eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Innowacyjna Gospodarka - dotacje na duże innowacje

Innowacyjna Gospodarka - dotacje na duże innowacje

2007-07-10 12:31

Przeczytaj także: Dotacje UE dla firm na badania i rozwój


Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru innowacyjnych projektów dzielą się na dwie grupy: kryteria wejścia oraz kryteria dodatkowe. Wniosek musi spełnić 100 proc. kryteriów wejścia oraz minimum 30 proc. kryteriów dodatkowych. Kryteria wejścia dotyczą m.in. zgodności z zasadami programu, posiadania wszystkich wymaganych zezwoleń, zgodności z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej, a najważniejsze kryterium stanowi, że wykorzystane rozwiązanie jest stosowane w Polsce, w danej branży, przez okres nie dłuższy niż 3 lata.

Kryteria dodatkowe dotyczyć będą innych zasadniczych i różnicujących projekty kwestii. Preferowane będę inwestycje przyczyniające się do wprowadzenia produktu lub usługi nie znanych na rynku międzynarodowym dłużej niż 3 lata; skutkujące wzrostem przychodów z eksportu w okresie trzech lat po jego zakończeniu powyżej 20 proc.; wdrażające technologie znane i stosowane na świecie krócej niż 3 lata. Pierwszeństwo będę także miały inwestycje, w których użyta technologia zostanie objęta działaniami mającymi na celu ochronę prac własności przemysłowej. Wśród dodatkowych kryteriów znajdują się także kryteria związane ze sferą badawczo- rozwojową, np. wykorzystanie elementów prowadzonych lub zakupionych wyników prac B+R. Atutem będzie także realizacja projektu, który doprowadzi do utworzenia własnego działu B+R lub nawiązania trwałej współpracy z jednostką badawczo-rozwojową. Preferencje dotyczą również projektów, w których wnioskodawca posiada patent na wynalazek lub prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego itp., które będą w projekcie wykorzystane.

Premiowane będzie także doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań innowacyjnych – chociażby udział w konkursie Polski Produkt Przyszłości, rejestracja projektu w banku technologii i wyrobów, itp. Powróciło kryterium doświadczenia w realizacji projektów publicznych określone jako minimum jeden projekt na przestrzeni trzech lat poprzedzających złożenie wniosku. To kryterium zazwyczaj budzi bunt wśród przedsiębiorców, którzy nigdy nie uzyskali dotacji i automatycznie są w słabszej pozycji na starcie. Nieustannie w projektach unijnych – również w tym przypadku – premiowane jest posiadanie certyfikatów jakości ISO 9001 i zarządzania środowiskowego ISO 14001, EMAS, jako systemów ułatwiających rozwój przedsiębiorstwa na rynku, świadczące o znaczącym potencjale wnioskodawcy.

W uprzywilejowanej sytuacji będą projekty zgłaszane przez sektor małych i średnich firm. Analiza kryteriów oceny jednoznacznie wskazuje, że aby uzyskać wsparcie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka inwestycja musi być bardzo nowoczesna, wprowadzająca znaczące zmiany, a realizujący ją przedsiębiorca cechować się musi potencjałem rozwojowym. Projekty, które nie spełniają powyższych wymagań będą mogły liczyć na wsparcie w ramach programów regionalnych opracowanych w każdym województwie.

Słowem liczy się nie tylko projekt, ale także firma, która wnioskuje o przyznanie wsparcia, a o tym drugim aspekcie wnioskodawcy często zapominają, skupiając się na samej inwestycji. Może właśnie teraz jest czas, aby zadbać o poprawę tzw. potencjału, czyli uzyskać certyfikaty, wziąć udział w konkursach branżowych albo zadbać o doświadczenie w zakresie innowacji. Wszystko wskazuje na to, że dopiero końcówka roku przyniesie ogłoszenia o naborach, ale znając kryteria oceny można już teraz zacząć przygotowania do ubiegania się o dotację. Takie postępowanie nie gwarantuje sukcesu, ale zapewne zwiększa szansę na jego wystąpienie. „Akcja–dotacja”, czyli pisanie wniosku w ciągu przysłowiowych trzech dni w tym programie raczej nie jest wskazane.

Anna Szymczak
MS Consulting

poprzednia  

1 2

oprac. : Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: