eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Phishing z użyciem serwisu Fotka.pl

Phishing z użyciem serwisu Fotka.pl

2007-11-15 13:43

Phishing z użyciem serwisu Fotka.pl

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, poinformował o zidentyfikowaniu wirusa, rozprzestrzeniającego się poprzez sfałszowaną stronę WWW, do której kierują wykryte 14 listopada 2007 r. wiadomości phishingowe rozsyłane przez cyberprzestępców. Wiadomości zostały przygotowane tak, aby wyglądały jak wysłane przez użytkownika serwisu Fotka.pl. Analitycy z Kaspersky Lab zidentyfikowali tego wirusa jako Backdoor.Win32.Agent.cri.

Przeczytaj także: Ataki typu phishing nadal bardzo groźne

Wiadomość e-mail, która pojawiła się w polskim segmencie Internetu wygląda następująco: Po kliknięciu dowolnego odsyłacza znajdującego się w treści wiadomości użytkownik zostanie przeniesiony na spreparowaną przez cyberprzestępcę stronę WWW: Strona wyglądem przypomina serwis Fotka.pl. Na stronie znajduje się komunikat: Po kliknięciu tego komunikatu rozpoczyna się proces instalacji szkodliwego programu Backdoor.Win32.Agent.cri na komputerze użytkownika. Jest to typowy backdoor i jego działanie polega na zmodyfikowaniu systemu operacyjnego w celu otwarcia zaatakowanego komputera na zdalny atak.

Kaspersky Lab podkreśla, że serwis Fotka.pl nie ma nic wspólnego z wysyłaniem tej wiadomości e-mail. Jest to typowy atak phishingowy mający na celu wprowadzenie do atakowanego systemu operacyjnego szkodliwego kodu, który pozwala na późniejsze wykorzystanie takiego komputera do cyberprzestępczych działań. Cyberprzestępca nielegalnie wykorzystał wizerunek serwisu Fotka.pl ze względu na popularność tej witryny wśród polskich Internautów.

Phishing jest formą cyberprzestępstwa lub oszustwa opartego na socjotechnice. Nazwa jest świadomym błędem w pisowni terminu 'fishing' oznaczającego łowienie ryb. Termin "phishing" odnosi się do procesu zbierania (kradzieży) danych przez przestępców.

Cyberprzestępca tworzy prawie idealną replikę strony WWW dowolnej instytucji lub portalu. Następnie rozpoczyna się "phishing": przy użyciu technik spamowych wysyłane są wiadomości e-mail imitujące prawdziwą korespondencję wysyłaną przez różne instytucje. Hakerzy mogą wykorzystywać prawdziwe logo firmy, nienaganny styl korespondencji handlowej, a nawet prawdziwe nazwiska osób należących do zarządu.

Wszystkie takie wiadomości mają jeden cel: nakłonienie odbiorców do kliknięcia zawartego w liście odsyłacza. Stworzone przez phisherów odsyłacze kierują użytkowników bezpośrednio do fałszywej strony WWW, na której "schwytana ryba" wprowadza poufne informacje dotyczące numerów kont bankowych, kart kredytowych, haseł dostępu itp. lub pobiera szkodliwy kod, który następnie instalowany jest w systemie.


Przeczytaj także: Nowy atak spamowy na Allegro Nowy atak spamowy na Allegro

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: