eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 6/2007 (05-11.02.2007)

Tydzień 6/2007 (05-11.02.2007)

2007-02-10 21:47

Przeczytaj także: Tydzień 5/2007 (29.01-04.02.2007)

  • Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych i główna stopa nadal wynosi 3,5%. Eksperci przewidują podniesienie stóp już w marcu o 0,25 punktu procentowego. W 2006 roku EBC podniósł stopy pięciokrotnie, za każdym razem o 0,25 punktu procentowego. Według Merrill Lynch na koniec 2007 r. główna stopa będzie na poziomie 4%.
  • Obecnie niemieckie firmy płacą podatek w wysokości 25%, plus liczne podatki lokalne, co czyni, że obciążenie podatkowe firm jest obecnie na poziomie 39 – 42%. By pobudzić gospodarkę niemiecki rząd przygotowuje reformę obniżającą opodatkowanie przedsiębiorstw o około 10 pktów procentowych, do poziomu ok. 30 %. To sposób, by zapobiec przenoszeniu przez niemieckie firmy działalności do innych krajów.
  • Spółka Nord Steam to inwestor realizujący projekt budowy Gazociągu Północnego. Komisja Europejska popiera koncepcję jego budowy, chociaż Europejski Bank Inwestycyjny odmówił finansowania tego przedsięwzięcia.
  • Wobec ograniczania roli rurociągu "Przyjaźń" przewiduje się zwiększenie przewozu ropy tankowcami z terminalu w Primorsku nad Zatoką Fińską. Obecnie w ten sposób transportuje się ok. 80 mln ton ropy rocznie, a ilość ta wzrośnie do 130 mln ton. W opinii fińskiego SYKE jest to jednak poważne zagrożenie dla naturalnego środowiska. To sposób, dzięki któremu Rosja zamierza się uniezależnić od dotychczasowego jej przesyłu do Niemiec przez "niepewne" kraje Białoruś i Polskę. W terminalu w Primorsku, kończyć się będą nowe rurociągi transportujące ropę ze złóż syberyjskich oraz podmorskich złóż na Morzu Barentsa. Rosja nie wyklucza, że po zakończeniu budowy tej inwestycji całkowicie zrezygnuje z wykorzystywania tej części rurociągu "Przyjaźń", która biegnie przez Polskę i Niemcy.
  • Walka największego niemieckiego koncernu energetycznego E.ON o zakup hiszpańskiej Endessy zbliża się do końca. Oferowana przez Niemców cena wzrosła z 36,5 mld euro do 41 mld euro i praktycznie kończy to sprawę. Powstanie największy europejski koncern w tej branży, który będzie zatrudniał około 100 tys. osób i miał 50 mln klientów. Komisja Europejska odrzuciła zastrzeżenia hiszpańskiego rządu warunkujące transakcję. Niemiecki koncern E.ON w coraz większym stopniu staje się koncernem o zasięgu globalnym.
  • Białoruś w 2008 roku rozpocznie budowę pierwszej elektrowni atomowej o mocy ok. 2000 MW. Pierwszy blok siłowni ma być oddany w 2014 r., a drugi w 2016 r. To zmniejszy zapotrzebowanie Białorusi na gaz o 5 mld m³ rocznie. Cała inwestycja będzie zakończona w 2025 roku.
  • Przez Ukrainę płynie prawie 80% gazu eksportowanego z Rosji do Europy Zachodniej. Ukraiński parlament wprowadził przepisy, które zakazują dokonywania jakichkolwiek zmian własności gazociągów. Mimo to w dalszym ciągu mówi się o realizacji koncepcji "dostęp do rosyjskich złóż za udziały w ukraińskich rurociągach".
  • Rosja, Bułgaria i Grecja uzgodniły treść umowy o budowie ropociągu o długości 280 km, który połączy bułgarski port Burgas i grecki Aleksandroupolis (planowany koszt 1-1,3 mld USD). Rosja będzie w nim miała 51% udziałów (udziałowcami jest Gazprom, Rosnieft i Transnieft). Przepustowość rurociągu wyniesie na początku 35 mln ton ropy rocznie, a później - do 50 mln ton. Ropa będzie dostarczana do Bułgarii tankowcami przez Morze Czarne z terminalu w Noworosyjsku, dokąd dochodzą rurociągi z Rosji i Kazachstanu. Następnie z Grecji supertankowcami surowiec będzie można transportować do klientów na całym świecie.
  • Mówi się też o budowie (do 2010 roku) rurociągu z Burgas do portu Vlore w Albanii, konkurencyjnego do rurociągu z Burgas do Alexandroupolis. Ma mieć długość ok. 900 km. Ma nim płynąć 30 do 40 mln ton ropy rocznie. Ma go wybudować amerykańskie konsorcjum AMBO. Zainteresowane są nim amerykańskie koncerny Chevron i ExxonMobile, które mają złoża w Kazachstanie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EURO, czyli CO DALEJ Z UNIJNĄ WALUTĄ

Wreszcie mamy od rządzących pierwszy sygnał-prognozę dotyczącą wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty. Według MF i nowego prezesa NBP nasz kraj w 2009 roku spełni kryteria konwergencji, będące warunkiem wejścia do strefy euro Polska. Oznacza to, że przyjęlibyśmy euro w 2012 roku lub 2013 roku. Tymczasem ostatnio Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych i główna stopa w dalszym ciągu wynosi 3,5%. Jednak eksperci przewidują podniesienie stóp już w marcu o 0,25 punktu procentowego (w 2006 roku EBC podniósł stopy już pięciokrotnie, za każdym razem o 0,25 punktu procentowego). Według Merrill Lynch na koniec 2007 r. główna stopa będzie na poziomie 4%. Początek wzrostu stóp (o 0,25 punktu procentowego) przewiduje się na luty-marzec. Wywoła to na pewno wzrost kosztów kredytów, ale też doprowadzi to do wyraźnego osłabienia wartości amerykańskiej waluty na rynkach światowych. Analitycy Deutsche Banku prognozują, że w ciągu kolejnych trzech miesięcy za euro trzeba będzie płacić nawet 1,4 USD (a więc o ok. 8% więcej niż obecnie). Jednak w dłuższej perspektywie kurs ten będzie oscylował wokół 1,35 USD/euro.

Analitycy przewidują też, że podniesienie przez EBC stóp procentowych do 4% spowoduje zwiększanie kosztów kredytu w euro, ale też oznacza to, że lokowanie pieniędzy w europejskich obligacjach będzie dla inwestorów atrakcyjniejsze, a równocześnie atrakcyjność amerykańskich obligacji będzie prawdopodobnie maleć. Powyższe skutki są tym bardziej prawdopodobne, że co prawda przewiduje się w w USA w ostatnim kwartale br wzrost gospodarczy rzędu ok. 3,5%, to jednak sporą rolę w prognozowanych zmianach wartości USD odegra tu spodziewana decyzja Fed o obniżce stóp procentowych. Deutsche Bank przewiduje, że w ciągu roku główna stopa Fed spadnie z obecnych 5,25% do 4,5%, a ING i Merrill Lynch przewidują nawet, że stopy w USA spadną do 4%. Spodziewany spadek kursu amerykańskiej waluty może także pogłębić się z powodu ucieczki od amerykańskiej waluty przez banki centralne krajów, które rezygnując z USD będą zwiększać w swoich rezerwach udział euro. Już dziś wiadomo, że Bank Chin nie wyklucza takiej operacji (rezerwy chińskie przekraczają 1 bln USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: