eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lewiatan: prognozy na 2007 rok

Lewiatan: prognozy na 2007 rok

2007-01-08 00:16

Przeczytaj także: Wolniejszy wzrost gospodarczy w 2008?


Według szacunków PKPP Lewiatan przedsiębiorstwa w Polsce w 2007 r. zwiększą przychody z działalności o ponad 12%. Towarzyszyć temu będzie szybszy wzrost kosztów, wynikający ze wzrostu amortyzacji będącego efektem znacznego zwiększenia nakładów inwestycyjnych firm (18-19%) oraz wzrostu wynagrodzeń (6-7% nominalnie).

Jak podkreśla Lewiatan w pierwszej połowie roku nie powinna pojawić się presja płacowa. Jednak jeśli będzie narastało strukturalne niedopasowanie rynku pracy do potrzeb przedsiębiorstw (a nie ma przesłanek, aby mogło się tu coś zmienić), to pojawi się ona w drugiej połowie roku doprowadzając do oderwania wzrostu wynagrodzeń od wzrostu wydajności pracy, co będzie bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Według Lewiatana, rozwiązaniem w krótkim okresie mogłoby być otwarcie granic dla pracowników zza naszej wschodnie granicy. Jest to bardzo istotne także z innych powodów - największe (i rosnące) niedobory rąk do pracy występują w budownictwie, a właśnie ten sektor gospodarki jest jednym z kluczowych czynników, które będą wpływać na możliwość wykorzystania funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2007-2013 (bardzo dużo środków na różne projekty budowlane realizowane przede wszystkim przez samorządy).

Według PKPP Lewiatan, czynnikiem o podstawowym znaczeniu dla wzrostu przychodów ze sprzedaży przedsiębiorstw będzie popyt krajowy, ale także ciągle wysoki popyt zewnętrzny. Wzrost konsumpcji indywidualnej (4,9-5,0%) bazować będzie na wzroście w sektorze przedsiębiorstw średniego wynagrodzenia (nominalnie o 6-7%) oraz na wzroście zatrudnienia (o 2,5%), co w efekcie da prawie 10% nominalny wzrost funduszu wynagrodzeń (należy pamiętać, że część funduszu wynagrodzeń może zostać przetransferowana do krajów trzecich, jako efekt korzystania z zewnętrznej siły roboczej, i nie będzie wpływała na wzrost konsumpcji indywidualnej w Polsce). Wzrostowi zatrudnienia towarzyszyć będzie, jako efekt strukturalnego niedopasowania rynku pracy do potrzeb przedsiębiorstw, szukanie przez firmy rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zastąpienie pracowników (tam, gdzie będzie to możliwe) maszynami, czy nowym zdefiniowaniem procesów biznesowych. Brak pracowników o wymaganych kwalifikacjach i kompetencjach może zatem stać się przyczyną wzrostu zainteresowania przedsiębiorstw innowacjami. Natomiast wzrost inwestycji (18-19%) będzie z jednej strony efektem wzrostu popytu, a z drugiej – usprawnienia dostępu do środków z funduszy unijnych. Działania Rządu w tym obszarze są i będą podyktowane koniecznością pełnego wykorzystania środków unijnych, tak aby Polska nie stała się płatnikiem netto do kasy unijnej.

Wynik finansowy netto w sektorze przedsiębiorstw wzrośnie nieznacznie - o 2 mld zł - w stosunku do wyniku 2006 r. Wzrost nie będzie duży, bowiem wzrostowi amortyzacji i wzrostowi kosztów pracy towarzyszyć będzie zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne (inwestycje i wzrost skali działalności), które zwiększy koszty finansowe firm i obciąży nimi wynik finansowy netto. Wzrost finansowania zewnętrznego to wzrost zobowiązań, a tym samym spadek płynności gotówkowej. Jednak jej dzisiejszy poziom jest tak wysoki, że jego zmniejszenie może wpłynąć pozytywnie na rentowność (pełniejsze wykorzystanie własnych środków pieniężnych). Rentowność sprzedaży netto powinna utrzymać się na poziomie 3,9-4%.
Przeczytaj także: Polska gospodarka odżywa Polska gospodarka odżywa
Kobiety przyszłością IT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: