Superkomputer z Playstation
2003-05-27 00:06
Przeczytaj także: IBM: nowy superkomputer
Pomysł amerykańskich naukowców jest dowodem na możliwości obliczeniowe niedrogich przecież konsoli. Twórcy wierzą, że stworzony przez nich system może być w stanie wykonywać do pół biliona operacji na sekundę. Wynik ten pozwala na nazwanie urządzenia superkomputerem, choć nie znalazłoby się ono wśród 500 najszybszych tego typu rozwiązań na świecie.Zbudowany w Illinois superkomputer korzysta z systemu Linux. Mechaniczne złożenie całości polegało jedynie na umieszczeniu na stojaku 70 konsoli Playstation 2 i połączeniu ich przy użyciu szybkich przełączników sieciowych Hewlett-Packarda.
Prawdziwe możliwości nowego superkomputera można będzie poznać po dopracowaniu przeznaczonego specjalnie dla niego oprogramowania. Pewnym problemem mogą być ograniczone zasoby pamięci konsoli Playstation 2.
Zdaniem naukowców, możliwości znajdujących się na rynku konsoli wideo są dowodem na następujące od lat 80. zeszłego wieku przemiany. Najbardziej zaawansowane technologie komputerowe i ich możliwości coraz częściej skierowane są do normalnego klienta, a nie na użytek wojska i największych korporacji.
Nadchodzi superkomputer petaflop
oprac. : Marcin Pijaczyński / CentrumPrasowe.net
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Najem instytucjonalny w Polsce: dynamiczny wzrost rynku PRS i perspektywy na 2026-2027
-
Cisza, której nie ma. Jak hałas wyklucza osoby w spektrum autyzmu - od szkoły po pracę
-
HONOR 600 Lite - nowy smartfon z metalową obudową i AI
-
Kłamstwa w CV i na rozmowie o pracę. W rekrutacji Prima Aprilis trwa cały rok





Mniej wypłat 800 plus dla obcokrajowców. Czy to efekt zmian w przepisach?