eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Piractwo komputerowe w UE

Piractwo komputerowe w UE

2007-05-17 01:11

Światowe Badanie Piractwa Komputerowego przeprowadzone na zlecenie BSA wykazało, że skala piractwa w Unii Europejskiej pozostała w 2006 roku na poziomie 36%, choć wartość szkód ponoszonych przez producentów oprogramowania zainstalowanego w komputerach osobistych zmniejszyła się o miliard dolarów.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy a nielegalne oprogramowanie

Pomimo tego spadku, szkody w UE pozostają wysokie – oszacowano je na 11 miliardów dolarów. W Polsce piractwo komputerowe spadło o jeden punkt procentowy trzeci rok z rzędu, choć wartość nielegalnego programowania w naszym kraju wycenia się na kwotę blisko 100 mln USD większą niż rok wcześniej (484 mln USD w 2006, 388 mln USD w 2005).

Dane te są wynikiem opublikowanego, czwartego, corocznego Światowego Badania Piractwa Komputerowego. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie BSA przez IDC.

“Widząc postęp w regionie, jednocześnie dostrzegamy jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia, by skutecznie przeciwdziałać piractwu stanowiącemu wciąż znaczny i narastający problem. Rządy, organizacje pozarządowe i firmy powinny konsekwentnie kontynuować działania mające ograniczać piractwo, jeśli mają zostać zmniejszone szkody finansowe negatywnie oddziałujące na sytuację ekonomiczną lokalnych rynków i branżę IT” – powiedział Robert Holleyman, prezydent BSA.

W badaniu zwraca się także uwagę na fakt, że jakkolwiek największe szkody dotykają Europę Zachodnią, to jednak dwukrotnie wyższy rozwój rynku IT w krajach Europy Środkowej i Wschodniej powoduje, że wysokość szkód w Unii Europejskiej pozostaje wysoka. Pomimo, że skala piractwa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej spadła o jeden procent do poziomu 68%, to jednak w związku z dynamicznym rozwojem rynku, wysokość szacowanych szkód wzrosła o 862 mln USD, osiągając poziom 4.1 miliarda USD.

Inne kluczowe wnioski z badania:
  • W Finlandii i w Niemczech odnotowano półprocentowy wzrost skali piractwa przy jednoczesnym obniżeniu wartości szkód, co należy tłumaczyć stabilniejszą pozycją rynku i inwestycjami w tańsze oprogramowanie a nie w zaawansowane technologie.
  • W Grecji nastąpił spadek piractwa o 3%, co należy wiązać z nowymi inicjatywami legislacyjnymi i skuteczniejszym egzekwowaniem praw. Aktualnie greckie urzędy skarbowe mają prawo badać dane na temat posiadanych zasobów komputerowych.
  • Nieznaczny spadek piractwa we Francji, Włoszech i w Holandii doprowadził do znacznego obniżenia wartości szkód z powodu piractwa komputerowego – odpowiednio o 515 mln USD, 161 mln USD i 177 mln USD.
  • Obowiązujące prawo i nagłośnienie w mediach prowadzonych postępowań karnych, włącznie z przeszukaniami policji w firmach, pomogły obniżyć stopę piractwa w Polsce i Czechach o 1% i utrzymać ją na niezmiennym poziomie na Węgrzech.
  • IDC szacuje, że w ciągu następnych czterech lat zostanie zainwestowanych w oprogramowanie ponad 350 milardów USD. Biorąc pod uwagę obecny rozwój rynku i poziom piractwa, przewiduje się, że taka tendencja przełoży się na wartość pirackiego oprogramowania na poziomie 180 mld USD.
Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce, komentując wyniki badania, zwraca uwagę, że piractwo komputerowe w Polsce spada o jeden procent trzeci rok z rzędu. „To pozytywna tendencja i mam nadzieję, że nie tylko będzie utrzymana w następnych latach, ale że będzie postępować jeszcze bardziej dynamicznie. Gdyby skala piractwa w Polsce malała w tempie 3% rocznie przez najbliższe trzy lata, to cała polska gospodarka by na tym skorzystała, zważywszy, że rozwój rynku IT w Polsce to nie tylko większe przychody producentów oprogramowania, ale i większe wpływy do Skarbu Państwa z podatków, większy wzrost PKB, jak i – co trudno przecenić – istotny wzrost liczby nowych miejsc pracy” – konkluduje Witucki.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: