eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Esperal (wszywka alkoholowa) - innowacyjne podejście do leczenia uzależnienia od alkoholu?

Esperal (wszywka alkoholowa) - innowacyjne podejście do leczenia uzależnienia od alkoholu?

2024-02-28 12:14

Esperal (wszywka alkoholowa) - innowacyjne podejście do leczenia uzależnienia od alkoholu?

Esperal (wszywka alkoholowa) - innowacyjne podejście do leczenia uzależnienia od alkoholu? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

Leczenie choroby alkoholowej jest długotrwałe i stanowi złożony proces. Począwszy od skrupulatnej diagnostyki, poprzez dobór odpowiednich metod terapeutycznych, aż po uczestnictwo w detoksykacji i udział w awersyjnych metodach wspomagających leczenie - to tylko niektóre z kroków, jakie musi podjąć osoba uzależniona na drodze do trzeźwości. W celu wspomagania procesu terapeutycznego coraz powszechniej stosuje się farmakologiczne metody wspierające leczenie alkoholizmu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim Esperal, określany popularnie mianem wszywki alkoholowej. To substancja lecznicza, która ma formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu pacjenta. Musi on świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na zastosowanie terapii awersyjnej.
Esperal nie wpływa w sposób bezpośredni na sposób funkcjonowania układu nerwowego, a więc i mózgu człowieka. Wywołuje jednak negatywne skojarzenia związane z możliwością połączenia wszywki alkoholowej z etanolem. Pacjent zna konsekwencje niestosowania się do podstawowego zalecenia lekarskiego podczas terapii z użyciem Esperalu. Jest nim konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji od napojów alkoholowych i produktów zawierających nawet śladowe ilości etanolu w składzie. Jeżeli zaszyta osoba nie powstrzyma chęci picia i spożyje choćby minimalną dawkę alkoholu po zabiegu wszycia Esperalu, skazuje się na wystąpienie niebezpiecznych i nieprzyjemnych objawów reakcji disulfiramowej. Obawa przed ich wystąpieniem i pogorszeniem stanu własnego zdrowia skutecznie i długotrwale powstrzymuje uzależnionych przed sięganiem po kieliszek.

Jak działa wszywka alkoholowa i dlaczego wspomaga leczenie alkoholizmu?


Disulfiram jest substancją czynną wszywki. To lek legalny i bezpieczny, dostępny w polskich aptekach na podstawie aktualnej recepty, czyli zlecenia lekarskiego. Oznacza to, że Esperal można zastosować jedynie po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Stosowany niezgodnie z zaleceniami może bowiem powodować występowanie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości oraz groźnych skutków ubocznych.

Wszywka alkoholowa jest blokerem wydzielania jednego z istotnych w procesie trawienia alkoholu etylowego enzymów. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej, która rozkłada zawarty w alkoholu etanol na składniki i produkty obojętne dla ludzkiego organizmu. W warunkach fizjologicznych alkohol etylowy trawi się do postaci aldehydu octowego, a następnie do kwasu octowego, by ostatecznie przekształcić się w dwutlenek węgla i wodę. Bez udziału opisanego enzymu szlak metaboliczny etanolu w wątrobie zostaje skutecznie zaburzony. W ludzkim krwiobiegu kumuluje się niestrawiony aldehyd octowy, odpowiedzialny za objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Blokowanie enzymu trawiennego to główny mechanizm działania Esperalu.

Jak blokada ta wpływa na ograniczenie lub porzucenie spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną? Otóż zaszywając się, poznaje ona zasadę działania Esperalu i zobowiązuje się do przestrzegania zaleceń lekarskich. Esperal blokuje trawienie alkoholu, wspomaga zatem leczenie alkoholizmu w sposób pośredni. W umyśle człowieka tworzą się negatywne skojarzenia i powstają obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo w przypadku wypicia alkoholu podczas stosowania Esperalu. Pacjenci powstrzymują się zatem przed piciem i motywowani w sposób zewnętrzny rozpoczynają zwykle aktywną walkę z nałogiem.

Czy lek Esperal jest bezpieczny podczas terapii alkoholizmu? Na czym polega reakcja disulfiramowa i czy to skutek uboczny leku?


Esperal jest substancją bezpieczną dla każdego pacjenta, który podczas jego stosowania kieruje się zaleceniami i wskazówkami lekarza. Gdy zaszyty decyduje się na picie alkoholu podczas terapii awersyjnej, musi liczyć się z konsekwencjami własnej niesubordynacji. Główną z nich jest reakcja disulfiramowa. Po umieszczeniu wszywki w organizmie człowieka zaczyna ona działać natychmiast. Spożycie jakiejkolwiek dawki etanolu powoduje zatrucie aldehydem octowym, kumulującym się w organizmie człowieka w przebiegu procesu metabolizmu alkoholu. Choć stan ten nieco przypomina popularnego kaca lub zatrucie alkoholowe, pojęcia te nie są tożsame. Nie jest to jednak skutek uboczny leku, a jego założone działanie. O wszystkich zaleceniach pacjent informowany jest podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic.

Głównymi objawami wystąpienia reakcji disulfiramowej są wymioty, nudności, zawroty głowy, ból, zaczerwienienie twarzy, nadpotliwość, niepokój, drżenia mięśniowe, a nawet atak drgawek. Objawy zatrucia występują już kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu i mogą utrzymywać się długotrwale. Wraz z upływem czasu przybierają ponadto na sile. Jeżeli pacjent nie znajduje się pod opieką specjalistów, próba przepicia wszywki alkoholowej może skończyć się dla niego tragicznie. Pierwsze dolegliwości wynikające z nadmiernego stężenia toksyn w organizmie przekształcają się bowiem w stany bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu. U chorego może dojść do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty przytomności. W skrajnych przypadkach próba przepicia Esperalu może prowadzić nawet do nagłego zatrzymania krążenia.

Esperal

Esperal to substancja lecznicza, która ma formę jałowych tabletek wszywanych podskórnie do organizmu pacjenta. Musi on świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na zastosowanie terapii awersyjnej.


Czy u każdego pacjenta można zastosować Esperal?


Podczas terapii choroby alkoholowej Esperal stosuje się w różnorodnych celach. Umożliwia zarówno przerwanie ciągu alkoholowego, jak i zmotywowanie pacjenta do utrzymania abstynencji. Terapię awersyjną zaleca się i stosuje zwykle u tych chorych, u których rozwinęła się krytyczna lub przewlekła faza alkoholizmu. Zmagają się oni ze skutkami długotrwałego spożywania alkoholu etylowego i trwania w tzw. ciągach alkoholowych. By móc skorzystać z możliwości terapeutycznych, jakie daje Esperal, muszą oni najpierw odstawić substancję odurzającą. To zadanie trudne, ale wykonalne głównie dzięki pomocy specjalistów. Chęć zastosowania wszywki dla licznego grona pacjentów stanowi odpowiednio silną motywację do przerwania ciągu alkoholowego. Do tego przełomowego kroku w walce z alkoholizmem dochodzi zazwyczaj podczas odtrucia alkoholowego, czyli popularnej detoksykacji.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu wszycia Esperalu


Wskazaniem do zastosowania wszywki alkoholowej (Esperalu) jest również występowanie u pacjentów objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Dolegliwości te odpowiedzialne są bowiem za większość przypadków nawrotów choroby alkoholowej. Osoby uzależnione wracają do picia alkoholu, gdy nie mogą znieść objawów głodu alkoholowego i nie mają motywacji do podtrzymania abstynencji. W celu zwiększenia skuteczności awersyjnej metody terapeutycznej zaleca się jej połączenie z psychoterapią alkoholizmu. Podczas spotkań z terapeutą pacjent uczy się, w jaki sposób przekształcić zewnętrzną motywację do powstrzymania się od picia w wewnętrzną chęć trwania w trzeźwości.

Nie wolno umieszczać wszywki alkoholowej w organizmie człowieka pozostającego po spożyciu lub pod wpływem substancji odurzającej. Reakcja organizmu na zaszycie byłaby natychmiastowa i zbyt gwałtowna, a przez to – skrajnie niebezpieczna. Implantacja wszywki alkoholowej wymaga zatem przynajmniej 24-godzinnego okresu abstynencji. Wszywki alkoholowej nie umieszcza się w organizmie chorego nadwrażliwego na składniki leku. Przeciwwskazania do zabiegu to również nadciśnienie tętnicze krwi i niewydolność krążeniowa oraz zapalenie nerwu wzrokowego. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i podczas laktacji oraz u chorych z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza po epizodach depresyjnych.

Kto kwalifikuje się do zabiegu, podczas którego wszywany jest Esperal (wszywka alkoholowa) w Krakowie? Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Sprawdź szczegóły oferty i umów się na wizytę kwalifikacyjną w Centrum Medycznym Galmedic: https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Zabieg implantacji Esperalu – jak wygląda i ile trwa?


Esperal wszywa się pacjentowi podczas krótkiego zabiegu, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu cała procedura medyczna jest dla chorego bezbolesna i komfortowa. W Centrum Medycznym Galmedic zaszycie trwa około 20 minut. Przed jego wykonaniem lekarz dokładnie bada pacjenta i przeprowadza z nim wywiad medyczny. Pozyskuje informacje, dzięki którym poznaje szczegóły dotyczące uzależnienia i przebiegu choroby alkoholowej u pacjenta. Określa stopień uzależnienia i oblicza optymalną dawkę Esperalu, przeznaczoną do podskórnej implementacji. Przygotowuje skórę pacjenta do zabiegu, oczyszczając ją i dezynfekując.

Pacjent podczas zabiegu pozostaje przytomny, ale działania chirurga pozostają dla niego nieodczuwalne. Wykonuje on niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, zlokalizowane tuż nad jego pośladkiem. Prowadzi nacięcie w głąb tkanki skórnej i w ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego. Tam przygotowuje specjalną kieszonkę, w której umieszcza wyliczoną dawkę jałowych tabletek. Rozpoczynają one swoje działanie. Stopniowo rozpuszczają się, a substancja czynna leku krąży w organizmie człowieka przez okres od 8 do 12 miesięcy. Esperal długotrwale blokuje zatem proces trawienia alkoholu.

Wykonanie zabiegu kończy się założeniem szwów na powstałą ranę. Lekarz posługuje się nićmi chirurgicznymi. Szwy zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Dzięki temu chroni ranę przed możliwością przedostania się do niej zabrudzeń i uszkodzeniami mechanicznymi. Rana goi się zwykle kilka tygodni. Po upływie tego czasu na ciele pacjenta tworzy się niewielka i mało widoczna blizna.

Rekonwalescencja po zaszyciu oryginalnego Esperalu (Disulfiram WZF)


Czy po zabiegu wszycia oryginalnego leku Esperal występują powikłania? Lek Esperal jest bezpieczny dla pacjentów stosujących się do zaleceń lekarskich. Dlatego skutki uboczne po jego implementacji należą do rzadkości. Niektórzy pacjenci zauważają u siebie takie dolegliwości jak ogólne osłabienie i zmęczenie po zabiegu, nadmierne rozdrażnienie, metaliczny posmak w ustach, ból i tkliwość okolicy zabiegowej. Warto pamiętać, że są to dolegliwości fizjologiczne, wynikające bezpośrednio z przerwania ciągłości tkanek podczas zabiegu chirurgicznego. Jeżeli utrzymują się długotrwale, warto zasięgnąć opinii lekarza. Do skutków ubocznych stosowania Esperalu nie należy reakcja disulfiramowa. To reakcja organizmu na spożycie jakiejkolwiek ilości alkoholu, o czym pacjent zostaje poinformowany jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Jest to zatem konsekwencja świadomego niestosowania się do zaleceń i sięgnięcia po alkohol podczas terapii.

Biorąc pod uwagę, jak długo działa Esperal, warto znać zasady bezpiecznej rekonwalescencji po zabiegu zaszycia. Wszycie Esperalu odbywa się w jałowych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Dzięki temu ogranicza się ryzyko wystąpienia powikłań takich jak np. zakażenia. W trosce o dobry stan zdrowia pacjenta po zabiegu lekarz przekazuje mu zalecenia dotyczące postępowania nie tylko podczas kilkutygodniowej rekonwalescencji, ale przez cały czas, w jakim Esperal działa aktywnie w jego organizmie. Po zaszyciu alkoholowym należy powstrzymać się od wykonywania ciężkich prac oraz dźwigania. Jeżeli istnieje taka potrzeba, możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Po zaszyciu Esperalu z użyciem tradycyjnych nici chirurgicznych konieczne jest usunięcie szwów. Następuje to po upływie ok. 14 dni od wykonania zabiegu.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: