wyniosła 0,1% m/m), ale wzrosła o 3,5% r/r ( w październiku o 6,4% r/r.
  • Inflacja na Litwie wzrosła w grudniu 2007 r. do 8,1% z 7,8% i jest to najwyższy poziom inflacji od 10 lat. W skali roku ceny żywności wzrosły w grudniu o 15,5%. Średni poziom inflacji w 2007 roku wzrósł do 5,7%, w porównaniu z 3,8%. w 2006 roku.
  • Brytyjski rząd przyjął plany budowy nowej generacji elektrowni nuklearnych. Większość obecnie funkcjonujących elektrowni nuklearnych jest coraz bardziej przestarzała i będzie musiała zostać zamknięta przed 2023 r. (ostatnia z czynnych elektrowni musi być wygaszona w 2035 r). Energia nuklearna zaspokaja dziś ok. 18% brytyjskiego zapotrzebowania na energię.
  • Rumuński bank centralny podwyższył stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, a benchmarkowa stopa procentowa wynosi 8%.
  • Grudniowa inflacja na Słowacji była najwyższa od roku i wyniosła 3,4% (wobec 3,1% w listopadzie).
  • Wprowadzenie euro od 2007 r. w Słowenii przyczyniło się do szybkiego wzrostu inflacji. Średnioroczny wskaźnik cen w ubiegłym roku osiągnał poziom 5,7% (wobec 3% w 2006 r.)
  • Białoruś zdecydowała się zbudować elektrownię atomową. Partnerami tego przedsięwzięcia mają być firmy z Rosji, USA i Francji. Rosjanie zadeklarowali już pomoc techniczną i dogodne formy kredytowania.
  • PKB Ukrainy wynosi ok.103 mld USD (dane za 2006 rok) podczas gdy Węgry mają PKB na poziomie 112 mld USD. W maju 2007 roku średnie zarobki miesięczne wyniosły tylko 238 USD, podczas gdy np. w Rosji było to 472 USD. Średnioroczny wzrost gospodarczy w ostatnich latach wyniósł ok. 7%. Problemem Ukrainy jest wysoka inflacja.
  • Coraz więcej niemieckich inwestorów deklaruje chęć przeniesienia swojej działalności na Ukrainę. Podobne plany sygnalizują także polscy przedsiębiorcy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

HISZPANIA i JEJ GOSPODARKA

Ostatnie lata były bardzo korzystne dla hiszpańskiej gospodarki. Jej dynamiczny rozwój sprawiał, że w opiniach polityków tego kraju powstało przekonanie, że na drodze do dalszych sukcesów nie ma żadnych istotnych przeszkód. Mówiło się nawet, że piąta co do wielkości gospodarka Europy szybkim krokiem zmierza do "ligi mistrzów" gospodarki światowej. Powody do takiej tezy były, bo tak tempo wzrostu gospodarczego, poziom inflacji i szybki rozwój inwestycji wskazywały, że kraj ten ma stabilną gospodarkę i systematycznie bogaci się (zwracano uwagę nawet na możliwość dogonienia Niemiec w wielkości PKB/mieszkańca).

Ostatnio jednak w tym pozytywnym obrazie iberyjskiej gospodarki pojawiły się rysy, w grudniu wzrosła inflacja, wzrosło bezrobocie, spadło tempo wzrostu gospodarczego. Także nie najlepsze są prognozy na 2008 rok. Optymistyczny dotąd hiszpański rząd zdecydował sie na skorygowanie swojej prognozy wzrostu gospodarczego z 3,3% do 3,1%, chociaż eksperci są zdania, że i ta nowa prognoza jest jeszcze zbyt optymistyczna.

Grudniowa inflacja w zeszłym miesiącu wzrosła do poziomu 4,3% i była najwyższa w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W czwartym kwartale pojawiły się też inne problemy tym razem na rynku nieruchomości, ceny domów zaczęły spadać, w niektórych regionach nawet o 20% (w ten sposób ceny domów okazały się nawet niższe, niż poziom zadłużenia posiadających je rodzin) i to ostatecznie na początku nowego roku postawiło zasadnicze pytanie o aktualny stan hiszpańskiej gospodarki i o jej perspektywy. Eksperci zwracają uwagę na to, że perturbacje na rynku kredytowym spowodowało gwałtowne wyhamowywanie tempa wzrostu gospodarczego Hiszpanii, bardzo zależnego od kredytów. Spadło zainteresowanie kredytami hipotecznymi, wzrasta też liczba przejęć mienia na zabezpieczenie wierzytelności. Pogorszyły się warunki działalności firm deweloperskich, klienci wycofują się z umów nawet za cenę utraty częściowej wpłaty-zadatku. Bankructwo ogłosiło kilku znanych agentów nieruchomości. Nie oznacza to jeszcze, że złe kredyty zagrażają stabilności rynku finansowego tego kraju, bo według banku centralnego Hiszpanii tylko 0,9% kredytów (szacowanych na 1700 mld euro) jest zakwalifikowane jako niespłacalne, a rezerwy są na pokrycie ich pokrycie w wysokości ok. 3%.

Dyskusja w Hiszpanii nad wyjściem z sytuacji zasygnalizowanej gorszymi wynikami gospodarczymi trwa. Jej temperatura jest wysoka, a merytorycznej wymianie poglądów nie sprzyjają zbliżające się wybory. Główne partie obiecują zmniejszenie podatków i różne formy wykorzystanie rządowej nadwyżki do złagodzenia wpływu obecnych ograniczeń kredytowych.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: