eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elektroniczna gospodarka w Polsce 2006

Elektroniczna gospodarka w Polsce 2006

2007-08-17 10:47

Elektroniczna gospodarka w Polsce 2006

Miejsce z korzystania komputerów lub Internetu wg miejsca zamieszkania przez osoby w wieku 16-74 lat © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rozwój gospodarki elektronicznej w Polsce w 2006 roku, wkroczył w fazę przemian jakościowych, których efekty ilościowo-wartościowe zostaną zdyskontowane za około 2-3 lata, wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Logistyki i Magazynowania na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Przykładem takich działań w 2006 roku było rozpoczęcie przesyłania e-deklaracji CIT, PIT i VAT, opracowanie i powszechne udostępnienie standardu e-faktury, czy uruchomienie pierwszego w Polsce e-urzędu w Bydgoszczy (Elektronicznego Biura Obsługi Klientów EBOK).

Przeczytaj także: E-administracja: korzysta z niej 18 proc. Polaków

Stabilny rozwój gospodarki elektronicznej w Polsce w 2006 roku niesie ze sobą znaczący potencjał dynamicznego rozwoju w ciągu najbliższych kilku lat. Obserwowane zmiany jakościowe stosowanych rozwiązań e-gospodarki, wspomagających funkcjonowanie społeczeństwa informacyjnego w Polsce i procesów gospodarczych, na trwałe powiążą ich rozwój i wzajemne oddziaływanie. Zauważalne powiązania wynikają zarówno z wymogów dzisiejszego dynamicznego rozwoju społeczeństwa i systemów gospodarczych, jak i znowelizowanych przepisów prawa, czy podejmowanych w skali Polski i UE wielu inicjatyw i projektów.

Społeczeństwo informacyjne

W 2006 roku kontynuowane były programy rządowe wspierane ze środków UE, związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Należy podkreślić, że rozwój społeczeństwa informacyjnego i branż sektora IT nie był i nie jest celem samym w sobie, lecz stanowi katalizator przemian organizacyjnych prowadzących do poprawy konkurencyjności, co przekłada się bezpośrednio na rozwój gospodarczy kraju.

Jeśli wziąć pod uwagę najczęściej rozpatrywany w Raporcie trzymiesięczny okres zaobserwujemy, że w 2006 roku wśród wszystkich osób korzystających z komputerów (14,2 mln) najliczniejszą grupę stanowiły osoby najmłodsze, czyli w wieku 16-24 lat. Podobnie kształtowała się struktura wiekowa osób korzystających w tym czasie z Internetu. Następną grupę stanowiły osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata z udziałem 24,1 proc. Wraz ze wzrostem rozpatrywanego przedziału wiekowego internautów malało wykorzystanie komputerów przez te osoby. Najmniej liczną grupę stanowiły osoby w przedziale wiekowym 65 -74 lat (0,9 proc.).

fot. mat. prasowe

Miejsce z korzystania komputerów lub Internetu wg miejsca zamieszkania przez osoby w wieku 16-74 lat

Miejsce z korzystania komputerów lub Internetu wg miejsca zamieszkania przez osoby w wieku 16-74 lat.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy poprzedzających badanie, komputery wykorzystywane były przez co drugiego Polaka (48,1 proc.) w wieku 16-74 lat. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 7,9 proc. Dodatkowe 9,5 proc. pracowało przy komputerze wcześniej niż przed trzema miesiącami. Największy odsetek osób korzystających z komputera w pierwszym kwartale 2006 roku można było odnotować wśród grupy posiadającej wyższe wykształcenie (83,4 proc.). Wśród osób z wykształceniem średnim - 42,4 proc. posługiwało się komputerem, natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wynosił 32,1 proc. Podobnie jak przy innych omawianych statystykach największe wykorzystanie komputerów można było odnotować wśród grupy osób mieszkających w dużych miastach (60,2 proc.). W mniejszych miastach wskaźnik ten był dokładnie o 10 punktów procentowych niższy (50,2 proc.), natomiast na wsiach dostęp do komputera miało 36,2 proc. osób, czyli o 3,4 punktu procentowego więcej niż przed rokiem. Podobnie kształtował się poziom dostępu i korzystania z Internetu przez poszczególne podgrupy osób.

Najbardziej znaczący wpływ na stopień wykorzystywania Internetu miało zdobyte wykształcenie. Wśród osób z wykształceniem wyższym 78,3 proc. korzystało z Internetu podczas ostatnich trzech miesięcy poprzedzających badanie, osoby z wykształceniem średnim rzadziej korzystały z Internetu (34,8 proc.), natomiast w przypadku osób z wykształceniem podstawowym wskaźnik ten był tylko nieznacznie niższy i wynosił 32,2 proc. Zbliżony wpływ na dostęp do Internetu miało miejsce zamieszkania badanych osób. Wśród mieszkańców dużych miast oraz miast mniejszych i mieszkańców wsi wskaźnik dostępu do Internetu kształtował się odpowiednio na poziomie: 53,5 proc., 42,3 proc. oraz 27,1 proc.

 

1 2 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: