eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce I-IX 2007

Bankructwa firm w Polsce I-IX 2007

2007-10-05 00:59

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-VI 2007


fot. mat. prasowe

Upadłości I-IX 2007 w podziale na branże

Upadłości I-IX 2007 w podziale na branże

Dwa pozostałe sektory: sprzedaż hurtowa i detaliczna zanotowały liczbę bankructw na poziomie odpowiednio 58 oraz 37 przypadków. W zakresie sprzedaży hurtowej najgorsza sytuacja była w sektorze spożywczym (10) i budowlanym (7). Natomiast w przypadku detalu najwięcej firm zbankrutowało w branży odzieżowej (9) i artykułów użytku osobistego (5)

Warto przy tej okazji wspomnieć o szeroko rozumianym budownictwie, w ramach którego w analizowanym okresie przestało działać 44 przedsiębiorstw (13% ogólnej liczy bankructw). Jednakże w tym sektorze nastąpił prawie 35% spadek liczby upadłości w przeciągu ostatniego roku. W ramach tego segmentu najwięcej upadłości zanotowano w inżynierii lądowej (20) oraz robotach ogólnobudowlanych (11).

"Tak jak w analogicznym okresie roku ubiegłego również i teraz najwięcej bankructw dotyczy przedsiębiorstw produkcyjnych. Co więcej, w trzecim kwartale bieżącego roku upadło więcej przedsiębiorstw produkcyjnych niż w trzecim kwartale 2006, zaś liczba upadłości po 9 miesiącach 2007 jest tylko o 8% niższa niż w analogicznym okresie roku 2006. Zdaje się, że przedsiębiorcy zaczynają w coraz większym stopniu odczuwać negatywne skutki emigracji zarobkowej Polaków oraz spowodowanego nią wzrostu płac w kraju." - mówi Tomasz Starus.

"Skutki polepszenia się stopy życiowej Polaków odczuwają również hurtownicy, oni jednak - i to chyba najbardziej optymistyczna wiadomość wynikająca z raportu - odczuwają skutki pozytywne. W ciągu minionych dziewięciu miesięcy upadło 58 hurtowni i stanowi to spadek o rekordowe 35% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2006. Widać w tym wyniku zarówno szaleństwo cenowe na rynku materiałów budowlanych z pierwszego półrocza bieżącego roku jak i generalną tendencję społeczeństwa do wzmożonej konsumpcji. Widać też efekty łączenia się hurtowników w większe grupy, a także budowania grup łączących, w mniej lub bardziej sformalizowanej formie, działalność hurtową i detal." - komentuje Tomasz Starus – Euler Hermes.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: