Uproszczona restrukturyzacja - nowa szansa dla firm w kryzysie
2024-11-26 10:53

Uproszczona restrukturyzacja - nowa szansa dla firm w kryzysie © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Twoja firma boryka się z problemami finansowymi? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest tzw. uproszczona restrukturyzacja. To jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale przedsiębiorców zmagających się z problemami finansowymi. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?Uproszczona restrukturyzacja – czym jest?
Uproszczona restrukturyzacja firmy to procedura, która umożliwia przedsiębiorstwom wyjście z trudnej sytuacji finansowej bez konieczności ogłaszania upadłości. Została wprowadzona w Polsce na początku pandemii COVID-19 jako odpowiedź na liczne problemy finansowe przedsiębiorstw. Choć miała obowiązywać tylko do końca 2021 roku, okazała się na tyle efektywna, że postanowiono wprowadzić ją na stałe.
Główne założenie uproszczonej restrukturyzacji to możliwość przeprowadzenia całej procedury bez konieczności prowadzenia długotrwałego i kosztownego procesu sądowego. To sprawia, że przedsiębiorcy mogą szybciej i taniej podjąć działania restrukturyzacyjne, które dają im szansę na odzyskanie płynności finansowej. Procedura opiera się na uzgodnieniu układu z wierzycielami, który pozwala na rozłożenie spłat długów na raty, a także na umorzeniu części zobowiązań.
Kto może skorzystać z uproszczonej restrukturyzacji?
Uproszczona restrukturyzacja jest dostępna dla każdej firmy, która zmaga się z problemami finansowymi. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca dopiero zaczyna mieć trudności z płynnością finansową, czy już znajduje się w stanie niewypłacalności. Warto jednak zaznaczyć, że im wcześniej przedsiębiorca podejmie działania, tym większe ma szanse na powodzenie procedury.
Zasadniczo uproszczona restrukturyzacja jest skierowana do tych, którzy jeszcze nie utracili całkowicie zdolności do regulowania swoich zobowiązań. Co istotne, przedsiębiorca samodzielnie decyduje, kiedy złoży wniosek o restrukturyzację, a moment ten powinien nastąpić, zanim firma trwale straci zdolność do spłaty swoich długów.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, długi firmy muszą stanowić określoną część jej zobowiązań. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na postępowanie, musi pamiętać, że wierzytelności, które będą przedmiotem układu, nie mogą przekraczać 15% wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jest to ważny warunek, który pomaga skupić się na kluczowych problemach finansowych firmy.
Jak przebiega procedura?
Sam proces uproszczonej restrukturyzacji jest stosunkowo szybki i mniej skomplikowany w porównaniu do tradycyjnych metod restrukturyzacyjnych. Przedsiębiorca składa wniosek o zatwierdzenie układu do sądu. Następnie, po dokonaniu wstępnej analizy sytuacji finansowej firmy, sąd wydaje decyzję, która pozwala na rozpoczęcie postępowania. W tym czasie przedsiębiorca ma czas na negocjowanie warunków układu z wierzycielami.
Głównym celem tego postępowania jest osiągnięcie porozumienia z wierzycielami, które pozwoli na ustalenie nowych warunków spłat długów. Może to obejmować rozłożenie płatności na raty, odroczenie terminów spłat lub częściowe umorzenie zobowiązań. Ostateczny układ musi zostać zatwierdzony przez sąd, ale cała procedura jest znacznie prostsza i szybsza niż tradycyjne postępowania restrukturyzacyjne.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)