eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Informatyka bankowa 1990-2007

Informatyka bankowa 1990-2007

2008-01-11 00:11

Cały okres 1990-2007 był czasem rewolucyjnych zmian w informatyzacji bankowości polskiej. Jednak najbardziej spektakularne migracje krytycznych aplikacji bankowych miały miejsce w latach 2001-2007, oceniają analitycy DiS w swoich analizach trendów rynku informatyki bankowej w Polsce.

Przeczytaj także: Rynek informatyki bankowej 2006

W przeprowadzonej przez DiS analizie 36 przypadków migracji aplikacji krytycznych sektora bankowego skoncentrowano się na zmianach systemów przeprowadzonych w bankach, które istnieją do dzisiaj. Najwięcej migracji zrealizowano w tych bankach w latach 2001-2007, czyli stosunkowo niedawno. Inwestycje te dotyczyły 33 banków, które stanowią czołówkę systemu bankowego w Polsce. Zatem większość działających w kraju dużych banków eksploatuje obecnie systemy, które wdrożono nie wcześniej niż 7 lat temu.

Okoliczności i przyczyny

Funkcjonalność jest najczęstszą dominującą okolicznością migracji aplikacji krytycznych. Nie zawsze łatwo jednak określić, czy jest rzeczywiście przyczyną, bo okoliczność ta może dotyczyć systemu zarówno starego, jak i nowego. Istotną okolicznością wymiany były też przemiany kapitałowe banków. Najrzadszą okazały się koszty eksploatacji dotychczasowego oprogramowania (jeden przypadek).

Trzeba dodać, że badana fala migracji krytycznych aplikacji bankowych, była rezultatem wyeksploatowania pomysłów na biznes zakodowanych w krytycznych aplikacjach bankowych w pierwszej połowie lat 90. XX w. Większość aplikacji, od których odchodzono, pracowało w sieciach lokalnych i architekturze klient-serwer. Po 2000 r. prymat uzyskiwało prawie wyłącznie oprogramowanie będące w stanie pracować w architekturze trójwarstwowej, a zatem w domyśle w sieci Internet.

Częstotliwość zmian

Badane przez DiS przypadki wdrożeń krytycznych aplikacji bankowych pokazują, że przeciętny czas ich “życia” w bankach w okresie 1990-2007 wynosił 10 lat. Rekordowy czas eksploatacji, 15 lat, dotyczył tylko jednego przypadku. Minimalny czas eksploatacji w badanych przypadkach to 2 lata. Dotyczył trzech banków i jest to czas na tyle krótki, że rzeczywiście można rozpatrywane wdrożenia uważać za nieudane, a co najmniej nie trafione.

Najczęściej realizowane migracje w badanych przypadkach miały dwa maksima występowania: po 8 latach i po 13 latach. Wydaje się że w tym pierwszym przypadku użytkownicy nie wierzyli w pozytywne skutki modernizacji systemu, w drugim zaś modernizacja pomagała jeszcze na 5 lat, po czym system bankowy stawał się po prostu trudno reformowalny w swoich założeniach koncepcyjnych.

Rynek zgodnie w systemami krytycznymi

W takt dość szybkich zmian krytycznych informatycznych aplikacji bankowych rósł rynek informatyki bankowej. W minionym pięcioleciu stosunkowo najwięcej wzrósł w 2005 r., kiedy to osiągnął dynamikę 27,4%. W ocenach DiS, mimo wysokiej koniunktury gospodarczej, rynek ów w 2006 r. wzrósł już tylko o 10%. W minionym roku 2007 według wstępnych obliczeń, uwzględniających konsolidacje, dynamika ta kształtowała się prawdopodobnie na poziomie zaledwie 4,4%. Rynek informatyki bankowej w Polsce jest cykliczny i notuje rozkwity w odstępie 4-5 lat. Stąd w roku 2008 prognozowany jest nawet chwilowy, niewielki - kilkuprocentowy - spadek wartości tego rynku, a dopiero w latach 2009-2010 rozpocznie się jego ponowny wzrost.

Czynnikami wzrostu nie będą jednak w tym okresie systemy krytyczne, lecz częstsze próby poszerzenia usług banków na usługi nieklasyczne, oparte na technikach z pogranicza telefonii mobilnej, zarządzania dokumentami i mikro-płatności.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: