eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny mieszkań w aglomeracjach VI 2007

Ceny mieszkań w aglomeracjach VI 2007

2007-06-20 12:27

Przeczytaj także: Ceny najmu mieszkań w Warszawie IV 2007

fot. mat. prasowe

Warszawa - wzrost popytu na drogie mieszkania.

Warszawa - wzrost popytu na drogie mieszkania.

7% do utargowania

Trwająca do niedawna galopada cen mieszkań wynikająca z ograniczonej podaży i wielkiego popytu skutkowała często sytuacjami, w których do co atrakcyjniejszych ofert ustawiały się kolejki klientów gotowych do natychmiastowego zakupu. Sprzedawcy wykorzystując tak wielkie zainteresowanie podbijali cenę nieruchomości doprowadzając do swoistej licytacji między zainteresowanymi. W efekcie takiego "wyścigu" nabywca płacił cenę znacznie wyższą od tej, za jaką pierwotnie oferowane było mieszkanie (nawet o kilkanaście procent).

fot. mat. prasowe

Podaż mieszkań w aglomeracjach wg. liczby pokoi.

Podaż mieszkań w aglomeracjach wg. liczby pokoi.

Wraz z osiągnięciem przez ceny górnych pułapów akceptowalnych przez kupujących sytuacja zaczęła się odwracać. W ciągu ostatnich miesięcy popyt został wyraźnie zahamowany, a podaż ofert zaczęła rosnąć. Konsekwencją tego stało się wydłużenie czasu sprzedaży nieruchomości oraz ostudzenie apetytów osób zbywających. Cena ofertowa (niekiedy będąca tzw. "ceną marzeń") w większości przypadków jest punktem wyjścia do negocjacji na temat jej obniżenia.

Z przeprowadzonego przez serwis OFERTY.NET porównania cen ofertowych oraz cen z transakcji zrealizowanych w maju przez partnerskie agencje nieruchomości wynika, że obecnie cena transakcyjna (zawarta w akcie notarialnym) jest średnio o ok. 7% niższa od ceny ofertowej (w badaniu uwzględniony został średni - jednomiesięczny okres upływający od chwili wystawienia oferty na sprzedaż do podpisania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego). Do największych obniżek cen dochodzi przy sprzedaży mieszkań 3- i 4-pokojowych, w blokach z lat 60 - 80, wymagających remontu. Najtrudniej zbić cenę przy zakupie kawalerek i mieszkań 2-pokojowych oraz nowych mieszkań o wysokim standardzie wykończenia.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: mieszkania, rynek mieszkaniowy, ceny mieszkań

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: